Polska jest na etapie wdrażania europejskich wytycznych dotyczących wdrażania urządzeń 5G i cyberbezpieczeństwa, czyli Toolbox. Jakie mogą być tego efekty?
EU Toolbox to podejście do cyberbezpieczeństwa 5G, które zostało uzgodnione przez wszystkie kraje członkowskie. Uważam, że jednolite, europejskie podejście może być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich krajów.
Jak przebiega współpraca pomiędzy Ericssonem a operatorami w Polsce?
Polscy operatorzy mają podobną wizję 5G jak Ericsson. Technologia 5G oferuje gigabajtowe prędkości przesyłania danych, znacznie większą przepustowość i znacznie mniejsze opóźnienia. Skorzystają na tym zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa. Z większością polskich operatorów przeprowadziliśmy pilotaże i testy 5G, które okazały się bardzo udane. Ponad rok temu uruchomiliśmy pierwszą testową sieć 5G w Warszawie z Orange. Stojąc obok pomnika Syrenki na Powiślu, można było osiągnąć prędkość pobierania 900 Mb/s. Technologię Ericssona wykorzystał też Polkomtel przy pierwszym uruchomieniu 5G w Polsce na istniejącym paśmie częstotliwości TDD 2600MHz. Z kolei Play był jednym z czterech klientów na świecie, którzy na początku roku uruchomili technologię Ericsson Spectrum Sharing. Umożliwia ona współistnienie łączności 4G i 5G w tym samym paśmie częstotliwości.
Jaki będzie następny krok firmy Ericsson na polskim rynku? Jakie znaczenie będzie mieć tzw. Open RAN?
Kolejnym krokiem jest uruchomienie 5G po zakończeniu aukcji częstotliwości. Będzie to wymagało nowych sieci dostępu radiowego 5G (RAN) i nowych sieci rdzeniowych. Open RAN to dziś gorący temat w naszej branży, a Ericsson jest zdecydowanym zwolennikiem otwartości i aktywnie angażuje się w sojusze, takie jak 3GPP, ONAP i sojusz O-RAN. W nadchodzących latach sieci będą stopniowo ewoluować, podobnie jak obecne otwarte standardy. Jednocześnie 5G jest gotowe i dzieje się teraz, więc należy skupić się na jak najszybszym zapewnieniu dostępu do sieci 5G, aby umożliwić szerszemu ekosystemowi wprowadzanie innowacji na dużą skalę. Ericsson ogłosił niedawno Cloud RAN, nową ofertę umożliwiającą dostawcom usług komunikacyjnych zwiększenie elastyczności i wszechstronności w swoich sieciach. Rozwiązanie to uzupełni wysoce wydajną, specjalnie zbudowaną ofertę jednostek pasma podstawowego w portfolio Ericsson Radio System, dając dostawcom usług optymalny wybór. Ponieważ branża telekomunikacyjna wdraża sieci 5G na całym świecie, technologie takie jak automatyzacja i wirtualizacja, w szczególności Cloud RAN, będą odgrywać kluczową rolę w przyszłej ewolucji sieci. Technologie te będą katalizatorem większej otwartości w sieciach, a technologia chmury będzie oferować nowe, innowacyjne rozwiązania alternatywne dla wdrażania sieci dostępu radiowego, które uzupełniają istniejące, wypróbowane i godne zaufania platformy.
Jak nowe kontrakty 5G wpłynęły na wyniki finansowe firmy Ericsson?
W naszym ostatnim raporcie za trzeci kwartał wzrost sprzedaży firmy wyniósł 7 proc., głównie dzięki wdrożeniom 5G w Azji Północno-Wschodniej i Ameryce Północnej. Zaawansowane rozwiązania technologiczne są ważne dla przyszłości gospodarki. Pandemia, która zmusiła nas do pracy zdalnej, zwiększa zapotrzebowanie na nowe rozwiązania w zakresie łączności. Dlatego 5G jako największa otwarta platforma innowacji będzie tak ważna dla każdego kraju.
CV
Martin Mellor, prezes firmy Ericsson w Polsce, ma ponaddwudziestoletnie doświadczenie w branży ICT. W Ericssonie pracuje od 2006 roku. Zanim został szefem polskiego oddziału firmy, był dyrektorem ds. technicznych koncernu w Europie Środkowej.