Raport KE o cyfryzacji: Słabo z 5G, ale mamy mocny punkt

W chińskich szpitalach korzysta się już z technologii 5G
AFP

Stopniał odsetek Polaków niekorzystających z internetu. Nasze umiejętności cyfrowe pozostawiają jednak nadal sporo do życzenia.

Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport poświęcony wykorzystaniu technologii teleinformatycznych w Unii Europejskiej – DESI 2020. Od poprzedniej edycji Polska zrobiła postęp: zajmuje już 23., a nie 25. miejsce, ale nadal jest w gronie 10 państw o najsłabszych wynikach.

CZYTAJ TAKŻE: Polska cyfryzacja kuleje. Trzeba ją rozpędzić

KE, oceniając rozwój w wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, ocenia kilka elementów. Po pierwsze, to „łączność”, czyli w dużym stopniu zasięg sieci szerokopasmowego internetu. W tej kategorii awansowaliśmy z 20. na 15. miejsce. Stało się to, choć odsetek gospodarstw domowych z dostępem do sieci jest niższy niż średnio w UE (62 proc. wobec 78 proc.) i rośnie powoli, w ciągu dwóch lat urósł tylko o 1 pkt proc.

Osiągnięcia mamy, jeśli chodzi o popularyzację internetu szybkiego. Łączy szybszych niż 100 Mb/s używa 28 proc. gospodarstw domowych (26 proc. dla UE). Dobrze wypadamy także pod względem dostępności bardzo szybkich łączy stałych. W ich zasięgu jest 60 proc. domostw, podczas gdy w UE średnia to 44 proc.

Kolejny raz potwierdza się teza, że Polska stoi usługami mobilnymi. Liczba abonamentów mobilnego internetu na 100 osób wynosi u nas 176, podczas gdy w UE – 100.

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: W wojnie o 5G nie bierze się jeńców

Słabo wypadliśmy, jeśli chodzi o przygotowanie do wprowadzenia technologii 5G. Polska nie przyznała w ogóle pasma operatorom (pierwsza aukcja właśnie jest unieważniana), podczas gdy pozostałe państwa członkowskie przydzieliły 21 proc. zharmonizowanych częstotliwości.

Wyniki obniża Polsce nadal relatywnie wysoki odsetek osób, które w ogóle nie korzystają z internetu. Choć przez dwa lata zmniejszył się o 5 pkt proc. (do 15 proc.), to jest dużo wyższy niż średnia UE (9 proc.). Wśród internautów ewidentnie przybywa początkujących, bo podstawowe umiejętności ma 44 proc. osób, podczas gdy w poprzedniej edycji 46 proc. Średnia dla UE to 58 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Księżycowy pył da kosmonautom tlen

Dzięki technologii brytyjskiej firmy być może ludzkość jest o krok od skolonizowania Księżyca. Metalysis ...

Internetowi mistrzowie optymalizacji podatkowej

Komisja Europejska uważa, że największe firmy cyfrowe stosują optymalizacje podatkowe na szkodę budżetów krajów ...

Policyjne algorytmy to rasiści. Stygmatyzują na całe życie

Programy służące do wychwytywania niebezpiecznych sytuacji na przykład z kamer monitoringu zazwyczaj wybierają na ...

Nie wszyscy programiści będą zarabiać krocie. Kto będzie na topie?

Specjaliści IT, na czele z deweloperami, długo będą w czołówce poszukiwanych pracowników. Najlepiej opłacani ...

Keanu Reeves przemówi głosem Żebrowskiego

Michał Żebrowski, znany z filmowej roli Wiedźmina, a więc tytułu, który z sukcesem na ...

Polska w ogonie robotyzacji. Dlaczego jest tak źle?

Robotyzacja, automatyzacja oraz internet rzeczy i sztuczna inteligencja zmienią przemysł. Ale Polska potrzebuje strategii ...