Nowy wirus żąda ponad 100 tys. dol. okupu. Przybył z Iranu

Shutterstock

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, szyfrujące dane i wymuszające od ofiar ataku okup, coraz mocniej zagraża przedsiębiorstwom. Najnowszy z takich wirusów, o nazwie Pay2Key, może okazać się nową zmorą europejskich firm – twierdzą badacze firmy Check Point.

Oprogramowanie szyfrujące, które zaatakował niedawno izraelskie i europejskie firmy, łączone jest z irańskimi cyberprzestępcami.

W zeszłym tygodniu badacze Check Point wydali ostrzeżenie dotyczące nowego, nigdy wcześniej nierozpoznanego szczepu ransomware, który szyfruje komputery ofiar w mniej niż godzinę. Dochodzenie wykazało, że hakerzy stojący za Pay2Key celowali głównie w firmy izraelskie, jednak nowe dowody sugerują, że hakerzy skierowali również działania przeciwko firmom europejskim.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy-szantażyści filantropami. Ruszyło ich sumienie?

Jak dotąd cztery ofiary Pay2Key zdecydowały się zapłacić okup, dając badaczom Check Pointa możliwość śledzenia przekazanych pieniędzy. We współpracy z Whitestream, firmą zajmującą się analizą blockchain, analitycy prześledzili sekwencje transakcji bitcoinami do irańskiej giełdy wymiany kryptowalut o nazwie Excoino.

Osoby atakujące oprogramowaniem ransomware nie tylko szyfrują dane i żądają okupu za odzyskanie dostępu, ale także grożą opublikowaniem danych w internecie, jeśli ich warunki nie zostaną spełnione. Żądania okupu opiewają na 7-9 bitcoinów, czyli 110-140 tys. dol. Jak dotąd ofiarami padło siedem izraelskich firm oraz prawdopodobnie jedna włoska. Badacze z Check Point spodziewają się szybkiego wzrostu liczby ataków poza Izraelem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sklepy online mają problem. Zalewają je zwroty

Masowo zwracamy e-zakupy. Według najnowszego badania „Barometr E-shopper 2018”, przybywa internautów, którzy odsyłają towary ...

Apple ma wielki apetyt na 5G

Producent iPhone’ów szykuje się do akwizycji w segmencie modemów 5G. W ten sposób uniezależni ...

Coś poszło nie tak. Chiński Alibaba przejmuje firmę od Auchan

Alibaba, potentat handlu detalicznego, w tym internetowego, kupuje firmę SunArt. To spółka Alibaby i ...

Rywale TikToka rosną w siłę. Nowi gracze chcą przejąć jego klientów

Prezydent USA Donald Trump stale grozi, że albo Bytedance, właściciel TikToka opuści teren jego ...

Karty debetowe chińskiego AliExpressu mogą pojawić się w Polsce

Ofensywę chińskiego potentata handlu internetowego widać także w bankach. AliExpress już z czterema z ...

Trump znów krytykuje Twittera. Na Twitterze

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny skrytykował w niedzielę Twittera, oskarżając tę platformę ...