Przełom w cyfryzacji służby zdrowia

Rządowy projekt e-zdrowie, a także inwestycje firm prywatnych nabierają tempa. Asseco zaczyna oferować m.in. dostęp do wyników badań przez smartfona – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 07.02.2019 21:06

Przełom w cyfryzacji służby zdrowia

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

To będzie bardzo intensywny rok pod względem cyfryzacji służby zdrowia. Co najmniej do połowy roku potrwa pilotaż e-skierowania. W tym czasie resort chce uruchomić usługę w około stu placówkach. Skierowania wyłącznie w postaci elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r. Trwa też stopniowe włączanie podmiotów leczniczych do platformy e-zdrowie, tak aby lekarze mogli swoim pacjentom wystawiać e-recepty. Ostateczny termin na wdrożenie systemu e-recepty w każdej placówce medycznej upływa 31 grudnia.

Asseco idzie z trendem

Niemal połowa mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje, że korzysta lub rozważa używanie aplikacji zdrowotnych na urządzeniach mobilnych. W ten trend wpisuje się Asseco, które w piątek poinformuje o nowej usłudze. O tyle nietypowej, że skierowanej nie do segmentu B2B, ale do indywidualnych odbiorców.

""

cyfrowa.rp.pl

Chodzi o aplikację Informacje Medyczne, umożliwiającą zarządzanie informacjami udostępnianymi przez jednostki medyczne i korzystanie z nich za pośrednictwem smartfonów (m.in. dostęp do wyników badań, które dotychczas były gromadzone tylko w jednostce służby zdrowia). Asseco podkreśla, że podąża za obowiązującymi trendami w służbie zdrowia.

– Wśród nich niewątpliwie dominujący jest kierunek zmian, który stawia pacjenta w centrum uwagi. To on jest właścicielem danych medycznych i bardzo często głównym „nośnikiem” informacji o swoim zdrowiu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zarówno pacjent, jak i jednostki medyczne posiadały narzędzia upraszczające wzajemną wymianę informacji – podkreśla Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland. Spółka podkreśla, że produkt jest rozwijany i np. niedługo dojdzie możliwość zdalnego zamówienia recepty czy otrzymania komunikatu bezpośrednio od lekarza prowadzącego.

CZYTAJ TAKŻE: Janusz Cieszyński: E-zdrowie to ogromne korzyści

– Sprawnie działające systemy informatyczne nie tylko służą pacjentom i pracownikom służby zdrowia, ale także pozwalają kadrze zarządzającej na lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów, umożliwią coraz szersze stosowanie rozwiązań telemedycznych oraz wspierają walkę z nadużyciami w tym sektorze – mówi Marek Frysz, menedżer ds. sektora ochrony zdrowia w SAS Polska.

""

cyfrowa.rp.pl

Dodaje, że biorąc pod uwagę skalę inwestycji (budżet NFZ w 2019 r. to blisko 90 mld zł), jest o co walczyć. – Cieszy nas zapowiedź coraz szerszego stosowania zaawansowanej analityki w kształtowaniu polityki zdrowotnej – podkreśla.

Rynek z potencjałem

Na ochronę zdrowia Polska wydaje obecnie około 6,3 proc. PKB (uwzględniając sektor prywatny), a poziom wydatków na osobę rośnie. Szacuje się, że w latach 2009–2015 współczynnik wzrostu wyniósł 2 proc.

– Polska, podobnie jak na przykład Niemcy, ma w obszarze cyfryzacji służby zdrowia jeszcze dużo do zrobienia. Natomiast perspektywy w tej dziedzinie są bardzo dobre, gdyż cyfryzacja umożliwia znaczne oszczędności kosztowe oraz zwiększenie efektywności świadczenia usług medycznych – komentuje Adrian Kowollik, analityk East Value Research.

Obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypada
2,3 lekarza i jest to najniższy wskaźnik w Europie. Aż 52 minuty dziennie pracownicy spędzają na poszukiwaniu informacji w dokumentacji pacjentów

Ma nadzieję, że na wzór Francji Polska wprowadzi niedługo refundacje badań telemedycznych, co na pewno mocno wspomogłoby rozwój tego sektora w kraju. Jak pokazują badania, Polacy chętnie korzystają z rozwiązań telemedycznych.

Cyfryzacja to mus

Ich rozwój wpisuje się też w scenariusz realizowany w całej UE. Tylko do 2020 r. Polska otrzyma w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych blisko 13 mld zł finansowania przeznaczonego na działania związane ze zdrowiem Polaków, w tym rozwój infrastruktury medycznej i na telemedycynę. Obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,3 lekarza i jest to najniższy wskaźnik w Europie. Aż 52 minuty dziennie pracownicy spędzają na poszukiwaniu informacji w dokumentacji pacjentów.

Szacuje się, że wartość rynku telemedycznego na świecie ma wzrosnąć z 17,3 mld dol. w 2017 r. do 52,9 mld dol. w 2025 r. Dynamikę napędza presja kosztowa na systemy opieki zdrowotnej w związku ze starzeniem się społeczeństw. Średnia długość życia w krajach OECD przekracza 80 lat i rośnie.

Recepty idą cyfrową ścieżką

Aktualnie 99,9 proc. aptek i punktów aptecznych jest podłączonych do platformy e-zdrowie i może realizować e-recepty. Do wczoraj wpłynęło blisko 220 tys. e-recept, z czego aż 2/3 z województwa mazowieckiego. W sumie wystawia je obecnie 120 placówek leczniczych z 81 miast w Polsce i liczba ta każdego dnia rośnie. Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę, ma sto lat, a najmłodszy zero (noworodek urodzony 2 stycznia 2019 r.). Z kolei najstarszy lekarz, który wystawił e-receptę, ma 82 lata, a najmłodszy 27. Resort zdrowia podkreśla, że korzyści płynące z e-recept to m.in. oszczędność pieniędzy oraz czasu. W przypadku lekarzy można go będzie poświęcić pacjentom. Z punktu widzenia pacjenta istotne jest natomiast mniejsze ryzyko wydania nieprawidłowego lekarstwa oraz większa dostępność terapii.

OPINIA

Janusz Cieszyński
wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację

Usługi elektroniczne odciążają lekarzy i pracowników medycznych oraz zapewnią im dane, które pomogą skupić się na osiągnięciu lepszych rezultatów w leczeniu z pominięciem niezwykle uciążliwej dziś biurokracji. Plany Ministerstwa Zdrowia na 2019 r. są bardzo ambitne: pełne wdrożenie e-recepty, pilotaż e-skierowania, wdrożenie nowych funkcjonalności na Internetowym Koncie Pacjenta na pacjent.gov.pl oraz przygotowanie do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. Aktualnie włączamy do systemu e-zdrowie wszystkie gabinety, przychodnie, szpitale i izby przyjęć, czyli miejsca, gdzie będą wystawiane e-recepty, tak aby wszyscy lekarze mogli już wystawiać je pacjentom. Jesteśmy w stałym dialogu
z beneficjentami cyfrowych rozwiązań.

IT

To będzie bardzo intensywny rok pod względem cyfryzacji służby zdrowia. Co najmniej do połowy roku potrwa pilotaż e-skierowania. W tym czasie resort chce uruchomić usługę w około stu placówkach. Skierowania wyłącznie w postaci elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r. Trwa też stopniowe włączanie podmiotów leczniczych do platformy e-zdrowie, tak aby lekarze mogli swoim pacjentom wystawiać e-recepty. Ostateczny termin na wdrożenie systemu e-recepty w każdej placówce medycznej upływa 31 grudnia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Dassault Systèmes prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 na żywo razem z Bosch Rexroth Polska
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił