Inżynierowie z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) oraz Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze pracują nad nowatorskim materiałem. Chodzi o wzorowaną na kolczudze siatkę z elastycznych, niemal płynnych oczek, które pod wpływem nacisku z plastycznego materiału przechodzą w twardą i wytrzymałą konsystencję. To rozwiązanie już szykowane jest pod „inteligentne” tkaniny-egzoszkielety, które mogłyby wspomagać leczenie urazów ortopedycznych, ale także jako budulec pod innowacyjne tymczasowe przeprawy mostowe. Taki smart materiał jest bowiem w stanie wytrzymać nacisk 50-krotnie przekraczający swoją wagę – pisze magazyn „Nature”.
Za projektem stoi zespół kierowany przez Chiarę Daraio. Eksperci skonstruowali tkaninę za pomocą symulacji komputerowych. Składa się z setek wydrukowanych w 3D pustych ośmiobocznych oczek połączonych ze sobą jak w łańcuchu. Aluminiowa konstrukcja dodatkowo powleczona jest próżniowo plastikową obudową.
Ogromne nadzieje naukowcy wiążą również z grafenem. Ci z Chalmers University of Technology opracowali nową koncepcję wytwarzania wysokowydajnych materiałów elektrodowych do akumulatorów sodowych, których pojemność mogłaby dorównać dzisiejszym akumulatorom litowo-jonowym. Rozwiązanie oparli na nowatorskim typie grafenu – tzw. Janus (nazwa pochodzi od jednego z rzymskich bogów). W porównaniu z litem, który jest bardzo drogi i stanowi zagrożenie dla środowiska, sód jest powszechnie dostępnym, „ekologicznym” i tanim metalem. Niestety, akumulatory sodowo-jonowe mają problemy z wydajnością. Jony sodu są zbyt duże, aby mogły być efektywnie magazynowane w strukturze grafitu, co działa na korzyść litu. Ale ta przewaga właśnie się kończy. Wynalazek badaczy z Chamers podnosi bowiem wydajność tzw. interkalacji sodu w graficie z 35 miliamperogodzin na gram do aż 332 (zbliżone do wartości litu). To oznacza, że Janus może napisać nowy rozdział na rynku baterii.