Nowy wirus żąda ponad 100 tys. dol. okupu. Przybył z Iranu

Shutterstock

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, szyfrujące dane i wymuszające od ofiar ataku okup, coraz mocniej zagraża przedsiębiorstwom. Najnowszy z takich wirusów, o nazwie Pay2Key, może okazać się nową zmorą europejskich firm – twierdzą badacze firmy Check Point.

Oprogramowanie szyfrujące, które zaatakował niedawno izraelskie i europejskie firmy, łączone jest z irańskimi cyberprzestępcami.

W zeszłym tygodniu badacze Check Point wydali ostrzeżenie dotyczące nowego, nigdy wcześniej nierozpoznanego szczepu ransomware, który szyfruje komputery ofiar w mniej niż godzinę. Dochodzenie wykazało, że hakerzy stojący za Pay2Key celowali głównie w firmy izraelskie, jednak nowe dowody sugerują, że hakerzy skierowali również działania przeciwko firmom europejskim.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy-szantażyści filantropami. Ruszyło ich sumienie?

Jak dotąd cztery ofiary Pay2Key zdecydowały się zapłacić okup, dając badaczom Check Pointa możliwość śledzenia przekazanych pieniędzy. We współpracy z Whitestream, firmą zajmującą się analizą blockchain, analitycy prześledzili sekwencje transakcji bitcoinami do irańskiej giełdy wymiany kryptowalut o nazwie Excoino.

Osoby atakujące oprogramowaniem ransomware nie tylko szyfrują dane i żądają okupu za odzyskanie dostępu, ale także grożą opublikowaniem danych w internecie, jeśli ich warunki nie zostaną spełnione. Żądania okupu opiewają na 7-9 bitcoinów, czyli 110-140 tys. dol. Jak dotąd ofiarami padło siedem izraelskich firm oraz prawdopodobnie jedna włoska. Badacze z Check Point spodziewają się szybkiego wzrostu liczby ataków poza Izraelem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Po bankructwie Goclever polskie marki mają problem

Mimo kilkunastu lat na rynku, operacji w wielu krajach i szerokiej oferty, firma Goclever ...

Wirus mocno uderzył w startupy. Brakuje pieniędzy

Fundusze wysokiego ryzyka wstrzymują inwestycje. Niepewność wywołana pandemią mocno wstrząśnie tym raczkującym wciąż w ...

Apple wychodzi z Chin

Mac Pro, flagowy komputer amerykańskiego potentata, będzie produkowany wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Już ...

Airbnb w opałach. „Etyczny” konkurent rozpoczął atak

Fairbnb, nowa platforma, na której można wyszukiwać tanie, krótkoterminowe noclegi dla turystów, wyrasta na ...

Kinga Piecuch, Microsoft: Nie ma cyfryzacji bez ludzi

Zmiany technologiczne muszą bazować na kompetencjach – mówi Kinga Piecuch, Enterprise Industry Lead w ...

Rakiety od Elona Muska świetnie startują. Gorzej z lądowaniem

Po raz trzeci w kosmos poleciała największa rakieta amerykańskiego potentata SpaceX Heavy Falcon. Tym ...