Czy Telegram to bezpieczny komunikator i czy warto z niego korzystać?

Telegram jest bezpieczny pod warunkiem, że użytkownik przestrzega zasad obowiązujących w cyberprzestrzeni, obejmujących szyfrowanie danych, wieloskładnikowe uwierzytelnianie, uważne udostępnianie informacji i niekorzystanie z podejrzanych grup, linków i aplikacji.

Publikacja: 14.06.2024 15:38

Telegram ma ponad 900 tys. aktywnych użytkowników miesięcznie. Jego popularność rośnie

Telegram ma ponad 900 tys. aktywnych użytkowników miesięcznie. Jego popularność rośnie

Foto: Adobe Stock

Popularność Telegrama rośnie. Jest to obecnie jeden z trzech największych na rynku komunikatorów prywatnych, obok Signala i WhatsAppa. Potwierdzają to statystyki. Od marca 2024 r. korzysta z niego ponad 900 mln aktywnych użytkowników miesięcznie, a jego wartość inwestorzy wyceniają na 30 mld dol. Właścicielem Telegrama, który powstał w 2013 r., jest Paweł Durow, jeden z założycieli VKontakte, rosyjskiego odpowiednika Facebooka. Siedziba firmy znajduje się obecnie w Dubaju.

Przydatne funkcje Telegrama

Aplikacja Telegram jest dostępna w Sklepie Google i App Store, ale można z niej korzystać także na komputerach z systemami MS Windows, Apple MacOS i Linux. Komunikator oferuje wiele ciekawych i użytecznych funkcji. Są to m.in.:

• dwa rodzaje czatów: zwykłe i tajne (Secret Chat). Te ostatnie są szyfrowane end-to-end, czyli wiadomości nie może odczytać nikt poza jej nadawcą i odbiorcą. Aby uruchomić zaszyfrowany chat w systemie Android należy po prostu wybrać „Nowy tajny czat”. Na iPhonie trzeba dotknąć nazwy kontaktu u góry, wybrać „Więcej”, a następnie nacisnąć „Rozpocznij tajny czat”;

• możliwość tworzenia bardzo licznych grup, do 200 tys. użytkowników;

• udostępnianie dużych plików i filmów dowolnego typu (doc., zip, mp3 itp). Mogą one mieć do 2 GB, podczas gdy w WhatsAppie limit wynosi 100 MB, a w Skypie – 300 MB. Pliki Telegrama są przechowywane w chmurze, dzięki czemu można uzyskać do nich dostęp z innych urządzeń;

• Telegram stories, czyli publikowanie krótkich filmów, to funkcja dostępna od sierpnia 2023 r., wzorowana na relacjach z FB;

• autodestrukcja wiadomości. Tajne czaty można zaprogramować tak, aby wszystkie wiadomości, zdjęcia i filmy po upływie ustawionego czasu uległy samozniszczeniu.

Czytaj więcej

Rosyjski właściciel Telegrama najbogatszy w arabskim kraju. Wspiera Kreml?

Jak poznać kogoś na Telegramie, czyli dobre i złe strony People Nearby

Kolejna funkcja komunikatora warta wzmianki to People Nearby (Ludzie w pobliżu). Pozwala ona zobaczyć w pobliskiej lokalizacji wszystkich, którzy mają włączoną tę funkcję i poznać nowych znajomych. People Nearby należy jednak używać z rozwagą, gdyż może stwarzać szereg zagrożeń. Można dzięki niej dołączyć do różnych grup (lub stworzyć własną). Większość z nich działa bez żadnych złych intencji, ale można tez trafić na grupy religijne, ekstremistyczne i przestępcze. Ponieważ People Nearby pozwala osobom postronnym poznać lokalizację użytkownika, stwarza to potencjalne warunki do różnych oszustw, a także ataków hakerskich czy stalkingu. Każdy, kto ceni prywatność, nie powinien korzystać z tej funkcji.

Z jakimi zagrożeniami można się spotkać na Telegramie?

Możliwość szyfrowania i szybkiej destrukcji treści w Telegramie wzmacniają bezpieczeństwo użytkowników, ale równocześnie ułatwiają działania przestępcom, którzy zaczęli z niego korzystać niczym z alternatywy Darknetu. Handlarze narkotyków i broni na całym świecie wykorzystują anonimowość komunikatora, aby kontaktować się z klientami. Jest to też narzędzie komunikacyjne dla terrorystów i niebezpiecznych ugrupowań. Według raportu „Terrorism on Telegram” z 2024 roku, opublikowanego przez Counter Extremism Project, wiele grup ekstremistycznych, od ISIS po Hamas, a także organizacji neonazistowskich wykorzystuje Telegram do rekrutacji nowych członków, promowania przemocy i zbierania funduszy, a także w celu szerzenia dezinformacji i propagandy.

