Internet 2019: zagrożeniem będą „fake newsy” i koparki

Adobe Stock

Wykorzystywanie mocy obliczeniowej zainfekowanego komputera do wykopywania kryptowaluty zepchnie w cień oprogramowanie typu ransomware, które blokuje dane użytkowników i wymusza okup za ich odzyskanie.

Liczba cyberataków stale rośnie. Zmieniają się też metody działania cyberprzestępców. Nowym trendem, który przybierze jeszcze na sile w 2019 r., jest coraz częstsze wykorzystywanie informatyki do działań propagandowych.

– Tworzenie tzw. „fake newsów”, angażowanie sieci botów do masowego zarządzania profilami mediów społecznościowych przed wyborami, włamania do różnych organizacji, aby pozyskać kompromitujące dane w postaci cyfrowej – to niestety działania, które będą się nasilać. Wojny informacyjne z użyciem profili społecznościowych, fotomontaży będą coraz intensywniej wykorzystywane do walki politycznej –przestrzega Paweł Jurek, wicedyrektor ds. rozwoju w firmie Dagma. Dodaje, że nawet jeśli nie są to ataki na konkretny system sensu stricto, to takie działania będą wpływać na procesy demokratyczne w wielu państwach, również w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Raj dla hakerów. Oto najgorsze hasła internetowe w 2018 r.

– Udostępniając szokujący obrazek wśród swoich znajomych warto więc w nowym roku przemyśleć, czy świadomie lub nieświadomie nie stajemy się „cyberżołnierzem” powielającym działanie botów stworzonych do osiągania celów politycznych – radzi ekspert.

Przez pierwsze sześć miesięcy 2018 roku odnotowano w Polsce ponad 6 mln prób cyberataków. Zdaniem naszych rozmówców w całym roku ten wynik się podwoi. Co zaskakujące najczęściej ataki pochodziły ze Stanów Zjednoczonych. Na kolejnych miejscach była Francja, a dopiero potem Rosja i Chiny, które są najczęściej posądzane o wrogie działania w sieci.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna z hakerami nigdy się nie skończy, ale poddać się nie można

– Najczęściej atakowane miasta to Warszawa, Kraków i Poznań. Z każdym rokiem na świecie ataków jest coraz więcej. Ich powody są różne chociaż przede wszystkim dominuje chęć zysku i kradzieży. Dochodzi do tego jeszcze m.in. cyberszpiegostwo – mówi Bartosz Gadzimski, właściciel firmy hostingowej Zenbox.

Firma F-Secure informuje, że widać spadek popularności oprogramowania typu ransomware, które blokuje dane użytkowników i wymusza okup za ich odzyskanie. Nie oznacza to jednak, że zagrożenie minęło. W 2018 r. miejsce ransomware stopniowo zajmował cryptojacking (wykorzystywanie mocy obliczeniowej zainfekowanego komputera do wykopywania kryptowaluty) i koparki wykorzystujące moc obliczeniową naszych urządzeń.

– Spadek liczby ataków ransomware i wzrost zainteresowania koparkami kryptowalut jest dość racjonalnym ruchem ze strony cyberprzestępców. Ransomware to brutalne narzędzie, które przykuwa uwagę mediów. Konieczne jest odebranie okupu, a nie każdy chce i potrafi go zapłacić. Efekt jest ten sam, a ryzyko mniejsze jeżeli uda się zainstalować koparkę, która po cichu korzysta z mocy obliczeniowej urządzeń ofiary – podkreśla Leszek Tasiemski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie F-Secure.

CZYTAJ TAKŻE: Celebryci promowali i kupowali kryptowaluty, teraz mają problem

Dodaje, że poza wyższymi rachunkami za energię obniżona jest wówczas wydajność komputera czy telefonu. Urządzenia mogą również emitować więcej ciepła i pracować krócej na baterii. Niewiele osób kojarzy jednak takie objawy z przestępczą aktywnością.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rewolucja na wodzie. Elektryczny spodek zastąpi deskę surfingową

Yanmar, znany japoński producent traktorów, silników, sprzętów rolniczych i maszyn budowlanych, wywołał na rynku ...

CD Projekt jest już o połowę więcej wart niż KGHM czy PGE

Oczekiwania związane z ruszającymi we wtorek targami Gamescom wywindowały notowania spółki do najwyższych poziomów. ...

Ninja, jedi, konsjerż weekendowej radości. Czy firmy oszalały?

Jak przyciągnąć talenty do pracy w spółkach technologicznych? Można zaoferować im nietypowe stanowisko, którego ...

Algorytmy stają się rasistami i seksistami

Systemy oparte na sztucznej inteligencji są szybsze, dokładniejsze i bardziej wydajne, ale niestety nie ...

Ten polski dron może patrolować bez końca i nie ucieknie

Białostocka firma SmokeD, twórca oprogramowania do wykrywania pożarów lasów, opracowała narzędzie do automatycznego monitoringu ...

Polscy uczniowie stoczą światowy pojedynek na roboty

Sześć tygodni będą mieli polscy licealiści na zbudowanie robota, który wystartuje w największym na ...