Macron zmienia smartfon i numer. Sprawka Marokańczyków?

Prezydent Francji zdecydował się na zmianę numeru i smartfona po doniesieniach, że mógł być szpiegowany przez marokańskie władze za pomocą izraelskiego oprogramowania Pegasus.

Publikacja: 23.07.2021 23:07

Macron zmienia smartfon i numer. Sprawka Marokańczyków?

Foto: Bloomberg

Emmanuel Macron dodatkowo zdecydował o przeglądzie protokołów bezpieczeństwa. Dziennik Le Monde poinformował ostatnio, że prezydent Republiki oraz 14 francuskich ministrów mogli być celem marokańskich władz. Władze Maroka zaprzeczyły zarzutom o używaniu przez nie Pegasusa.

CZYTAJ TAKŻE: Chińskie telewizory szpiegowały użytkowników

Oprogramowanie Pegasus (używane również przez polską służbę specjalną CBA) działa poprzez infekowanie urządzeń z iOS oraz Androidem umożliwiając swoim użytkownikom  dostęp do wiadomości, zdjęć i e-maili. Dzięki Pegasusowi służby (lub inni użytkownicy) mogą także nagrywać rozmowy, a kamery i mikrofony zainfekowanych urządzeń mogą włączać bez wiedzy ich użytkowników.

Jak informuje BBC, nie jest jasne, czy kiedykolwiek udało się zainfekować urządzenie, z którego korzystał prezydent Francji. Jednak jego numer pojawił się wśród 50 tys. potencjalnych i faktycznych celów klientów NSO Group, twórcy Pegasusa. Celami użytkowników tego oprogramowania mieli być także np. prezydent Iraku, obecni premierzy Pakistanu, Egiptu czy Maroka. Na liście potencjalnych lub rzeczywistych celów są także, obok polityków, aktywiści, dziennikarze, urzędnicy o przedstawiciele biznesu.

Wciąż brak jest informacji o tym, ile spośród osób, których numery znalazły się na liście, było rzeczywistymi celami i zostało zhakowanych. Władze Węgier, Izraela i Algierii poinformowały o rozpoczęciu dochodzeń w sprawie wykorzystania Pegasusa w celu ustalenia czy doszło do przestępstw związanych z jego wykorzystaniem.

CZYTAJ TAKŻE: „Diabelski język” z Izraela. Rządy masowo szpiegują obywateli

NSO Group, oskarżana jest o udostępnianie swoich narzędzi informatycznych represyjnym rządom i pozwalanie na wykorzystywanie ich w sposób mogący prowadzić do morderstw jak w przypadku Jamala Khashoggi (saudyjskiego felietonisty Washington Post krytycznego wobec władz Arabii Saudyjskiej) przez saudyjskie służby specjalne.

Firma zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że posiada systemy do weryfikacji klientów, z którymi współpracuje. Wśród krajów, które zostały zidentyfikowane jako klienci NSO Group są jednak te mające niewiele wspólnego z demokracją i państwem prawa w zachodnim rozumieniu, np. Arabia Saudyjska, Kazachstan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy mające problemy z demokracją Węgry.

IT
IT
Sztuczna inteligencja łaknie ludzi. Programiści jeszcze bardziej rozchwytywani
IT
Amerykanie szpiegują rosyjskie telefony? FSB: atak nieznaną wcześniej metodą
IT
Zabezpieczenie dwuskładnikowe sposobem na cyberataki i kradzież danych
IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
IT
Wyciekły miliony haseł. Na liście polscy użytkownicy Facebooka i Allegro