Sektor technologii jest jednym z nielicznych sektorów gospodarki, które przez pandemię przechodzą w dobrej kondycji. Czy ta kondycja utrzyma się również w 2021 roku?
Rok 2020 był wielkim testem dla wielu branż, co spowodowało przyspieszenie cyfryzacji, w tym również zwiększenie wykorzystania chmury. Teraz moim zdaniem cyfryzacja przyspieszy jeszcze mocniej. Wynikać to będzie z dwóch zjawisk – po pierwsze, w roku 2020 wiele firm było pochłoniętych ochroną business continuity, a teraz wejdzie w fazę faktycznej transformacji. Po drugie, nawet firmy które nie zostały bezpośrednio dotknięte efektami pandemii, dostrzegły wartość tkwiącą w transformacji cyfrowej, i dołączą teraz do peletonu. Będziemy świadkami rozwoju sztucznej inteligencji, zaawansowanej analityki danych, sieci 5G i hiperautomatyzacji, czyli automatyzacji jak największej liczby procesów biznesowych i IT z wykorzystaniem AI i rozwiązań chmurowych.
mat. pras.
Jednak na ile polski biznes jest przygotowany do stosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, na przykład wspomnianej chmury?
Jedną z kluczowych kwestii przy adopcji chmury jest posiadanie specjalistycznych umiejętności, których firmom brakuje. Z przeprowadzonego przez IDG badania „Kompetencje chmurowe firm w Polsce 2020” wynika, że znaczny odsetek przedsiębiorstw zamierza podnieść swoje kompetencje chmurowe, a aż 68 proc. badanych średnich i 66 proc. dużych firm chce to zrobić za pośrednictwem dostawcy usług chmurowych. Kompetencje w zakresie bezpieczeństwa chmury również częściej będą nabywane od dostawców zewnętrznych, a jedynie 17 proc. zamierza zatrudnić specjalistów ds. bezpieczeństwa.