Światowy partner Apple zainwestuje w Polsce

Bloomberg

Największy operator rozwiązań Apple dla biznesu zwiększy zaangażowanie w naszym kraju – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Dziś firmy, instytucje publiczne oraz edukacyjne rzadko sięgają po sprzęt tej marki.

Jamf, wiodący światowy gracz, specjalizujący się we wdrażaniu rozwiązań Apple’a w biznesie, edukacji oraz samorządach (obsługuje nawet samego Apple’a), wziął na celownik Polskę. W Katowicach rozwinie swoje centrum technologiczne.

Dziś pracuje tam 125 pracowników, co sprawia, że jest drugim największym oddziałem firmy po Stanach Zjednoczonych. Teraz do swojego zespołu deweloperskiego zatrudni kolejnych 80 programistów i specjalistów od chmury obliczeniowej. W poniedziałek w Katowicach – po raz pierwszy poza USA – Jamf organizuje też globalne spotkanie pracowników.

CZYTAJ TAKŻE: App Store to dla Apple żyła złota. Padł rekord

Spółka chce zwiększyć sprzedaż rozwiązań IT bazujących na systemach iOS i macOS, które w naszym kraju wciąż należą do mało popularnych. Ale podobnie jest również na świecie. Jednak znaczenie rozwiązań firmy z logo nadgryzionego jabłka mocno rośnie. Globalnie komputerowy system operacyjny Mac w ciągu ostatniej dekady zwiększył udział w rynkowym torcie z 1–2 proc. do 10–11 proc. (w USA jest on większy i sięga nawet 13 proc.). W tym segmencie króluje Windows od Microsoftu. Wedle najnowszego raportu Net Applications do Windows 10 należy ok. 47 proc. rynku desktopów i laptopów, a do Windows 7 – niemal 33 proc.

W przypadku smartfonów sytuacja Apple’a wygląda lepiej – udział iPhone’ów w sektorze przedsiębiorstw sięga na niektórych rynkach nawet ponad 50 proc. Generalnie na rynku smartfonów (w tym zwłaszcza w sektorze konsumenckim) dominuje jednak Google. Jego system operacyjny Android wykroił sobie w niektórych krajach ponad 85 proc. rynku.

Globalnie komputerowy system operacyjny Mac w ciągu ostatniej dekady zwiększył udział w rynkowym torcie z 1–2 proc. do 10–11 proc. (w USA jest on większy i sięga nawet 13 proc.)

W naszym kraju, jak wynika z danych Device Atlas, od 2016 r. udział systemu iOS urósł ponaddwukrotnie i w 2019 r. przekroczył 28 proc. Jak tłumaczy Dawid Pytel, dyrektor zarządzający Jamf w Polsce, wzrost zatrudnienia programistów w Katowicach nie jest jednak związany ze wzrostem zainteresowania rozwiązaniami biznesowymi Apple’a w Polsce. – To bardziej efekt rosnącego udziału Apple’a w sektorze biznesowym na świecie, a w szczególności w Europie – podkreśla.

CZYTAJ TAKŻE: Tajny projekt Apple. Satelity mają połączyć iPhony

Katowice, obok siedziby w USA, są jedynym centrum technologicznym firmy, które rozwija i administruje m.in. systemy chmurowe. – Dzięki temu jesteśmy gotowi wspierać klientów po naszej stronie globu – przekonuje dyrektor.

Nie oznacza to jednak, że rodzimy rynek dla sprzętów Apple’a nie jest atrakcyjny. Biznes coraz chętniej sięga po takie rozwiązania. – Mamy w Polsce dwóch dużych klientów, ale nie wolno nam ich wymieniać – pierwszy to jeden z największych banków, drugi to aukcyjna platforma e-commerce. Mamy też sporo mniejszych firm – ujawnia Dawid Pytel. I przyznaje, że to właśnie w sektorze B2B widzi w Polsce największe wzrosty. Twierdzi, że dynamika rozwoju nad Wisłą w tym sektorze jest taka sama jak na innych zagranicznych rynkach. – Tylko skala tych projektów jest mniejsza – wyjaśnia nasz rozmówca.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Google. Więcej firm z USA w naszej chmurze

Ale Polskę jako lokalizację dla swoich centrów upatrzyli sobie też potężni rywale. Google zapowiedział, że otworzy tu tzw. region Google Cloud (firma została zresztą partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej), natomiast Microsoft w Warszawie uruchomił w październiku pierwsze w Europie Centralnej i 46. na świecie Microsoft Technology Center, które pozwoli klientom korzystać z laboratorium kompetencji koncernu i partnerów firmy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Katarzyna Kucharczyk: Internetowa bitwa o klientów

„Trend is your friend” – brzmi powiedzenie inwestorów. Odnosi się nie tylko do giełdy, ...

Twoja twarz brzmi znajomo, czyli blisko totalnej inwigilacji

Chiński system rozpoznawania twarzy okazał się tak skuteczny, że władze zdecydowały się na kontrolowanie ...

Sapkowski numerem 1 na Amazonie. Efekt Netfliksa

Andrzej Sapkowski, twórca „Wiedźmina”, został najlepiej sprzedającym się autorem na liście Amazona. Wyprzedził nawet ...

Alibaba uruchamia nowy kanał premium

W ramach swojej platformy Idle Fish chiński gigant otworzy miejsce, na którym firmy będą ...

Miliony fałszywych firm na mapach Google. Plaga oszustów

Na mapach Google`a może być nawet 11 mln nieprawdziwych firm. Koncern uspokaja i twierdzi, ...

Paweł Orzeszko, ProALPHA: Firmy muszą postawić na informatyzację

Przedsiębiorstwa stały się częścią globalnego łańcucha dostaw – mówi Paweł Orzeszko, członek zarządu firmy ...