Rośnie popyt na systemy ERP

Chmury mogą dać kolejny impuls temu biznesowi.

Publikacja: 02.10.2018 11:36

Rośnie popyt na systemy ERP

Foto: cyfrowa.rp.pl

Konkurencja w biznesie bezustannie rośnie. Żeby poprawiać wyniki i móc oferować atrakcyjne ceny, przedsiębiorstwa tną koszty i automatyzują procesy. Z pomocą przychodzą im systemy ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa, ang. enterprise resource planning). Popyt na nie systematycznie rośnie.

Szybki awans naszych firm

Tego typu systemy ułatwiają prowadzenie biznesu praktycznie w każdej branży – usługowej i przemysłowej.

""

cyfrowa.rp.pl

– Polska jest w czołówce najbardziej uprzemysłowionych członków Unii Europejskiej. W związku z tym przedsiębiorstwa produkcyjne są jednymi z głównych odbiorców zaawansowanych rozwiązań IT i najszybciej je wdrażają – twierdzi Andrzej Morawski, wiceprezes BPSC. Dodaje, że doskonale obrazuje to właśnie rynek systemów klasy ERP.

W 2015 r. miało je tylko 16 proc. dużych firm w Polsce. Wystarczyły dwa lata, by sytuacja diametralnie się zmieniła. Z danych Eurostatu wynika, że już 26 proc. dużych polskich przedsiębiorstw używa ERP. To pozwala im plasować się wyżej niż Czesi czy Słowacy. Co więcej, według europejskiego urzędu statystycznego wyprzedzamy dwie czołowe gospodarki UE: Francję i Niemcy.

– Przyczyna takiego stanu rzeczy jest dość prosta do wyjaśnienia. Polskie przedsiębiorstwa startowały od zera, w momencie, gdy technologia szybko się rozwijała. Wówczas inwestowały w systemy IT, i to te, które były bardzo zaawansowane – mówi Morawski.

Według najnowszych danych firmy badawczej IDC grupa największych podmiotów na polskim rynku systemów ERP w I półroczu 2018 zwiększyła swoje udziały.

Największa część tortu przypada na SAP, który ma ponad 39 proc. rynku. W pierwszym półroczu zwiększył je o 0,4 pkt proc. Niedawno zaprezentował polską edycję chmurowej wersji swojego flagowego rozwiązania. Podkreśla, że pakiet dostępny jest już w lokalnej wersji językowej i dostosowany do polskich wymogów prawnych.

Za koncernem SAP w rankingu największych podmiotów plasuje się Comarch, który w pierwszym półroczu najmocniej zwiększył udziały: o 2 pkt proc. do ponad 19 proc. W klasyfikacji polskich dostawców jest liderem. Podobnie w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Według danych IDC ma tam ponad 35 proc. rynku.

Zawieszeni w chmurze

Systemy informatyczne jeszcze niedawno były utożsamiane z prostą automatyzacją procesów. To już przeszłość. Producenci coraz częściej w swoim oprogramowaniu „zaszywają” zaawansowaną analitykę, narzędzia związane z big datą i elementy sztucznej inteligencji.

– Wpływ na zwyżki w segmencie oprogramowania dla biznesu na pewno będzie miała także dalsza popularyzacja rozwiązań działających w chmurze obliczeniowej czy w środowiskach wirtualnych – mówi Stanisław Bochnak, ekspert z firmy VMware Polska. Dodaje, że umożliwiają one szybkie i sprawne wdrażanie takich środowisk informatycznych, na które każdy pracownik w firmie może mieć realny wpływ, a jednocześnie utrzymuje się odpowiedni poziom kontroli, bezpieczeństwa i wydajności. Gartner szacuje, że do 2022 r. 28 proc. wydatków w działach IT będzie przeznaczonych właśnie na technologie chmurowe. Potwierdzają to także analizy Forrestera – już ponad 89 proc. firm na świecie korzysta z co najmniej dwóch chmur obliczeniowych, a 74 proc. z nich przyznaje, że używało lub używa aktualnie co najmniej trzech chmur publicznych.

– Trend w kierunku wielu chmur jest ważny, bo do niedawna „chmura” była synonimem jednej publicznej, tymczasem coraz bardziej dominującym trendem jest chmura hybrydowa, rozumiana jako jednolite środowisko operacyjne rozpięte na chmurze prywatnej i jednej lub kilku publicznych – mówi Bochnak.

Trudne wdrożenie, duża efektywność

Gartner przewiduje, że globalne wydatki na rozwiązania IT wzrosną w tym roku o ponad 6 proc. do 3,7 bln dolarów. Oprogramowanie dla firm jest tylko fragmentem całego rynku. Znalezienie i wdrożenie systemu ERP nie jest łatwe. Jedynie przy zakupie podstawowej wersji (pozwalającej na wystawianie faktur, czasem też zarządzanie magazynem i sprzedaż internetową) oszacowanie kosztów inwestycji jest proste i precyzyjne. Program taki dostępny jest też często w formie usługi, której koszt zamyka się w kilkuset złotych rocznie lub kilkudziesięciu złotych miesięcznego abonamentu.

Comarch podkreśla, że profesjonalnie przeprowadzona analiza to podstawa udanego wdrożenia. Cały proces rozpoczyna się właśnie na etapie określenia potrzeb pracowników i dopasowania rozwiązań zaspokajających te potrzeby. W większych projektach taka analiza może trwać nawet kilka miesięcy, a tym samym koszt może sięgać kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Nie można też zapominać o kosztach, które wykraczają poza okres wdrożenia. Mowa tu chociażby o aktualizacji oprogramowania. Eksperci z Comarchu podkreślają, że kwoty najniższe nie muszą oznaczać oszczędności, często jest przeciwnie. Np. warunki gwarancji mogą określać różny jej zakres.

Inwestycje w EPR procentują. Szacuje się, że tego typu systemy przyczyniają się do podniesienia efektywności o 15–25 proc., zredukowania czasu przestoju maszyn o 30–50 proc. i skrócenia czasu wprowadzenia nowego produktu na rynek o 20–50 proc.

IT

Konkurencja w biznesie bezustannie rośnie. Żeby poprawiać wyniki i móc oferować atrakcyjne ceny, przedsiębiorstwa tną koszty i automatyzują procesy. Z pomocą przychodzą im systemy ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa, ang. enterprise resource planning). Popyt na nie systematycznie rośnie.

Szybki awans naszych firm

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Szybki wzrost długów w firmach IT. Topią je... klienci
IT
Koniec eldorado w polskim IT. Niższe płace i zwolnienia pracowników
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT