Tajemniczy wirus zainfekował Maki. Wróbel czeka na sygnał

Bloomberg

Prawie 30 tys. komputerów Mac na całym świecie zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem – twierdzi firma Red Canary, zajmująca się cyberbezpieczeństwem.

Wirus o nazwie „srebrny wróbelek” (Silver Sparrow) został odkryty na ponad 30 tysiącach komputerów Apple na całym świecie, aczkolwiek analitycy podejrzewają, że znajduje się na dużo większej liczbie urządzeń, tylko właściciele go jeszcze nie odkryli. Jednak nie wiadomo czemu ma służyć i jakie są jego zadania, poza tym, że po prostu jest. Znaleziono go na urządzeniach zarówno z procesorami Intela, jak i Apple’a.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy wirus żąda ponad 100 tys. dol. okupu. Przybył z Iranu

Analitycy zakładają, że to rodzaj złośliwego oprogramowania, które nie jest jeszcze aktywne. Raz na godzinę łączy się z chmurą szukając nowych instrukcji, ale jak do tej pory nie zostały one dostarczone przez twórców. Jedynym widocznych dla użytkownika sygnałem jego obecności jest pojawiający się co jakiś czas komunikat Hello World! na ekranie Maków z układem Intela oraz You did it! na PC z Apple M1. Na razie nie udało się namierzyć serwera, z którym łączy się Silver Sparrow. Wirus wykorzystuje chmurę Amazon Web Services i sieć Akamai CDN, bardzo skutecznie maskując adres serwera.

Analitykom udało się odkryć, że Silver Sparrow został wyposażony w mechanizm autodestrukcji. Jeżeli otrzyma stosowną komendę, jest w stanie całkowicie się usunąć z zainfekowanego komputera, nie pozostawiając po sobie najmniejszego śladu. Niestety, nadal nie wiadomo w jaki sposób dostaje się do komputerów.

CZYTAJ TAKŻE: Najgroźniejszy trojan zablokowany. Gniazdo hakerów na Ukrainie

Silver Sparrow zainfekował komputery Mac w 153 krajach. Najwięcej zainfekowanych komputerów odkryto w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Francji i Niemczech – wynika z danych Malwarebytes, amerykańskiej firmy zajmujące się produkcją oprogramowania zabezpieczającego. Po raz pierwszy złośliwe oprogramowanie zostało wykryte 18 lutego tego roku. Według telewizji CNN Apple zadziałało dość szybko i wycofało certyfikaty deweloperskie dla kont, z których udostępniono zainfekowane oprogramowanie. Teoretycznie kolejne infekcje komputerów Mac tym złośliwym oprogramowaniem nie są już możliwe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zbliża się premiera nowego Apple Watch. I znów mamy przecieki

Nadchodzi wrzesień a wraz z nim premiery od Apple, w tym najprawdopodobniej nowy model ...

Nowoczesny ekran może zwiększyć sprzedaż

Digital signage to nie tylko wyświetlanie treści, ale też wchodzenie w interakcję z otoczeniem, ...

Tinder ma konkurencję. Portal randkowy dla krów hitem

Brytyjski startup Hectare zaprezentował nową aplikację randkową. Jest niezwykle popularna wśród rolników. Pozwala im ...

Allegro pobiło rekord. Takich zakupów jeszcze nie było

We wtorek klienci kupili w serwisie Allegro 2,6 mln produktów – tegoroczna średnia dzienna ...

Polskie studia skurczyły się o 8 mld zł. Ale już odzyskują masę

Wiele wskazuje, że branża na trwającej epidemii mocno nie ucierpi, choć wcześniejsze gwałtowne spadki ...

Majątek Zuckerberga wzrósł o ponad połowę w pandemii

Choć światowa ekonomia mocno ucierpiała za sprawą koronawirusa, majątek Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, powiększył ...