Wybory w Polsce i AI przyniosą cyberwojnę oraz plagę deepfake

Rok podwójnych wyborów będzie sprzyjał zmasowanym atakom na słabo zabezpieczone instytucje samorządowe oraz aktom dezinformacji z wykorzystaniem tzw. deepfake'ów – przekonują eksperci.

Aktualizacja: 04.01.2024 19:22 Publikacja: 04.01.2024 03:23

Walka wyborcza przyniesie lawinę manipulacji w sieci, na czele z technologią deepfake. W USA głośno

Walka wyborcza przyniesie lawinę manipulacji w sieci, na czele z technologią deepfake. W USA głośno było o wykreowanym za pomocą AI fałszywym zdjęciu z aresztowania Donalda Trumpa

Foto: X, Eliot Higgins (@EliotHiggins)

Manipulacja nastrojami w sieci czy zakłócanie przebiegu głosowania – to tylko niektóre zagrożenia ze strony hakerów. Wybory samorządowe i europejskie to wymarzone okazje do wzmożenia ataków. – Spodziewam się kampanii dezinformacyjnych na niespotykaną skalę – alarmuje Leszek Tasiemski z zajmującej się cyberbezpieczeństwem firmy WithSecure.

Czytaj więcej

Tak wielkiego zagrożenia jeszcze nie było. Hakerzy użyją sztucznej inteligencji

Samorząd jest celem

Na celowniku znajdą się m.in. lokalne instytucje, ale też sami wyborcy. Piotr Zielaskiewicz, menedżer w firmie Dagma Bezpieczeństwo IT, zwraca uwagę na pewną zależność: w 2023 r. cyberprzestępcy z większą zaciekłością atakowali branże, które obejmowane były systemowym wsparciem w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego. – Tak było z sektorem zdrowia. Równolegle mieliśmy do czynienia z kilkoma głośnymi incydentami. Przestępcy chcieli wykorzystać ostatni moment, nim podmioty będące w obszarze ich zainteresowań poprawią swoje systemy – mówi Zielaskiewicz. I wskazuje na kolejną sferę objętą systemowym wsparciem, czyli na jednostki samorządu terytorialnego (JST).

Czytaj więcej

Były premier sięgnął w więzieniu po polską sztuczną inteligencję. Wróci do władzy?

– Trwa program „Cyberbezpieczny samorząd”, który w I połowie tego roku wejdzie w fazę praktycznej realizacji, tzn. przetargów na zakup urządzeń i usług. Zarazem wiosną czekają nas wybory lokalne. Można się zastanawiać, czy w świetle tych okoliczności cyberprzestępcy nie będą koncentrować się właśnie na JST – dodaje.

Eksperci ostrzegają, że hakerzy będą nie tylko paraliżować systemy IT, ale też starać się wpływać na opinię publiczną. Specjaliści z Trend Micro w najnowszym raporcie ostrzegają: „Powszechna dostępność i lepsza jakość generatywnej sztucznej inteligencji umożliwi tworzenie hiperrealistycznych treści audio i wideo (tzw. deepfake), które napędzą nową falę wirtualnych oszustw”.

Zagrożeniem deepfake i Rosja

Leszek Tasiemski potwierdza: deepfake to przełomowe osiągnięcie AI, bo umożliwia generowanie materiałów udających dowolną osobę. – W okresach przedwyborczych czy napięć społecznych to doskonałe narzędzie do rozprzestrzeniania dezinformacji i prowadzenia kampanii wpływu – komentuje.

Czytaj więcej

Rosyjski atak na Pocztę i Modlin. Za Ukrainę

Jego zdaniem dezinformacja w trakcie wyborów i cyberataki ze strony Rosji będą w tym roku wyjątkowo groźne.

Wojciech Głażewski ze specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie firmy Check Point potwierdza: deepfake będzie wykorzystywany do tworzenia treści wpływających na opinię publiczną – od manipulowania cenami akcji po inspirowanie międzynarodowych konfliktów. – Kluczowa zatem stanie się rola rzetelnego dziennikarstwa i krytycznego podejścia do informacji podawanych w mediach społecznościowych – podkreśla Tasiemski.

Manipulacja nastrojami w sieci czy zakłócanie przebiegu głosowania – to tylko niektóre zagrożenia ze strony hakerów. Wybory samorządowe i europejskie to wymarzone okazje do wzmożenia ataków. – Spodziewam się kampanii dezinformacyjnych na niespotykaną skalę – alarmuje Leszek Tasiemski z zajmującej się cyberbezpieczeństwem firmy WithSecure.

Samorząd jest celem

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Zabezpieczenia telefonu zamachowca złamano w 40 minut. FBI ma nowe narzędzie
IT
Straty są potężne. Trwa usuwanie szkód po globalnej awarii systemu Windows
IT
Potężne skutki awarii CrowdStrike`a, która zablokowała Windows. Świat wstaje z kolan
IT
Co wiemy o CrowdStrike, firmie winnej wielkiej awarii Windows. Czeka ją trudny czas
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał Promocyjny
Czy AI może stworzyć stronę internetową?