„Wykrywacz” ChatGPT dla nauczycieli szwankuje. Uczniowie byli niewinni

Naukowcy opracowali system dla szkół, który ma rozpoznawać prace pisane przez algorytmy. Taki antyChatGPT od firmy Turnitin, w który wyposażono 2,1 mln nauczycieli w USA, zawiódł. To problem, bo karani mogą być niewinni uczniowie.

Publikacja: 05.04.2023 01:34

Nowatorskie narzędzie trafiło do niemal 11 tys. szkół średnich i wyższych za oceanem

Nowatorskie narzędzie trafiło do niemal 11 tys. szkół średnich i wyższych za oceanem

Foto: Adobe Stock

Aplikacja powstała, aby rozwiązać rosnący problem niesamodzielnego tworzenia prac domowych, esejów, czy prac rocznych. Wykładowcy mieliby wiedzieć, która praca została przygotowana przez ucznia, a która przez bota. System okazał się jednak zawodny i wskazał pracę napisaną przez amerykańską uczennicę Lucy Goetz jako tą stworzoną przez AI. Niewiele brakowało, by niewinna osoba została posądzona o nieuczciwe praktyki i ukarana.

Nowatorskie narzędzie, które trafiło do niemal 11 tys. szkół średnich i wyższych za oceanem, pod lupę wziął „Washington Post”. Sprawdził jak działają detektory, w tym ten wykorzystywany w Concord High School w Kalifornii. To właśnie on dopuścił się istotnej pomyłki. Lucy Goetz otrzymała od nauczycieli najwyższą możliwą ocenę z eseju o socjalizmie, ale technologia firmy Turnitin uznała, że dziewczyna korzystała z pomocy sztucznej inteligencji. Oskarżenie o oszustwo to poważna sprawa, zwłaszcza że werdykt wydaje algorytm. Pomyłka AI może mieć potencjalnie katastrofalne konsekwencje dla uczniów. Z drugiej strony „to kluczowy moment dla nauczycieli, bo jeśli zignorują sztuczną inteligencję, oszustwa mogą przybrać na sile” – ostrzega „Washington Post”

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
IT
Wybory prezydenckie 2025: Kiedy są i co mówią najnowsze sondaże? Tego Polacy szukają w sieci
IT
Izraelski twórca Pegasusa przegrywa głośny proces. Musi zapłacić krocie
IT
Konklawe budzi coraz większe emocje. Tym tematem żyje internet
IT
Nie będzie transformacji energetycznej bez cyfryzacji
IT
Matura 2025. Czego o egzaminach szukają Polacy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku