Domy z plastiku. Amerykańska firma zamienia śmieci w budulec

Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.

Publikacja: 06.08.2022 10:44

Domy z plastiku. Amerykańska firma zamienia śmieci w budulec

Foto: Adobe Stock

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to narastający i coraz bardziej przytłaczający problem. Szacunki wskazują, że do 2040 r. nawet 710 mln ton stałych odpadów z tworzyw sztucznych znajdzie się w ziemskim ekosystemie, w oceanach, rzekach i na lądzie. Startup ByFusion z Los Angeles ma plan jak te odpady przetworzyć i wykorzystać.

Firma stworzyła system zbierania najbardziej kłopotliwych rodzajów plastikowych śmieci — czyli tych, których nie można poddać recyklingowi. Założona w 2017 roku firma opracowała maszynę, która zamienia jednorazowe tworzywa sztuczne w coś, co nazywa się „ByBlock”. Podobne rozmiarem i kształtem do bloków betonowych powszechnie stosowanych w budownictwie, ByBlocks są wykonane w całości z odzyskanych odpadów z tworzyw sztucznych.

Zaskakująco dużo plastikowych przedmiotów nie nadaje się do recyklingu, m.in. długopisy, szczoteczki do zębów. Prezeska ByFusion, Heidi Kujawa powiedziała CNN Business, że jej firma projektując maszynę do tworzenia ByBlock skupiła się na wykorzystaniu właśnie tych nie podlegających przetworzeniu przedmiotów o niskiej wartości dla przemysłu recyklingowego.

Czytaj więcej

Kuszące życie bez plastiku. Jak go zastąpić

Badając odpady z tworzyw sztucznych, Kujawa dowiedziała się, że istnieje siedem rodzajów plastiku, z których tylko dwa można poddać recyklingowi. „W przeszłości ten plastik jeździł do Chin i innych miejsc, które go od nas kupowały” – powiedziała. „To skończyło się w 2017 roku. Od tego czasu palimy lub zakopujemy ten plastik” – powiedziała CNN.

Maszyna ByFusion, zwana Blocker System, przekształca nieprzetwarzalne odpady w bloki konstrukcyjne bez konieczności ich sortowania lub wstępnego mycia, co jest główną przeszkodą w procesie recyklingu tworzyw sztucznych. Po zebraniu odpadów wystarczy kilka minut, aby rozdrobnić plastik i połączyć go w solidne bloki za pomocą pary i kompresji. Bloki są wykonane bez dodatków i wypełniaczy — 22 funty (około 10 kilogramów) plastiku tworzą 22 funty cegieł ByBlock.

ByBlocks wyglądają jak standardowe bloki cementu używane w Stanach Zjednoczonych do budowy domów. Są jednak od nich lżejsze, Według Heidi Kujawa plastikowe bloki mogą być z powodzeniem wykorzystywane do budowy domów mieszkalnych jak i budynków komercyjnych. Firma ByFusion sprzedaje zarówno gotowe materiały budowlane, jak i maszyny do ich wytwarzania, w zależności od tego co potrzebuje ich klient.

Celem ByFusion jest nie tylko sprzedaż maszyn, ale przede wszystkim – jak zapewnia prezeska formy – likwidacja plastikowych odpadów na całym świecie i umożliwienie ich ponownego wykorzystania w lokalnych projektach budowlanych. ByFusion ma nadzieję, że do 2030 roku będzie w stanie poddać recyklingowi 100 milionów ton plastiku.

Innowacje
AbramsX na AUSA 2022
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Innowacje
Amerykanie mają pomysł, jak oślepić wroga. Inteligentna mgła
Innowacje
Rzecz o Innowacjach. Zrównoważone rolnictwo i nowe odmiany
Innowacje
Polskie innowacje i startupy promowane w Paryżu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Innowacje
Pożegnanie z armatą. Ruszył laserowy wyścig zbrojeń
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego