Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Hakerzy włamali się na stronę internetową prestiżowej kancelarii adwokackiej, zajmującej się obsługą międzynarodowych celebrytów.

Publikacja: 12.05.2020 17:16

Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Foto: Bloomberg

Nowojorska kancelaria adwokacka Grubman Shire Meiselas & Sacks zajmuje się m.in. sprawami takich gwiazd jak Elton John, Barbra Streisand, Rod Stewart, Lady Gaga, Lil Nas X, Madonna, U2 i Drake, a także Andrew Lloyd Webber, Priyanka Chopra, Robert De Niro, Sofia Vergara, LeBron James oraz Mike Tyson.

Według amerykańskich mediów prywatne dane celebrytów zostały skradzione przez hakerów 11 maja tego roku. Wśród wykradzionych danych są prawdopodobnie wrażliwe informacje: kontrakty, niejawne porozumienia, numery telefonów i adresy mailowe oraz prywatna korespondencja. Łącznie skradziono aż 756 gigabajtów danych – pisze BBC.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjscy hakerzy wykradli mejle z biura Angeli Merkel

Za włamaniem ma stać grupa REvil, działająca też pod nazwą Sodinokibi. Jako dowód opublikowano umowy kontraktowe Madonny z Live Nation dotyczące trasy koncertowej „Madame X”.

Prawdopodobnie hakerom chodzi o wymuszenie okupu na celebrytach. Nie wiadomo, czy wysłali już żądania finansowe, zarówno kancelaria jak i sami zainteresowani nie komentują sprawy.

Wiadomo jedynie, że kancelaria poinformowała wszystkich swoich klientów o włamaniu i wycieku danych oraz współpracuje ze specjalistami ds. cyberbezpieczeństwa, którzy prowadzą śledztwo w tej sprawie – informuje BBC. Strona kancelarii została całkowicie zablokowana przez hakerów. Jedyne co się na niej wyświetla to logo kancelarii.

CZYTAJ TAKŻE: Sponsorowani przez państwa hakerzy atakują ośrodki badające Covid-19

Ransomware – zbitka słów ransom „okup” i software „oprogramowanie” – jest jednym z największych problemów w cyberbezpieczeństwie. To rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje dane do momentu zapłacenia okupu przez ofiarę ataku. Zazwyczaj przestępcy chcą płatności w bitcoinach, które trudno wyśledzić.

IT
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Szybki wzrost długów w firmach IT. Topią je... klienci