Wyobraźcie sobie… osobę z zaawansowaną wadą wzroku, która rozpoznaje rozmówcę i czyta leżący przed nią tekst. Lekarza, który dzięki obrazowaniu medycznemu jest w stanie dokładnie zidentyfikować nowotwór. Naukowca, który przyspiesza kluczowe analizy biomedyczne aż sześćdziesięciokrotnie. Urzędnika, który przewiduje przyszły poziom zanieczyszczenia w mieście i podejmuje decyzje sprzyjające zdrowiu mieszkańców. Science Fiction? Ależ skąd. To wszystko rozwiązania z etykietą „Made in Poland” bazujące na polskiej własności intelektualnej – „polskim IP”. Już dzisiaj korzystają one z możliwości sztucznej inteligencji i gigantycznej mocy obliczeniowej oferowanej przez chmurę obliczeniową.
Niewidzialna rewolucja
AI ma już dzisiaj namacalny i pozytywny wpływ na życie ludzi, na organizacje wokół nas i na całą gospodarkę. Systemy wykorzystujące mechanizmy sztucznej inteligencji stają się bardziej powszechne dzięki dynamicznemu wzrostowi danych z różnych źródeł i technologii chmury, co umożliwia ich elastyczne i wydajne przetwarzanie. Tak, jak dane są nowym paliwem naszych czasów napędzającym gospodarkę, sztuczna inteligencja to nowy silnik przyspieszający jej wzrost.
Aniela_Hejnowska
Sztuczna inteligencja poprawia jakość naszego życia, czyniąc je – często w niezauważalny sposób – bardziej produktywnym, kreatywnym i bezpieczniejszym. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że korzyści płynące z otaczającej nas technologii są możliwe dzięki sztucznej inteligencji. Dlatego można powiedzieć, że AI napędza niewidzialną rewolucję. Ta transformacja jest tym bardziej znacząca, że możliwości technologii są dzisiaj dostępne nie tylko dla wybranych, ale dla wszystkich, nawet najmniejszych firm i organizacji, które dopiero rozwijają swój innowacyjny potencjał.
Warszawska firma Cognitum opracowała rozwiązanie pozwalające wykrywać i eliminować oszustwa podatkowe związane z podatkiem VAT. System został już wprowadzony w jednym z brazylijskich stanów. Algorytmy opracowane przez Cognitum codziennie analizują dwa miliony faktur pochodzących od 60 tys. firm. Biorą przy tym pod uwagę 200 przepisów i regulacji podatkowych. Rozwiązanie to może zapobiec stratom szacowanym na 80 milionów dolarów amerykańskich rocznie. Biorąc pod uwagę, jak czasochłonne jest wykrywanie oszustw finansowych i jak trudna dla człowieka może być obsługa tego procesu, wzmocnienie naszych możliwości dzięki inteligencji maszyn jest w tym przypadku ogromną szansą.