Ta ogólnoeuropejska inicjatywa, która odbywać będzie się w Polsce, ma pomóc w budowie rozwiązań technologicznych służących pokonywaniu problemów wojennych. Patronem tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest „Rzeczpospolita”.

„Hack for Peace” skierowany jest do ambitnych początkujących, ale również zaawansowanych programistów, a także przedsiębiorców, mentorów, inwestorów i wszystkich tych osób, którzy chcą budować innowacyjne produkty, aby zaprowadzić pokój na całym kontynencie. Program zakłada, że trzech zwycięzców hackathonu będzie miało możliwość wcielić w życie swoje pomysły i zbudować produkty ze wskazówkami od inwestorów i mentorów. Za organizacją tego wydarzenia stoją szwedzko-ukraińska firma informatyczna Sigma Software Group oraz Tech Nation UK i House of Europe.

Niesprowokowana rosyjska agresja na pokojowo nastawioną i niepodległą Ukrainę pokazuje, że dziś nikt nie powinien czuć się bezpieczny. Przedsiębiorstwa tworzą i aktualizują swoje plany awaryjne, a rządy szukają sposobów na dobre przygotowanie się na takie zagrożenia. Jednak wielu obywateli nie wie czego się spodziewać i co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo. Produkty technologiczne i innowacyjne rozwiązania mogą pomóc zwalczyć problemy związane z wojną. Właśnie taka idea przyświeca „Hack for Peace”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-23 października. Poza Polską równolegle hackathon prowadzony będzie w Szwecji, Wielkiej Brytanii, oraz Portugalii i w Ukrainie. Uczestnicy spotkają się zarówno offline, jak i online (za pośrednictwem telekonferencji). Hackathon skupi się na czterech tematach: cyberbezpieczeństwie, tzw. higienie informacji i wojnie medialnej, a także zdrowiu psychicznym, edukacji dzieci oraz logistyce w warunkach wojny.

Partnerem wydarzenia w Polsce są Startup Poland, Google Campus for Startups, SpeedUp Group, Invest in Poznan, Ambasada Szwecji w Warszawie, oraz Polish-Ukrainian Startup Bridge. Wsparcie rządowe zapewniają: Ukraiński Fundusz Startupów, Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy, Ambasada Szwecji na Ukrainie, Ambasada Ukrainy w Portugalii, Ambasada Szwecji w Polsce, Ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii oraz Ambasada Ukrainy w Szwecji.