Tajemnice niemieckiej armii sprzedane na eBay`u

Bloomberg

Grupa ekspertów od cyberbezpieczeństwa kupiła na popularnym portalu aukcyjnym używany laptop. Jak się okazało był to wojskowy sprzęt, który zawierał ściśle tajne dane Bundeswehry.

Za bezcenne źródło informacji dla wielu agencji wywiadowczych, czy też terrorystów, programiści zapłacili jedynie 90 euro. Sprawę ujawnił „Der Spiegel”.

Niewątpliwie niemiecka armia miała szczęście, że komputer nie trafił w ręce wroga. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, którzy kupili laptopa na platformie eBay, powiadomili o tym Berlin. Ale cała historia mogła zakończyć się zupełnie inaczej. Twardy dysk zawierał bowiem wrażliwe dane o tym, jak pokonać mobilny system obrony powietrznej, określany jako LeFlaSys Ozelot. System w Niemczech wdrożony 19 lat temu i jest używany do tej pory – może reagować na zagrożenia powietrzne, ale również chronić przemieszczających się żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: US Army dostanie supermundury. Mają niezwykłe właściwości

– W laptopie znajdowały się informacje o sposobie namierzania celów, obsłudze platformy z bronią, a nawet instrukcje, jak zniszczyć cały system, by zapobiec jego przejęciu przez siły wroga – tłumaczy Tim Berghoff, ekspert ds. bezpieczeństwa, cytowany przez „Deutsche Welle”.

Po całym zdarzeniu w Niemczech wybuchła afera. I nic dziwnego, bo to nie jest pierwszy raz, gdy tego rodzaju dokumenty odkryto na sprzedawanych w serwisie eBay laptopach. W lipcu 2019 r. niemiecki leśnik kupił komputer, który zawierał instrukcje obsługi wyrzutni rakiet o nazwie „Mars”. Co ciekawe, sprzęt działała na systemie Windows 2000 i nie był nawet zabezpieczony hasłem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rusza sprzedaż samsungów ze składanym ekranem. Kiedy odpowie Huawei?

Samsung usiłuje nadgonić stracone miesiące, wprowadzając od piątku na rynek aparat ze składanym ekranem, ...

Szczepionkę na Covid-19 ma tajemnicza firma. Jest już warta 30 mld dol.

Stephane Bancel, 47- letni prezes innowacyjnej firmy biotechnologicznej Moderna Inc z dnia na dzień ...

Kobiety idą na cyberwojnę

Rodzimy startup CyberRescue nie tylko monitoruje internet w poszukiwaniu zagrożeń, ale też pomaga ofiarom ...

Levandowski musi zapłacić Google 179 mln dol. kary. Za kradzież tajemnic

Anthony Levandowski, mający polskie korzenie były inżynier Waymo, należącego do Google’a startupu, który jest ...

Domena .org przejęta za miliard dolarów. Podwyżki i cios w piratów

Internet Society, organizacja zarządzająca PIR (Public Interest Registry), czyli rejestrem domen .org, zdecydowała się ...