Polscy politycy bezbronni wobec hakerów. Kto stoi za UNC1151?

Adobe Stock

UNC1151 atakuje nie tylko w Polsce. Grupa znana z kampanii Ghostwriter, której celem są państwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz NATO, sieje dezinformację również na Litwie, Ukrainie, ale także w Niemczech, czy na Białorusi.

Według „Threat Intelligence Report” firmy Check Point, globalne ataki hakerów na organizacje polityczne i administrację znacznie wzrosły na przełomie maja i czerwca 2021 r. – Kluczowym wektorem ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania są wiadomości e-mail, które w Polsce odpowiadają aż za 80 proc. infekcji. W przypadku sektora rządowego i wojskowego odsetek ten jest jeszcze wyższy i sięga 89 proc. – podkreśla Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point w Polsce.

Jak wynika z raportu, przełom maja i czerwca 2021 był również momentem skokowego wzrostu wykorzystania malware’u atakującego urządzenia mobilne.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował, że za cyberatakami na administrację rządową stoi grupa UNC1151. Według niego „służby dysponują wiarygodnymi informacjami łączącymi działania grupy UNC1151 z działaniami rosyjskich służb specjalnych”. Ich celem ma być destabilizacja sytuacji politycznej w krajach Europy Środkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Atakowali USA z Ukrainy. Rozbity gang hakerów-szantażystów

Jak wynika z analiz Check Point, głównymi działaniami hakerów z tej grupy do tej pory była kradzież danych uwierzytelniających i dystrybucja złośliwego oprogramowania za pomocą tzw. spear phishingu. Prace te zostały wykorzystywane m.in. w kampaniach dezinformacyjnych, wykorzystujących przejęte serwisy informacyjne w Polsce i na Litwie do umieszczania fałszywych wiadomości, mających na celu zdyskredytowanie NATO.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Armia USA otrzyma biohybrydę drona z ćmą. Ma niezwykłe możliwości

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przy współpracy z amerykańskim wojskiem stworzyli niewielkiego drona, którego nazwali ...

Coraz więcej miejsca w polskiej chmurze. Ofensywa gigantów

Zarówno IBM jak i Microsoft wspólnie z Oracle zwiększają moce obliczeniowe dostępne dla polskich ...

USA znów największym rynkiem. Chiny w tyle

Największy udział w globalnym rynku gier nadal mają produkcje na urządzenia mobilne, ale najwyższą ...

Kłopoty kryptowaluty Facebooka. PayPal zrezygnował

Libra miała zmienić system płatności elektronicznych na świecie, ale na razie Facebook raczej ma ...

Dawid przejmuje Goliata. Zaskakująca akwizycja w branży IT

Xerox, spółka działająca m.in. w branży druku, zamierza przejąć swojego potężnego rywala – HP. ...

Kwalifikowany podpis elektroniczny niezgodny z RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wystąpił do Ministra Cyfryzacji o zmianę przepisów, które dostosują ...