Cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa, blockchain czy tzw. wirtualna piaskownica – to część wyzwań, z którymi chce się zmierzyć KNF.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił plan inicjatyw, jakie zamierza realizować w najbliższym czasie m.in. w zakresie nowoczesnych technologii i innowacji. Owa Cyfrowa Agenda Nadzoru, skalkulowana na wdrożenie w krótkim horyzoncie czasu, ma przygotować KNF i rynek do nowych zjawisk technologicznych i biznesowych w branży finansowej.
Jak wyjaśnia Jacek Jastrzębski, szef KNF, to nowe otwarcie regulatora na innowacje i startupy (fintechy) opierać ma się na czterech filarach. – Chcemy odnieść się do nowych zjawisk na rynku finansowym, które wymagają wyjaśnienia lub działań legislacyjnych – podkreśla. Jak wskazuje, chodzi np. o kryptowaluty, crowdfunding, ale również robodoradztwo czy wykorzystywanie mediów społecznościowych.
CZYTAJ TAKŻE: Polskie fintechy natrafiły na niespodziewane przeszkody
Drugi z filarów związany jest ze wsparciem fintechów. KNF jeszcze przez kilkanaście miesięcy ma pracować nad piaskownicą regulacyjną, dlatego wcześniej startupy mają skorzystać z tzw. piaskownicy wirtualnej. – Chcemy, by podmioty niedziałające na rynku regulowanym, mogły w ramach dyrektywy PSD2 sprawdzać swoje nowoczesne rozwiązania w środowisku testowym – tłumaczy Sławomir Flis, dyrektor zarządzający pionem innowacji KNF.
Jak dodaje, niezwykle ważny będzie kolejny filar, który ma się koncentrować m.in. na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w chmurze oraz aktualizacji rekomendacji dotyczących zarządzania ryzykami IT na rynku finansowym.
Czwarte z kluczowych założeń agendy zakłada cyfrową zmianę w samym KNF – digitalizację korespondencji i automatyzację procesów.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.