Polska liderem cyberochrony. Zaskakujący wynik prestiżowego rankingu

Hakerzy nad Wisłą walą głową w mur, a Polska wyrasta na cybernetyczną potęgę. Ale jest też ciemna strona tego sukcesu.

Aktualizacja: 07.03.2024 06:08 Publikacja: 07.03.2024 03:47

Paradoksalnie to właśnie z naszej słabości w zakresie cyfryzacji wynika mocna pozycja w cyberbezpiec

Paradoksalnie to właśnie z naszej słabości w zakresie cyfryzacji wynika mocna pozycja w cyberbezpieczeństwie

Foto: Adobe Stock

W najnowszym prestiżowym rankingu National Cyber Security Index (NCSI), który mierzy poziom cyberbezpieczeństwa państw, ich gotowość do zapobiegania zagrożeniom IT oraz zdolność do zarządzania takimi incydentami, Polska zajęła pierwsze miejsce na świecie. W ciągu roku awansowaliśmy z 11. pozycji, a – zdobywając niemal 91 pkt na 100 możliwych – wyprzedziliśmy Australię (87), Estonię (86) i Ukrainę (81). Ale ten sukces ma też swoją ciemną stronę.

Słabość mocną stroną Polski

Analizy e-Governance Academy Foundation (twórcy indeksu NCSI) pokazują, że choć jesteśmy liderami w zakresie cyberochrony, pod względem cyfrowego rozwoju wciąż daleko nam do Zachodu. W tej kategorii uzbieraliśmy jedynie 72 pkt. Kuleją takie wskaźniki, jak zdolność kraju do wykorzystania technologii teleinformatycznych (Network Readiness Index) czy e-administracja (e-Government Development Index) – tu w obu przypadkach okupujemy dalekie, 34. miejsce. Część ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, twierdzi, że paradoksalnie to właśnie z naszej słabości w zakresie cyfryzacji wynika mocna pozycja w cyberbezpieczeństwie. – Im większa ekspozycja na technologie, tym więcej zagrożeń – podkreślają.

Czytaj więcej

Paryskie igrzyska zagrożone. Hakerzy też mogą „startować” i wypaczyć wyniki

Ów rozdźwięk w poziomie cyfrowej ochrony i digitalizacji kraju zauważają też analitycy e-Governance Academy. W rankingu NCSI różnica w obu wskaźnikach wynosi niemal 19 pkt. Gorszy wynik w takim ujęciu ma tylko Togo, a lepiej wypadają m.in. Albania, Łotwa i Chiny. – Nadal wiele firm w Polsce nie jest jeszcze mentalnie gotowych na proces transformacji cyfrowej. Przy sceptycznym podejściu pracowników czy zarządu wprowadzenie zmian, a nawet zasugerowanie nowych rozwiązań, nie jest łatwe – mówi Maciej Wójcicki, IT Solutions Architect w ITBoom.

I przytacza wyniki badań Instytutu Humanites, z których wynika, że chociaż 56 proc. rodzimych przedsiębiorstw uznaje technologie cyfrowe za szansę na rozwój, to niemal tyle samo (58 proc.) ma związane z nimi obawy.

I cóż z tego, że najlepsi

Walka z hakerami trwa non stop. Powiązane z Rosją grupy cyberprzestępcze przekazały w środę, że zaatakowały strony internetowe w Czechach, Szwecji i Polsce, gdzie ofiarą miała być np. witryna obywatel.gov.pl czy polski operator płatności mobilnych mPay. Eksperci z firmy Check Point, którzy analizowali atak, wskazują, że strony internetowe funkcjonują już sprawnie i „po raz kolejny działania prokremlowskich hakerów okazały się nieskuteczne, a w najlepszym razie jedynie na chwilę zakłóciły działanie polskich portali”.

Czytaj więcej

Chiński szpieg w odkurzaczu. Dokąd płyną dane z popularnych gadżetów

Wojciech Głażewski, szef Check Point Software w Polsce, zaznacza jednak, że nie można tracić czujności. – Celem rosyjskich grup jest zaburzanie sprawnego działania instytucji publicznych i wzmożenie niepokoju w Polsce jako aktywnym partnerze wspierającym Ukrainę podczas wojny – przestrzega.

Problemem w przypadku naszego kraju nie jest dziś jednak jakość działań ochronnych czy brak czujności, lecz deficyt specjalistów IT. Wedle danych Fortinetu aż 68 proc. przedsiębiorstw zgłasza niedobór ekspertów cyberbezpieczeństwa. Z kolei Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji wylicza, że całkowity deficyt programistów sięga ok. 50 tys. etatów, z czego 20 proc. to właśnie fachowcy cybersecurity.

Radość zatem z faktu, że – jak pokazuje najnowszy ranking Uniwersytetu Stanforda – mamy najlepszych informatyków (zespoły inżynierów z Polski, Brazylii i Rumunii uznano za jedyne, które osiągają wyniki lepsze od średniej światowej o ok. 50 proc.), przyćmiewa fakt, że jest ich zwyczajnie zbyt mało.

A do tego firmom ciężko ich zatrzymać. – Choć wyróżnia nas na tle konkurencji niski współczynnik rotacji w zespołach, to widzimy tendencję do dużej dynamiki zmian miejsca zatrudnienia. Szczególnie na niższych szczeblach karier w IT – przyznaje Mariusz Jurak, wiceprezes Sygnity.

W najnowszym prestiżowym rankingu National Cyber Security Index (NCSI), który mierzy poziom cyberbezpieczeństwa państw, ich gotowość do zapobiegania zagrożeniom IT oraz zdolność do zarządzania takimi incydentami, Polska zajęła pierwsze miejsce na świecie. W ciągu roku awansowaliśmy z 11. pozycji, a – zdobywając niemal 91 pkt na 100 możliwych – wyprzedziliśmy Australię (87), Estonię (86) i Ukrainę (81). Ale ten sukces ma też swoją ciemną stronę.

Słabość mocną stroną Polski

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Nie opłaca się kraść iPhone'ów, nawet na części. Apple wprowadziło rewolucyjną zmianę
IT
ING Hubs Poland z nowym szefem pionu globalnego bezpieczeństwa IT
IT
Zaskakujące ożywienie w IT. Jakich pracowników poszukują firmy w Polsce?
IT
Czy Telegram to bezpieczny komunikator i czy warto z niego korzystać?
IT
Haker udawał martwego, by nie płacić alimentów. Znalazł sprytny sposób