Tajemnice niemieckiej armii sprzedane na eBay`u

Bloomberg

Grupa ekspertów od cyberbezpieczeństwa kupiła na popularnym portalu aukcyjnym używany laptop. Jak się okazało był to wojskowy sprzęt, który zawierał ściśle tajne dane Bundeswehry.

Za bezcenne źródło informacji dla wielu agencji wywiadowczych, czy też terrorystów, programiści zapłacili jedynie 90 euro. Sprawę ujawnił „Der Spiegel”.

Niewątpliwie niemiecka armia miała szczęście, że komputer nie trafił w ręce wroga. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, którzy kupili laptopa na platformie eBay, powiadomili o tym Berlin. Ale cała historia mogła zakończyć się zupełnie inaczej. Twardy dysk zawierał bowiem wrażliwe dane o tym, jak pokonać mobilny system obrony powietrznej, określany jako LeFlaSys Ozelot. System w Niemczech wdrożony 19 lat temu i jest używany do tej pory – może reagować na zagrożenia powietrzne, ale również chronić przemieszczających się żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: US Army dostanie supermundury. Mają niezwykłe właściwości

– W laptopie znajdowały się informacje o sposobie namierzania celów, obsłudze platformy z bronią, a nawet instrukcje, jak zniszczyć cały system, by zapobiec jego przejęciu przez siły wroga – tłumaczy Tim Berghoff, ekspert ds. bezpieczeństwa, cytowany przez „Deutsche Welle”.

Po całym zdarzeniu w Niemczech wybuchła afera. I nic dziwnego, bo to nie jest pierwszy raz, gdy tego rodzaju dokumenty odkryto na sprzedawanych w serwisie eBay laptopach. W lipcu 2019 r. niemiecki leśnik kupił komputer, który zawierał instrukcje obsługi wyrzutni rakiet o nazwie „Mars”. Co ciekawe, sprzęt działała na systemie Windows 2000 i nie był nawet zabezpieczony hasłem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Twórca Alibaby pomaga Europie w walce z koronawirusem

Jack Ma zobowiązał się przekazać dwa miliony masek ochronnych do dystrybucji w całej Europie. ...

Ponad połowy polskich firm nie stać na inwestycje w IT

Aż 59 proc. menedżerów w polskich przedsiębiorstwach nie ma wystarczających budżetów na niezbędne inwestycje ...

Zegarek Amazona oceni nasz nastrój. I to wykorzysta

Amerykański potentat planuje wprowadzenie przenośnej wersji popularnego asystenta głosowego Alexa, która wykryje nastrój użytkownika ...

Oblężenie e-sklepów trwa w najlepsze. Co jest na topie?

W marcu liczba transakcji wzrosła aż o 70 procent – wynika z danych Krajowej ...

Koronawirus uderzył w producentów oprogramowania

Firmy specjalizujące się w usługach IT przez pandemię mogły stracić 500 mln zł. To ...

Internauci z całego świata oburzeni reklamą nakręconą w Polsce

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo LG, które produkuje między innymi telewizory i telefony, przeprosiło za seksistowską reklamę, ...