Ponad 30 tysięcy rekordów wrażliwych danych pacjentów aptek wyciekło z niezabezpieczonego serwera platformy THSuite. To ona odpowiada za obsługę punktów medycznych zajmujących się legalną sprzedażą marihuany.
W konsekwencji naruszono ochronę danych – ujawniono bowiem imiona, numery telefonów, adresy e-mail, daty urodzenia, a także dane dotyczące ubezpieczenia klientów i pacjentów punktów sprzedaży konopi indyjskich.
CZYTAJ TAKŻE: Wyciekły prywatne dane modelek porno
Do szokującego odkrycia doszło pod koniec grudnia, ale dopiero teraz naruszenie danych osób korzystających z medycznej marihuany w USA wyszło na światło dzienne. Okazało się, że przechowywana na serwerze danych Amazon S3 ewidencja klientów międzystanowego systemu THSuite, przeznaczonego do sprzedaży legalnych w USA specyfików, została nieodpowiednio zabezpieczona. Problem dotknął około 85 tys. plików, w tym 30 tys. rekordów wrażliwych danych identyfikacyjnych osób, które korzystały z medycznej marihuany i substancji do niej podobnych.
Według Mateusza Piątka, product managera rozwiązań Safetica, chroniących przed wyciekiem danych w firmach, tego typu sytuacji można było uniknąć. – Regularne przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa za pomocą specjalistycznych narzędzi, które są w stanie pokazać, gdzie dokładnie znajdują się dane wrażliwe w środowisku, pozwoliłoby uniknąć tego typu sytuacji – przekonuje.
CZYTAJ TAKŻE: Facebook idzie na rekord. Wyciek danych 267 mln użytkowników
Jak podkreśla, wynik takiego audytu powinien być sygnałem dla administratorów, aby odpowiednio zabezpieczyli te dane przed potencjalnym wyciekiem. – Jednakże w opisywanym przypadku sprawa została zbagatelizowana, dane nie zostały należycie zabezpieczone, dlatego mogły i zostały wykradzione – komentuje Piątek.
Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, zauważa, że wycieki danych generują ryzyko kradzieży tożsamości osób, których dane zostały naruszone. – W dzisiejszych czasach nie ma miesiąca, w którym nie doszłoby do wycieku danych. Wystarczy przypomnieć głośne sprawy z zeszłego roku dotyczące Facebooka, Canvy, czy „Fortnite’a”. Tego typu incydenty rodzą ryzyko kradzieży tożsamości – komentuje Sadkowski.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.