Michał Paschalis-Jakubowicz: W tym roku cyfryzacja firm ruszy na poważnie

W roku 2020 wiele firm było pochłoniętych ochroną business continuity, a teraz wejdzie w fazę faktycznej transformacji – mówi Michał Paschalis-Jakubowicz, prezes firmy Oktawave i wiceprezes K2 Holding.

Publikacja: 09.02.2021 08:23

Michał Paschalis-Jakubowicz: W tym roku cyfryzacja firm ruszy na poważnie

Foto: Adobe Stock

Sektor technologii jest jednym z nielicznych sektorów gospodarki, które przez pandemię przechodzą w dobrej kondycji. Czy ta kondycja utrzyma się również w 2021 roku?

Rok 2020 był wielkim testem dla wielu branż, co spowodowało przyspieszenie cyfryzacji, w tym również zwiększenie wykorzystania chmury. Teraz moim zdaniem cyfryzacja przyspieszy jeszcze mocniej. Wynikać to będzie z dwóch zjawisk – po pierwsze, w roku 2020 wiele firm było pochłoniętych ochroną business continuity, a teraz wejdzie w fazę faktycznej transformacji. Po drugie, nawet firmy które nie zostały bezpośrednio dotknięte efektami pandemii, dostrzegły wartość tkwiącą w transformacji cyfrowej, i dołączą teraz do peletonu. Będziemy świadkami rozwoju sztucznej inteligencji, zaawansowanej analityki danych, sieci 5G i hiperautomatyzacji, czyli automatyzacji jak największej liczby procesów biznesowych i IT z wykorzystaniem AI i rozwiązań chmurowych.

""

mat. pras.

cyfrowa.rp.pl

Jednak na ile polski biznes jest przygotowany do stosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, na przykład wspomnianej chmury?

Jedną z kluczowych kwestii przy adopcji chmury jest posiadanie specjalistycznych umiejętności, których firmom brakuje. Z przeprowadzonego przez IDG badania „Kompetencje chmurowe firm w Polsce 2020” wynika, że znaczny odsetek przedsiębiorstw zamierza podnieść swoje kompetencje chmurowe, a aż 68 proc. badanych średnich i 66 proc. dużych firm chce to zrobić za pośrednictwem dostawcy usług chmurowych. Kompetencje w zakresie bezpieczeństwa chmury również częściej będą nabywane od dostawców zewnętrznych, a jedynie 17 proc. zamierza zatrudnić specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Czyli w tej chwili firmy nie mają większych kompetencji jeżeli chodzi o chmurę?

Poziom wykorzystania zaawansowanych modeli chmury jest wśród polskich przedsiębiorstw mniej niż średni. Wracając do badania IDG tylko co piąta firma (21 proc.) wykorzystuje chmurę hybrydową, 12 proc. multicloud, a adaptacja cross-cloud, modelu zakładającego rozdzielenie warstw aplikacji, danych czy bezpieczeństwa pomiędzy wielu dostawców, nie przekracza 6 procent. Te proporcje z pewnością będą się zmieniać w czasie.

Czy problemem nie są kwestie bezpieczeństwa?

Rozwiązania chmurowe są co najmniej tak samo bezpieczne, jak rozwiązania oparte na wewnętrznej infrastrukturze. Mogą być wykorzystywane do backupu czy też, najlepiej w modelu dywersyfikacji dostawców chmury, do tworzenia zapasowych repozytoriów danych. Trzeba jednak pamiętać, że za 95 proc. incydentów zagrażających cyberbezpieczeństwu odpowiadają użytkownicy. Można i należy zadbać o zmiany ich zachowań, ale najlepszym lekarstwem jest ograniczone zaufanie. Dlatego dobrym rozwiązaniem, zgodnym z obecnymi trendami, jest model Zero Trust, który zakłada podział infrastruktury sieciowej na małe, odizolowane strefy, wieloskładnikowe uwierzytelnianie oraz polityki ograniczonych uprawnień.

Rozmawiał Marcin Piasecki

IT
IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
IT
Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję
IT
Deepfake może namieszać przy wyborczych urnach. Porozumienie gigantów w Polsce
IT
Startuje impreza Future Crunch 2024 poświęcona sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
IT
Powrót „męczennika" na Facebooka? Muzułmanie walczą z zakazem używania tego słowa