Zmuszasz do utrzymania dystansu mijanych przechodniów. Pomysł Japończyków

W Tokio wciąż ulice są pełne przechodniów.
Kiyoshi Ota/Bloomberg

Władze Tokio proszą mieszkańców o to, by trzymali się od siebie z dala. Japoński programista stworzył grę, która pomaga zrozumieć, o co chodzi w dystansowaniu społecznym.

W Japonii epidemia koronawirusa na razie nie doprowadziła do ogólnonarodowej kwarantanny połączonej z zamknięciem barów, kawiarni czy obywateli w domach. Japońskie władze proszą Japończyków o zostanie w domach, ale niektóre lokale gastronomiczne wciąż pozostają otwarte, a na ulicach łatwo natknąć się na tłumy.

CZYTAJ TAKŻE: Sharp zdecydował: maski zamiast telewizorów

Gubernatorka Tokio Yuriko Koike może tylko apelować do mieszkańców 36-milionowej metropolii o „mitsu desu” czyli społeczne dystansowanie się. A w międzyczasie ścierać się z premierem Shinzo Abe o to, jakie środki powinno się stosować w walce z epidemią. Yuriko Koike na codziennych briefingach występuje w masce i prosi mieszkańców, by zachowywali odstęp, unikali tłumów i zamkniętych przestrzeni. Gubernatorka ma powody do ponawiania próśb – ponad jedna czwarta z 11 tysięcy przypadków Covid-19 w Japonii została odnotowana w Tokio.

Jej prośby zainspirowały grę, w której można kierować postacią, której pierwowzorem jest Yuriko Koike. Jej krag „dystansu społecznego” powiększa się wraz z każdym poziomem gry. W grze pojawia się także postać inspirowana premierem Abe, która wręcza Koike dwie maseczki. Abe, jak przypomina Reuters, był krytykowany za opóźnione reagowanie na pandemię. Był także wyśmiewany z planu wysłania każdemu Japończykowi dwóch maseczek z tkaniny.

Grę opublikował na Twitterze Gunjo Chikin, który w niedzielę poinformował, że dostęp do gry został zablokowany przez Twittera. Jednak do tego czasu strona z grą odnotowała ponad milion odwiedzin w ciągu 7 dni. Gra jednak jest nadal dostępna w serwisie Gamingchachan, również w wersji anglojęzycznej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski projekt ultraszybkiej kolei pozyskał pieniądze za granicą

Rodzimy startup Hyper Poland, który prowadzi internetową zrzutkę na platformie crowdfundingowej Seedrs, uzbierał już ...

Rosyjski komunikator Telegram może zatopić Macrona. Kto za nim stoi?

Prezydent Francji używał do prywatnych rozmów zupełnie nieautoryzowanego komunikatora Telegram, stworzonego przez rosyjskiego biznesmena ...

Polska platforma do webinarów przeżywa oblężenie za granicą

Webinaria chyba nigdy wcześniej nie były tak modne jak dzisiaj. Stworzone do organizacji takich ...

W komputerach Apple pokonał HP. Zaskakujący powrót tabletów

Miniony kwartał przyniósł duże zmiany na rynku tzw. urządzeń komputerowych (zalicza się do nich ...

Laser sprawdzi na światłach, czy piłeś

Inteligentny monitoring miejski sam przeanalizuje obraz i powiadomi służby. Podczas postoju na światłach laser ...

Świeże i soczyste mięso prosto z laboratorium

Coraz więcej startupów 
chce produkować mięso 
w warunkach laboratoryjnych, bez zabijania zwierząt oraz bez ...