Telegram to również przestrzeń dla różnego kalibru oszustów, w tym wyłudzeń z pomocą phishingu oraz botów. Komunikator pozwala stronom trzecim na tworzenie botów, choć sam ich nie utrzymuje. Oczywiście nie wszystkie boty są niebezpieczne, ale te złośliwe mogą np. oczyścić konta użytkownika. Można tu też trafić na fałszywe grupy inwestycyjne, wyłudzające kryptowaluty czy oferujące fałszywe prezenty. Polega to na tym, że użytkownik dostaje wiadomość o wygranej w jakimś konkursie, a oszuści proszą o opłatę związaną z przekazaniem upominku lub podanie danych bankowych. Jak poinformowała Group-I, przestępcy od pierwszej połowy 2021 do pierwszej połowy 2023 r. wyłudzili od użytkowników Telegrama za pomocą różnych oszustw ponad 60 mln USD.

Jak bezpiecznie korzystać z Telegrama?

Telegram jest tak samo bezpieczny lub nawet bezpieczniejszy niż większość innych aplikacji tego typu. Należy jednak używać go rozważnie i świadomie, korzystając z mocniejszych ustawień prywatności. Środki, jakie można w tym celu podjąć, to przede wszystkim:

• używanie tajnych czatów (Secret Chats). Aby prowadzić rozmowę szyfrowaną, trzeba tę funkcje włączyć. W tym celu należy otworzyć profil osoby, z którą chcemy pisać, dotknąć lub kliknąć przycisk „Więcej”, a następnie wybrać opcję „Rozpocznij szyfrowany czat”;

• wyłączenie funkcji People Nearby, aby chronić swoją lokalizację;

• używanie funkcji Auto-Delete komunikatów. Pozwala ona na samozniszczenie wysyłanych wiadomości w wybranym czasie. Można zastosować ją do najbardziej wrażliwych tekstów, które chcemy chronić przed innymi. Licznik czasu wpływa tylko na wiadomości wysyłane po jego włączeniu i można go modyfikować w dowolnym momencie;

• włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Aby go aktywować, trzeba przejść do funkcji: Telegram – Ustawienia – Prywatność i bezpieczeństwo. Następnie należy włączyć weryfikację dwuetapową i utworzyć silne hasło;

• korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). VPN obejmuje wszystkie działania online szyfrowaniem end-to-end. VPN ukrywa adres IP i zastępuje go alternatywnym adresem;

• unikanie korzystania z aplikacji lub botów innych firm, które wymagają dostępu do konta Telegram, chyba że pochodzą one z zaufanych źródeł;

• regularne sprawdzanie nietypowej aktywności na swoim koncie i zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań do zespołu bezpieczeństwa Telegrama. Można to zrobić z sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo”, klikając w „Aktywne sesje”.

Jak usunąć konto na Telegramie?

Czasem przychodzi taki moment, z różnych powodów, gdy chcemy pozbyć się konta w Telegramie. Jak się do tego zabrać? Należy w tym celu otworzyć aplikację Telegram na urządzeniu, przejść do ustawień konta i wybrać „Usuń konto”, klikając trzy poziome linie w lewym górnym rogu ekranu. Po usunięciu konta nie będzie możliwości jego odzyskania. Możliwa jest też, tak jak w FB, dezaktywacja konta. W tym przypadku zamiast „Usuń konto” wybieramy „Dezaktywuj konto”. Spowoduje to usunięcie wszystkich danych i wiadomości z Telegrama, więc warto przedtem zrobić ich kopię zapasową.

Aby utworzyć taką kopię zapasową, trzeba przejść do opcji „Zaawansowane”, a następnie wybrać „Export Telegram Data”, kliknąć w „Eksportuj” i ustalić, gdzie ma być zapisany plik.

Popularność Telegrama rośnie. Jest to obecnie jeden z trzech największych na rynku komunikatorów prywatnych, obok Signala i WhatsAppa. Potwierdzają to statystyki. Od marca 2024 r. korzysta z niego ponad 900 mln aktywnych użytkowników miesięcznie, a jego wartość inwestorzy wyceniają na 30 mld dol. Właścicielem Telegrama, który powstał w 2013 r., jest Paweł Durow, jeden z założycieli VKontakte, rosyjskiego odpowiednika Facebooka. Siedziba firmy znajduje się obecnie w Dubaju.

Przydatne funkcje Telegrama

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Cios Joe Bidena w rosyjską firmę Kaspersky. Jest totalny zakaz
IT
Women in Tech Summit. Sztuczna inteligencja może być używana w niemal każdym biznesie
Materiał partnera
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
IT
Women in Tech Summit to sukces
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
IT
Women in Tech Summit. Sztuczna inteligencja ma nam pomóc
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży