Nowy wirus żąda ponad 100 tys. dol. okupu. Przybył z Iranu

Shutterstock

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, szyfrujące dane i wymuszające od ofiar ataku okup, coraz mocniej zagraża przedsiębiorstwom. Najnowszy z takich wirusów, o nazwie Pay2Key, może okazać się nową zmorą europejskich firm – twierdzą badacze firmy Check Point.

Oprogramowanie szyfrujące, które zaatakował niedawno izraelskie i europejskie firmy, łączone jest z irańskimi cyberprzestępcami.

W zeszłym tygodniu badacze Check Point wydali ostrzeżenie dotyczące nowego, nigdy wcześniej nierozpoznanego szczepu ransomware, który szyfruje komputery ofiar w mniej niż godzinę. Dochodzenie wykazało, że hakerzy stojący za Pay2Key celowali głównie w firmy izraelskie, jednak nowe dowody sugerują, że hakerzy skierowali również działania przeciwko firmom europejskim.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy-szantażyści filantropami. Ruszyło ich sumienie?

Jak dotąd cztery ofiary Pay2Key zdecydowały się zapłacić okup, dając badaczom Check Pointa możliwość śledzenia przekazanych pieniędzy. We współpracy z Whitestream, firmą zajmującą się analizą blockchain, analitycy prześledzili sekwencje transakcji bitcoinami do irańskiej giełdy wymiany kryptowalut o nazwie Excoino.

Osoby atakujące oprogramowaniem ransomware nie tylko szyfrują dane i żądają okupu za odzyskanie dostępu, ale także grożą opublikowaniem danych w internecie, jeśli ich warunki nie zostaną spełnione. Żądania okupu opiewają na 7-9 bitcoinów, czyli 110-140 tys. dol. Jak dotąd ofiarami padło siedem izraelskich firm oraz prawdopodobnie jedna włoska. Badacze z Check Point spodziewają się szybkiego wzrostu liczby ataków poza Izraelem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fundusz z Doliny Krzemowej inwestuje w warszawski startup od robotów

Aż 33 mln zł (8,6 mln dol.) zebrała od inwestorów spółka Nomagic, i to ...

Rosja uderzyła w Google i Apple. Kontrowersyjne przepisy

Moskwa zmienia prawo – teraz wszystkie urządzenia elektroniczne: smartfony, tablety, czy komputery, które są ...

Apple zabiera się z Chin. W tle wojna handlowa

iPady i MacBooki mogą być produkowane w Wietnamie. Koncern Apple zwrócił się do swojego ...

Krajowa platforma Shoper ma dużego inwestora

Platforma dla sklepów internetowych pozyskała kapitał z funduszu zarządzanego przez Value4Capital. Właścicielem marki Shoper ...

Znani polscy biznesmeni zainwestują w europejskie startupy

Fundusz bValue uruchamia swój trzeci fundusz o kapitalizacji 52 mln zł – dowiedziała się ...

Wideokonferencje biją rekordy przez wirusa. Zoom zbiera owoce

Serwis Zoom, którego popularność – na skutek wybuchu pandemii koronawirusa – eksplodowała, teraz zbiera ...