Cyberprzestępcy wykorzystują zainteresowanie szczepieniami na Covid-19 i oferują szybszy dostęp do nich.
Cyberprzestępcy wykorzystują trwającą właśnie akcją szczepień na Covid-19. Pojawiły się m.in. fałszywe propozycje pomocy w szybszym przystąpieniu do szczepienia. Pierwsze tego typu oszustwa odnotowano już w USA. – Dla cyberprzestępców nie ma żadnego tabu, prędzej czy później próby takich działań pojawią się w innych krajach – ostrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET.
CZYTAJ TAKŻE: Szczepionki na Covid-19 już w internecie. Obok narkotyków i broni
FinCEN, oddział Departamentu Skarbu USA zajmujący się wykrywaniem przestępstw finansowych, wydał właśnie ostrzeżenie przed atakami ransomware, oszustwami i innymi cyberprzestępstwami, związanymi tematycznie ze szczepionkami na COVID-19 i ich dystrybucją.
W alercie zwrócono uwagę na fakt, iż cyberprzestępcy od początku wykorzystują pandemię do ataków, a budząca ogromne emocje i zainteresowanie akcja szczepień otwiera przed nimi nowe perspektywy. FinCEN zaapelował więc do banków i innych instytucji finansowych, by szczególnie uważały na ataki ransomware wymierzone w procesy produkcji i dystrybucji szczepionek oraz łańcuchy dostaw z nimi związane. Wymieniono także działania przestępców takie jak oferowanie nieistniejących lub podrobionych szczepionek, nielegalne przekierowywanie oryginalnych preparatów na czarny rynek czy proponowanie dostępu do szczepień poza obowiązującym harmonogramem.
W ostatnich miesiącach firmy farmaceutyczne, badacze i organizacje zajmujące się przechowywaniem oraz transportem szczepionek były celem wielu grup cyberszpiegowskich. Wśród nich znalazł się na przykład atak grupy Lazarus.
CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy wabią ofiary „Cyberpunkiem”. Reklamują go nawet na YouTube
– Cyberprzestępcy oszukiwali już „na koronawirusa” m.in. oferując nieistniejące maseczki, zestawy do testowania, cudowne leki, czy wyłudzając dane pod pozorem fałszywych odszkodowań dla chorych. Wykorzystując e-maile, SMS-y lub nawet rozmowy telefoniczne, oszuści będą nakłaniać ludzi do ujawniania swoich danych osobowych lub finansowych pod pozorem oceny ich uprawnień do szczepienia, dołączenia do sfabrykowanych list oczekujących lub wcześniejszego zaszczepieni – mówi Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń ESET.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.