To pieniądze, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oferuje w trzecim konkursie w ramach programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość.
Głównym celem programu CyberSecIdent jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni naszego kraju przez zwiększenie dostępności narzędzi sprzętowo-programistycznych w perspektywie do 2023 r. Program koncentruje się na tworzeniu i rozwijaniu rozwiązań technologicznych ułatwiających współpracę i koordynację działań między różnymi domenami bezpieczeństwa cyberprzestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowej tożsamości. Efektem realizowanych przy wsparciu NCBR projektów ma być także wdrażanie nowych metod i technik identyfikacji i uwierzytelniania.
CZYTAJ TAKŻE: Wojciech Kamieniecki dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Konkurs jest skierowany do jednostek naukowych i przedsiębiorców. O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja naukowe, złożone z co najmniej dwóch jednostek naukowych lub naukowo-przemysłowe, w skład których wchodzą co najmniej jedna jednostka naukowa oraz co najmniej jeden przedsiębiorca. Minimalna wartość projektu to 3 mln zł, a dofinansowanie fazy badawczej (badania przemysłowe i prace rozwojowe) w przypadku jednostek naukowych wynosi 100 proc. kosztów kwalifikowanych ponoszonych w projekcie przez te jednostki.
– Cyberbezpieczeństwo to temat, który – nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy – dotyczy nas wszystkich. Agenda badawcza naszego programu obejmuje całe spektrum tematów: zarówno technologie i rozwiązania w zakresie wykrywania, prezentacji oraz ochrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni oraz w zakresie tożsamości cyfrowej, jak i rozwijanie technik i procesów analiz w obu tych obszarach. Zróżnicowanie tematyczne projektów wyłonionych w poprzednich konkursach pokazuje, że polscy inżynierowie mają odpowiedni potencjał, by tworzyć nowe rozwiązania – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, nowo powołany dyrektor NCBR, który został wybrany w drodze konkursu na czteroletnią kadencję. Wcześniej (od 16 kwietnia br.) Kamieniecki był pełniącym obowiązki dyrektora NCBR, a jeszcze wcześniej zasiadał w radzie Centrum wśród członków reprezentujących środowiska społeczno-gospodarcze i finansowe.
CZYTAJ TAKŻE: W Polsce brakuje pieniędzy dla dużych startupów
W dwóch dotychczasowych konkursach CyberSecIdent dotacje z NCBR w łącznej wysokości ponad 106 mln zł otrzymało 10 projektów. Naukowcy i przedsiębiorcy pracują m.in. nad: prototypem kompleksowego, zintegrowanego systemu monitorowania, obrazowania i ostrzegania o zagrożeniach cyberprzestrzeni państwa oraz skalowalnym i wydajnym rozwiązaniem programistycznym chroniącym sieci operatorskie przed atakami typu DDoS.
W bieżącym konkursie NCBR wnioski o dotacje będzie przyjmowało od 23 sierpnia do 7 października br.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.