Facebook idzie na rekord. Wyciek danych 267 mln użytkowników

Mark Zuckerberg, twórca i dyrektor generalny Facebooka
Bloomberg

Społecznościowy gigant zaliczył kolejna wpadkę. Przez dwa tygodnie w internecie, na hakerskim forum wisiała niezabezpieczona baza danych 267 mln użytkowników portalu.

Bazę danych zdobyli hakerzy z Wietnamu, prawdopodobnie za pomocą metody scrapingu, albo prze API – interfejs Facebooka. Informacje nie były w żadne sposób zabezpieczone. Baza zawierała ID 267 mln użytkowników, numery telefonów oraz imiona, w większości osób korzystających z portalu w Stanach Zjednoczonych. Baza wisiała na hakerskim forum ponad dwa tygodnia i dostęp do niej miała każdy jego użytkownik. Pojawiła się 4 grudnia i została zdjęta po ponad 2 tygodniach, nie wiadomo jednak kto i ile razy ją ściągnął.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka kara dla Facebooka za wyciek danych. Gigant zapłaci 5 mld dol.

Bazę danych odkrył zespół firmy badawczej Comparitech oraz specjalista od zabezpieczeń Bob Diachenko, któremu udało się zabezpieczyć dowody i ślady nielegalnego pozyskania bazy.

Skradzione przez hakerów dane mogą zostać użyte do wyłudzania pieniędzy lub danych metodą phishingu. Na szczęście nie dają dostępu do profili użytkowników, ale mogą zostać użyte na przykład do tworzenia reklam kierowanych do konkretnych osób.

CZYTAJ TAKŻE: Kłopoty Facebooka. Aktywuje aparaty w smartfonach

We wrześniu tego roku Facebook przyznał, że do pobrania w internecie była baza danych zawierająca ID i numery telefonów aż 419 mln użytkowników. Firma zapewniała, że usilnie pracuje nad rozwiązaniami, które mają zapobiec kolejnym wyciekom.

Przed rokiem hakerzy opublikowali zaś prywatne informacje należące do 29 mln użytkowników portalu społecznościowego. Okazało się też, ze 20 tys. jego pracowników miało nieograniczony dostęp do haseł 600 mln osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska cyfryzacja kuleje. Trzeba ją rozpędzić

Za cztery lata polska e-administracja będzie błyszczeć w Europie, a rodzime firmy IT mocno ...

10 lat ekonomii współdzielenia. Co poszło nie tak?

Ekonomia współdzielenia wzbogaciła tradycyjną gospodarkę. Zamiast kupować produkt, kupujemy usługę. Niestety, średnie wynagrodzenie w ...

Wydatki internetowe Polaków szybko rosną. Ale jest problem

Jesteśmy w grupie najszybciej rosnących rynków e-zakupów w Europie. W tym roku wydatki internetowe Polaków ...

Flickr zaczyna kasować zdjęcia użytkowników

Serwis Flickr zaczął kasować zdjęcia. Serwis wprowadza limit zdjęć możliwych do trzymania bezpłatnie na ...

Dzięki aplikacji nie zjesz przeterminowanej żywności

Szwedzka sieć handlowa działająca w republikach nadbałtyckich wprowadziła do użytku aplikację uniemożliwiającą sprzedaż przeterminowanej ...

Już nie iPhony nakręcają Apple. Niespodziewany motor wzrostu

Dowodzona przez Tima Cooka firma zaprezentowała wyniki za trzeci kwartał tego roku. Spółka wypracowała ...