Polska spółka przejmuje e-sportową część tureckiego Besiktasu

Besiktas

Takiej transakcji na rodzimy rynku e-sportu jeszcze nie było. Intelligent Gaming Solutions (IGS), notowana na warszawskiej giełdzie spółka, działająca w branży cyfrowej rozrywki, przejmuje e-sportową sekcję jednego z największych klubów piłkarskich w Europie.

Licencja na Beşiktaş ze Stambułu kosztowała firmę, kierowaną przez Ivana Hamanova, 400 tys. euro. A na tym nie koniec, bo IGS zapowiada, że chce wspierać kolejne kluby piłkarskie w profesjonalizacji sekcji gamingowych.

Transakcje jednego z trzech największych tureckich klubów to zatem pierwszy ruch tego typu ze strony poznańskiej spółki.

– Chcemy korzystać z pewnej bazy fanów i ją rozszerzać. Zamierzamy pomagać tradycyjnym klubom piłkarskim w rozwijaniu sekcji e-sportowych. Ta odnoga mogłaby pomóc załatać im straty budżetowe w czasach, kiedy stadiony są zamknięte – mówi Hanamov. – Prowadzimy kolejne rozmowy z innymi topowymi klubami i ligami, słynącymi z zamiłowania do futbolu i e-sportu. Obecnie nie mamy planów inwestycji w polski e-sport, ale i ten rynek będzie przez nas analizowany – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: E-sport urósł na pandemii. Czas na olimpiadę?

Beşiktaş to pierwszy na świecie zespół e-sportowy powiązany z klubem piłkarskim. Ten posiada gigantyczną bazę kibiców (w Stambule mieszka ponad 15 mln osób, ale fankluby są też w innych miejscowościach), niemal setkę sklepów stacjonarnych i internetową platformę e-commerce. – To nieoceniona baza potencjalnych klientów – ocenia prezes IGS.

Polska spółka chce, by turecki zespół e-sportowy rozwijał takie sekcje gier, jak „League of Legends”, „FIFA”, „NBA”, czy „Valorant”. Hamanova w tworzeniu silnego biznesu e-sportowego wspiera Anders Holmsted (wcześniej związany m.in. z branżą hazardową) i Robert Nishioka, który w latach 2001-2004 był dyrektorem finansowym amerykańskiej NBA. Sam Ivan Hamanov jest także prezesem FinTech Ventures. Fundusz VC jest m.in. inwestorem strategicznym w startupie Spoko, która działa na rynku międzynarodowych przekazów pieniężnych. Spółka ta pozyskała od funduszu właśnie 20 mln zł finansowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińskie ZTE podnosi się po amerykańskich sankcjach

Kurs akcji chińskiego koncernu telekomunikacyjnego ZTE rósł w czwartek w Hongkongu aż o 14 ...

Rewolucja w kryptowalutach. Facebook tworzy potęgę

Największy serwis społecznościowy ogłosił skład konsorcjum mającego wspierać utworzenie nowej kryptowaluty o nazwie Libra. ...

Producenci gier ostro walczą o pracowników

Atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczne godziny pracy i inne korzyści – tak studia tworzące gry próbują ...

Polska wprowadza opłatę od serwisów streamingowych

1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o kinematografii, zmienione tzw. tarczą 3.0. ...

Koniec wsparcia Windows 7. Hakerzy zacierają ręce

Po dziesięciu latach Microsoft kończy ze wsparciem Windows 7. Od 15 stycznia 2020 r. ...

OSE wyrównuje szanse polskich uczniów

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma za zadanie nie tylko dostarczyć do wszystkich polskich szkół szybki, ...