Straż Przybrzeżna USA bije na alarm w sprawie cyberzagrożeń ze strony chińskich dźwigów portowych, a lokalne służby wydały nowe zalecenia w tej sprawie. To odpowiedź na rosnące obawy dotyczące luk w zabezpieczeniach amerykańskiej infrastruktury morskiej.
Dyrektywa MARSEC 105-5, którą opublikowała Straż Przybrzeżna, wprowadza dodatkowe wymogi dotyczące zarządzania ryzykiem cybernetycznym dla dźwigów typu statek-brzeg produkowanych przez chińskie firmy, opierając się na poprzednich środkach bezpieczeństwa wdrożonych w lutym 2024 r. „Wbudowane luki w zabezpieczeniach zdalnego dostępu i kontroli dźwigów STS, w połączeniu z informacjami wywiadowczymi dotyczącymi zainteresowania Chin zakłócaniem amerykańskiej infrastruktury krytycznej, wymagają natychmiastowego działania" - stwierdza Straż Przybrzeżna.
Amerykanie sprawdzają infrastrukturę portową
Informacja pojawia się przy okazji alarmujących ustaleń, że dźwigi wyprodukowane w Chinach to już ok. 80 proc. infrastruktury portowej USA. Większość pochodzi od Shanghai Zhenhua Heavy Industries (ZPMC), chińskiego przedsiębiorstwa państwowego. Amerykanie nie są wyjątkiem, chiński sprzęt portowy działa już w ponad stu krajach.
We wspólnym raporcie śledczym wydanym we wrześniu Komisja ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów wskazała na poważne luki w zabezpieczeniach w portach USA, co ma być efektem powszechnego stosowania dźwigów kontenerowych z Chin. - Dowody zebrane podczas naszego wspólnego dochodzenia wskazują, że ZPMC może, jeśli zajdzie taka potrzeba, służyć jako koń trojański, który pomoże władzom i wojsku ChRL wykorzystywać i manipulować sprzętem i technologią morską USA na ich żądanie – ostrzegł przewodniczący komisji Mark E. Green po opublikowaniu raportu.
Obawy dotyczące bezpieczeństwa dotyczące dźwigów STS wyprodukowanych w Chinach nasiliły się w 2023 r. po tym, jak „The Wall Street Journal” poinformował, że FBI odkryło urządzenia do gromadzenia informacji wywiadowczych na dźwigach ZPMC w porcie w Baltimore. Dochodzenie ujawniło powiązania między ZPMC a chińskim wojskiem, w tym nieautoryzowane instalacje modemów komórkowych i próby uzyskania zdalnego dostępu do amerykańskich obiektów portowych.