CD Projekt zarabia krocie na Wiedźminie, kurs w górę

Gry z serii „Wiedźmin” sprzedały się już w 40 milionach egzemplarzy. Największym hitem była trzecia część cyklu
mat. pras.

Producent gier podał rewelacyjne wyniki za pierwszy kwartał. Choć WIG20 podczas piątkowej sesji traci na wartości, ale akcje polskiego studia zdrożały, kosztując już powyżej 400 zł za sztukę.

Za akcję CD Projektu, wiodącego polskiego studia produkującego gry oraz zarazem największej polskiej spółki na warszawskiej giełdzie, w piątek rano trzeba było zapłacić aż 410 zł, co oznacza 3-proc. zwyżkę w stosunku do czwartkowego kursu. Ostatecznie notowania zamknęły się na plusie, na poziomie 403,8 zł. Inwestorzy najwyraźniej spodziewali się bardzo dobrych wyników, bo kurs już wczoraj – jeszcze przed raportem – szedł mocno w górę. Ale wyniki zaskoczyły nawet największych optymistów i mocno przebiły konsensus analityków.

 

Przychody urosły do niemal 193 mln zł z niespełna 81 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej urósł do 97,6 mln zł z 20,5 mln zł. Z kolei zysk netto poszedł w górę do prawie 92 mln zł z 17,7 mln zł. Bardzo dużą poprawę widać też na poziomie przepływów operacyjnych. Na koniec marca wynosiły 187 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Już 400 zł za akcję CD Projektu. Najwięcej warte studio w Europie

– To rekordowy pierwszy kwartał w historii grupy, zarówno pod względem osiągniętych przychodów, jak i wyniku netto. Przyczyniła się do tego przede wszystkim kontynuacja bardzo dobrej sprzedaży „Wiedźmina 3”, który obchodził właśnie swoje piąte urodziny. Z tej okazji otrzymaliśmy wyjątkowy prezent – liczba sprzedanych kopii gier z serii wiedźmińskiej przekroczyła 50 mln – komentuje Piotr Nielubowicz, wiceprezes CD Projektu.

Agora pomoże w promocji

CD Projekt obecnie pracuje nad grą „Cyberpunk 2077”, której premierę zaplanowano na 17 września. Mimo pandemii spółka podtrzymuje ten termin (pierwotnie premiera miała się odbyć w kwietniu, ale w styczniu studio ogłosiło że potrzebuje kilku dodatkowych miesięcy żeby doszlifować grę). Po premierze „Cyberpunka” tegoroczne zyski studia powinny eksplodować. Ile wyniosą? Poszczególne biura maklerskie mają różne prognozy, ale każda z nich zakłada, że tegoroczny zysk netto studia znacząco przekroczy miliard złotych.

Tymczasem na rynek właśnie trafiła informacja, że grupa Agora będzie wspierać kampanię reklamową „Cyberpunka”. Nowy tytuł będzie promowany w kampanii obejmującej wszystkie media Agory – m.in. tytuły prasowe, serwisy internetowe i stacje radiowe. Pierwsza część kampanii zaplanowana jest na wrzesień, a druga, zapewniająca wsparcie popremierowe – na listopad.

– Agora to nasz sprawdzony, wieloletni partner, z którym z sukcesem współpracowaliśmy już dwukrotnie, realizując kampanie promocyjne „Wiedźmina 2″ oraz „Wiedźmina 3″. Jestem przekonany, że przygotowywana z rozmachem kampania „Cyberpunka 2077″ dodatkowo wsparta siłą mediów Agory sprawi, że jeszcze więcej polskich graczy sięgnie po naszą najnowszą produkcję – tak współpracę komentuje Adam Kiciński, prezes CD Projektu.

Wyniki i kapitalizacja pod lupą

W 2019 r. grupa CD Projektu osiągnęła 521 mln zł przychodów ze sprzedaży, o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to efekt bardzo dobrej sprzedaży „Wiedźmina 3”, w tym premierowej wersji na konsolę Nintendo Switch oraz debiutu „Gwinta” na urządzeniach mobilnych. Skonsolidowany zysk netto wzrósł o 60 proc. i przekroczył 175 mln zł. To jak mocno „Wiedźminowi” pomógł serial Netflixa dobrze pokazały dane za sam IV kwartał. Widać w nich wystrzał sprzedaży mimo iż serial w 2019 r. był na rynku zaledwie 11 dni (debiut filmu odbył się 20 grudnia). Zarząd nie ukrywał, że pozytywny wpływ serialu na sprzedaż polskiej gry będzie jeszcze mocniej widoczny w wynikach za I kwartał 2020 r.

W ostatnich dniach na notowaniach CD Projektu obserwowaliśmy dużą zmienność. W środę kurs, przy wysokich obrotach, spadał o ponad 5 proc., ciągnąc całą giełdę w dół. W czwartek natomiast odrobił niemal całe środowe straty – na finiszu sesji za akcję spółki trzeba było zapłacić 399 zł, po wzroście o prawie 5 proc. Przekłada się to na kapitalizację przekraczającą 38 mld zł. CD Projekt jest niekwestionowanym liderem na GPW. Drugi pod względem wartości rynkowej jest PKN Orlen. Od CD Projektu dzieli go aż 10 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-zakupy bez użycia klawiatury to już fakt

Asystenci głosowi czy wyszukiwanie obrazem to opcje coraz powszechniejsze także w Polsce. Podobnie jak ...

Nowy sposób walki z bezsennością. Made in Poland

Problemy ze snem to choroba cywilizacyjna, dlatego technologia jest także wykorzystywana przynajmniej do ich ...

Po euforii nie ma już śladu. Lyft niepokoi jednorożce

Kurs akcji największego rywala Ubera na rynku amerykańskim szybko znalazł się poniżej ceny z ...

Klastery boru – niezwykłe cząsteczki w walce z nowotworami

W Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu trwają prace ...

Spotify testuje nową funkcję. Dla tych co lubią śpiewać

Spotify we współpracy z Musixmatch testuję nową funkcję: wyświetlanie tekstów piosenek w czasie rzeczywistym. ...

Facebook chce stworzyć konkurencję dla YouTube

Największy serwis społecznościowy poinformował, że wprowadza nową sekcję z muzycznymi wideo. Na początek ma ...