Raport KE o cyfryzacji: Słabo z 5G, ale mamy mocny punkt

W chińskich szpitalach korzysta się już z technologii 5G
AFP

Stopniał odsetek Polaków niekorzystających z internetu. Nasze umiejętności cyfrowe pozostawiają jednak nadal sporo do życzenia.

Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport poświęcony wykorzystaniu technologii teleinformatycznych w Unii Europejskiej – DESI 2020. Od poprzedniej edycji Polska zrobiła postęp: zajmuje już 23., a nie 25. miejsce, ale nadal jest w gronie 10 państw o najsłabszych wynikach.

CZYTAJ TAKŻE: Polska cyfryzacja kuleje. Trzeba ją rozpędzić

KE, oceniając rozwój w wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, ocenia kilka elementów. Po pierwsze, to „łączność”, czyli w dużym stopniu zasięg sieci szerokopasmowego internetu. W tej kategorii awansowaliśmy z 20. na 15. miejsce. Stało się to, choć odsetek gospodarstw domowych z dostępem do sieci jest niższy niż średnio w UE (62 proc. wobec 78 proc.) i rośnie powoli, w ciągu dwóch lat urósł tylko o 1 pkt proc.

Osiągnięcia mamy, jeśli chodzi o popularyzację internetu szybkiego. Łączy szybszych niż 100 Mb/s używa 28 proc. gospodarstw domowych (26 proc. dla UE). Dobrze wypadamy także pod względem dostępności bardzo szybkich łączy stałych. W ich zasięgu jest 60 proc. domostw, podczas gdy w UE średnia to 44 proc.

Kolejny raz potwierdza się teza, że Polska stoi usługami mobilnymi. Liczba abonamentów mobilnego internetu na 100 osób wynosi u nas 176, podczas gdy w UE – 100.

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: W wojnie o 5G nie bierze się jeńców

Słabo wypadliśmy, jeśli chodzi o przygotowanie do wprowadzenia technologii 5G. Polska nie przyznała w ogóle pasma operatorom (pierwsza aukcja właśnie jest unieważniana), podczas gdy pozostałe państwa członkowskie przydzieliły 21 proc. zharmonizowanych częstotliwości.

Wyniki obniża Polsce nadal relatywnie wysoki odsetek osób, które w ogóle nie korzystają z internetu. Choć przez dwa lata zmniejszył się o 5 pkt proc. (do 15 proc.), to jest dużo wyższy niż średnia UE (9 proc.). Wśród internautów ewidentnie przybywa początkujących, bo podstawowe umiejętności ma 44 proc. osób, podczas gdy w poprzedniej edycji 46 proc. Średnia dla UE to 58 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Netflix pozyskał twórców „Gry o tron”. Płaci im w ciemno… 200 mln dol.

Netflix podpisał właśnie umowę opiewającą na 200 mln dol. z Davidem Benioffem i D.B. ...

Gdzie kupujemy sprzęt RTV i AGD? Zaskakujące wyniki badań

Rynek elektroniki użytkowej skutecznie opiera się internetowej rewolucji. Polacy chcą osobistego kontaktu z doradcą. ...

Amazon wyłapie chorych. Montuje kamery termowizyjne

Amazon rozpoczął montaż kamer termowizyjnych w magazynach, aby przyspieszyć badania przesiewowe i jak najszybciej ...

Samsung rozpoczyna w Polsce sprzedaż telewizorów w technologi 8K

Od piątku, 16 listopada telewizory QLED 8K o przekątnej ekranu 65 i 75 cali ...

Dobra passa producentów gier znad Wisły. Kolejne premiery

W okresie trwającej pandemii wiele branż znalazło się w głębokim kryzysie. Ale producenci cyfrowej ...

Nowy król trawników: robot, który oszczędzi kwiatka

iRobot, producent autonomicznych odkurzaczy Roomba, po ich sukcesie wprowadza na rynek robota koszącego. Jest ...