FBI, które prowadzi dochodzenie w tej sprawie, oskarża Chiny i twierdzi, że „włamywacze” próbowali wykraść wyniki z instytucji badających COVID-19. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydały FBI oraz Agencja Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA), potwierdzając  że „hakerzy próbowali zdobyć własność intelektualną, dane i badania dotyczące szczepionek, leczenia i testowania, a potencjalna kradzież tych informacji zagraża zapewnieniu bezpiecznych i skutecznych opcji leczenia”.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Jednocześnie obie instytucje zaapelowały do laboratoriów i organizacji badających COVID-19 o czujność i monitoring podejrzanych działań cybernetycznych. Nie ujawniono jednak o jakie ośrodki badawcze chodzi.

Kilka tygodni temu CNN informowało o atakach hakerskich na amerykański Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej, a także grupę firm farmaceutycznych oraz dostawców środków dla służby zdrowia. Media w USA przypominają, że CHiny, które FBI oskarża teraz o próby kradzieży m.in. wyników badań nad szczepionką na COVID-19, wcześniej podejrzewane były o rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat koronawirusa w celu wywołania chaosu.