Na Islandii działa już pierwsza duża fabryka wyciągająca CO2 z powietrza

Niedaleko stolicy Islandii Reykjaviku działa pierwsza na świecie fabryka, które nie emituje, ale wyłapuje CO2 z powietrza. Ma być ratunkiem na zmiany klimatyczne na Ziemi.

Publikacja: 11.11.2021 12:21

Wschodnia Islandia

Wschodnia Islandia

Foto: archiwum prywatne, Iwona Trusewicz i.t. Iwona Trusewicz

Instalacja o nazwie Orca, jest największym tego typu obiektem na świecie, wychwytującym około 4000 ton dwutlenku węgla rocznie. Jednak w porównaniu z potrzebami planety ilość ta jest niewielka. Eksperci twierdzą, że do połowy stulecia trzeba usuwać rocznie 10 miliardów ton dwutlenku węgla. Orca została otwarta dwa miesiące temu, 9 września i od tego czasu wysysa CO2 – pisze agencja AP.

Za 30 lat będziemy potrzebowali ogólnoświatowego przedsiębiorstwa, które byłoby dwa razy większe niż cały przemysł naftowy i gazowy, które odsysałoby CO2 produkowane przez te gałęzie przemysłu - uważa Julio Friedmann, starszy pracownik naukowy w Centrum Globalnej Polityki Energetycznej na Uniwersytecie Columbia.

Na razie Orca jest jedyną taką instalacją, gdzie wentylatory zasysają powietrze do dużych, czarnych skrzynek zbiorczych, w których dwutlenek węgla gromadzi się na filtrze. Następnie jest ogrzewany energią geotermalną, łączony z wodą i pompowany głęboko pod ziemię do bazaltowych formacji skalnych. W ciągu kilku lat dwutlenek węgla zamienia się w kamień.

Orca należy do szwajcarskiej firmy Climeworks AG, która specjalizuje się w technologii wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza. Firma filtruje CO₂ bezpośrednio z otaczającego powietrza w procesie adsorpcji-desorpcji.

Czytaj więcej

Koniec z marnotrawieniem żywności. Pomogą… muchy

Budowa i prowadzenie zakładów Climeworks wymaga energii. W całym cyklu życia zakładu Orca, w tym budowy, na każde 100 ton dwutlenku węgla usuwanego z powietrza emitowane jest 10 ton dwutlenku węgla. Zakłady mogą być zasilane energią odnawialną lub gazem ziemnym, a gdy używany jest gaz ziemny, wychwytywany jest także dwutlenek węgla powstający podczas spalania.

Wyłapany z powietrza dwutlenek węgla można również wtłaczać do zbiorników geologicznych, takich jak wyeksploatowane pola naftowe i gazowe. Carbon Engineering, kanadyjska firma zajmująca się także wyłapywaniem CO2 z powietrza, we współpracy z Occidental Petroleum, chce zbudować największy na świecie obiekt tego typu w południowo-zachodnim basenie permskim — najbardziej produktywnym polu naftowym w USA.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej zakłady bezpośredniego wychwytywania CO2 z powietrza na całym świecie usuwają rocznie około 9000 ton dwutlenku węgla.

Foto: Bloomberg

Climeworks zbudował swoją pierwszą instalację do bezpośredniego wychwytywania CO2 w 2017 r. w Hinwil w Szwajcarii, która wychwytuje 900 ton metrycznych dwutlenku węgla rocznie. CO2 był jest firmom do wykorzystania w napojach gazowanych i nawozach. W tym samym roku firma wybudowała kolejną fabrykę o nazwie Artic Fox w Islandii; która wychwytuje do 50 ton metrycznych dwutlenku węgla rocznie, który jest wstrzykiwany pod ziemię. Climeworks planuje powiększyć fabrykę Orca, tak by usuwała do kilku milionów ton metrycznych CO2 rocznie już w 2030 r.

Usuwanie dwutlenku węgla za pomocą bezpośredniego wychwytywania powietrza jest jednak wciąż kosztowne – pisze AP. Koszt jednej tony CO2 to koszt 500 - 600 dolarów - wylicza Colin McCormick, dyrektor ds. innowacji w firmie Carbon Direct, która inwestuje w projekty usuwania dwutlenku węgla i doradza firmom w zakresie zakupu takich usług. Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii, koszty mogą z czasem maleć. Eksperci twierdzą, że w ciągu następnej dekady koszt bezpośredniego wychwytywania CO2 może spaść do około 200 dolarów za tonę lub nawet mniej.

Innowacje
AbramsX na AUSA 2022
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Innowacje
Amerykanie mają pomysł, jak oślepić wroga. Inteligentna mgła
Innowacje
Rzecz o Innowacjach. Zrównoważone rolnictwo i nowe odmiany
Innowacje
Domy z plastiku. Amerykańska firma zamienia śmieci w budulec
Innowacje
Polskie innowacje i startupy promowane w Paryżu