Sustainable Industry Lab 2025: Cyfrowa transformacja na rzecz zrównoważonego przemysłu

Wyzwaniom i możliwościom związanym z cyfryzacją oraz jej wpływem na zrównoważony rozwój przemysłu poświęcona jest konferencja Sustainable Industry Lab 2025, odbywająca się pod hasłem „Zintegrowana transformacja cyfrowa i środowiskowa: dekarbonizacja miast i przemysłu”.

Publikacja: 21.02.2025 13:39

Sustainable Industry Lab 2025: Cyfrowa transformacja na rzecz zrównoważonego przemysłu

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

r c

Materiał powstał we współpracy z UNEP/GRID-Warszawa

Liderzy biznesu, eksperci ds. technologii cyfrowych i zrównoważonego rozwoju oraz przedstawiciele sektora publicznego spotkają się 27 lutego 2025 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, aby omówić kluczowe strategie na rzecz odpowiedzialnej transformacji cyfrowej. Konferencja będzie platformą do wymiany doświadczeń i budowania strategicznych partnerstw na rzecz zrównoważonej przyszłości przemysłu.

W programie przewidziane są wystąpienia ekspertów, panele dyskusyjne oraz warsztaty (laboratoria) w zakresie takich tematów jak:

• Sztuczna inteligencja dla zrównoważonego rozwoju

• Finansowanie transformacji cyfrowej i środowiskowej

• Dane i ich wykorzystanie w procesach zrównoważonego zarządzania/ESG

• Technologiczna rewolucja - zarządzanie wodą, energią i ciepłem

Ideały zrównoważonego rozwoju

W dobie dynamicznej rewolucji cyfrowej niezwykle ważne jest, aby nie zatracić fundamentalnych ideałów zrównoważonego rozwoju. Nowoczesne rozwiązania przynoszą znaczące korzyści ekonomiczne i poprawę efektywności, ale równocześnie stawiają przed nami wyzwania związane z ochroną środowiska, etyką biznesu oraz sprawiedliwością społeczną.

Rozwój technologii, takich jak AI, IoT czy cyfrowe bliźniaki, ma ogromny potencjał wspierania zrównoważonego rozwoju, ale jednocześnie generuje istotne wyzwania środowiskowe i społeczne. Według Digital Economy Report 2024 produkcja standardowego laptopa o wadze 2 kg wymaga niemal tony surowców, a sektor technologiczny odpowiada za 1,5–3,2 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym wzroście ilości odpadów elektronicznych o 2 mln ton rocznie.

Sztuczna inteligencja pomoże w rozwoju

Do redukcji globalnych emisji GHG o 5-10 proc., co odpowiada rocznej emisji UE, może jednak przyczynić się AI. W sektorze energetycznym wspiera ona optymalizację dystrybucji, zwiększa efektywność sieci i umożliwia rozwój odnawialnych źródeł energii, co może wygenerować do 1,3 biliona dolarów wartości w gospodarce do 2030 r.

Inteligentne technologie wspierają również sektor zdrowia, edukacji i zarządzania zasobami naturalnymi. Systemy prognozowania plonów oparte na AI umożliwiają przewidywanie zbiorów z 8-miesięcznym wyprzedzeniem, a inteligentne systemy irygacyjne pomagają zmniejszyć marnotrawstwo wody i emisje rolnicze. AI wspiera ochronę środowiska poprzez monitoring wylesiania, degradacji ekosystemów i populacji zagrożonych gatunków, czego przykłady można znaleźć na Platformie Informacji o Globalnym Środowisku (WESR). Aby cyfrowa transformacja była zgodna z celami zrównoważonego rozwoju, konieczne jest wdrażanie strategii oszczędzania energii w centrach danych, etycznego wykorzystania AI oraz zapewnienia sprawiedliwego dostępu do technologii na całym świecie.

Wykorzystać potencjał cyfryzacji

Według opracowanego we współpracy z UNEP Action Plan for a Sustainable Planet in the Digital Age , konieczne są systemowe zmiany, aby technologie cyfrowe mogły się stać dla środowiska realnym wsparciem, a nie dodatkowym ciężarem.

- Każdy przedsiębiorca dąży do optymalizacji zużycia surowców, produkcji konkurencyjnych produktów oraz minimalizacji kosztów energii, ciepła i wody. Aby to osiągnąć, kluczowe jest pozyskanie i analiza odpowiednich danych, które wskażą możliwości usprawnień w procesie produkcji. Cyfryzacja towarzyszy nam na każdym kroku – istotne jest, aby w pełni wykorzystać jej potencjał na rzecz zielonej transformacji, ponieważ rozwój technologii powinien być nie tylko opłacalny, ale także zgodny z wartościami zrównoważonego rozwoju - komentuje Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, który organizuje całe wydarzenie.

Od 1991 roku UNEP/GRID-Warszawa realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), działając na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wspiera właściwe zarządzanie środowiskiem i ochronę różnorodności biologicznej. Propaguje postawę odpowiedzialności za nie w społeczeństwie i w biznesie. Swoje działania realizuje we współpracy z organizacjami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. UNEP/GRID-Warszawa ma status organizacji pozarządowej i działa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.

Rejestracja i pełna agenda wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.sustainableindustrylab.eu/pl/

Organizator: UNEP/GRID-Warszawa

Współorganizator: Miasto st. Warszawa

Patronat honorowy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Prezydencja w Radzie UE, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Konfederacja Lewiatan

Strategiczny Partner Merytoryczny: PwC Polska

Partnerzy strategiczni: Interzero Polska, Grupa Enea

Partnerzy główni: SGS, Bank Gospodarstwa Krajowego, ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, EMKA Oil

Partnerzy: Beyond.pl, Mitsubishi Electric FA Poland

Partnerzy merytoryczni: Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF), Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Związek Cyfrowa Polska / Digital Poland Association, Akademia Leona Koźmiskiego, Uniwersytet SWPS, Togetair, SpinLab

Patronaty medialne: AIOAI, Przedsiębiorcy@eu, Klub Integracji Europejskiej, ESG Trends, ecoekonomia.pl - bo biznes może być ECO, odoserwis.pl, AI Driven, Kompas ESG, Raport CSR, Instytut ESG, Pracodawca Godny Zaufania, O ESG, Związek Miast Polskich

Foto: UNEP/GRID-Warszawa

Materiał powstał we współpracy z UNEP/GRID-Warszawa

Liderzy biznesu, eksperci ds. technologii cyfrowych i zrównoważonego rozwoju oraz przedstawiciele sektora publicznego spotkają się 27 lutego 2025 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, aby omówić kluczowe strategie na rzecz odpowiedzialnej transformacji cyfrowej. Konferencja będzie platformą do wymiany doświadczeń i budowania strategicznych partnerstw na rzecz zrównoważonej przyszłości przemysłu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Oto nowa elita IT. Mocno tracą programiści, kto zyskuje?
IT
Awans w świecie nowych technologii
IT
Jarosław Mikos został prezesem Comarchu
IT
Małe i średnie firmy mają do odrobienia lekcję z AI. Polska w ogonie Europy
IT
Uwaga na gumowe uszy big techów. Smartfon podsłuchuje rozmowy i podrzuca reklamę