Unia chce uregulować sztuczną inteligencję. Czy to dobrze?

Gdy na horyzoncie wyłania się nowa przełomowa technologia, której oddziaływanie na życie społeczne będzie znaczące, powraca zwykle to samo pytanie. Czy dobrym rozwiązaniem jest jej prawna regulacja? Może jednak należy postawić na jej żywiołowy rozwój i zlikwidować ograniczenia prawne i administracyjne? – pyta dr hab. Karol Dobrzeniecki, prof. UMK w Toruniu główny specjalista ds. badawczych w Łukasiewicz – Centrum Oceny Technologii.

Publikacja: 15.07.2021 19:09

Unia chce uregulować sztuczną inteligencję. Czy to dobrze?

Foto: Adobe Stock

Cel został wyraźne sformułowany: dzięki nowej regulacji uczynić Europę światowym centrum rozwoju wiarygodnej sztucznej inteligencji (SI). Tu nasuwa się pytanie, na czym wiarygodność sztucznej inteligencji miałaby polegać. Krótko: wiarygodna SI to taka, z której bez obawy będzie można korzystać, która nie zniszczy specyficznego ludzkiego świata wartości, ale pozwoli mu sprawniej funkcjonować.

Kilka lat temu Komisja Europejska powołała komisję ekspertów do wypracowania wytycznych promujących godną zaufania sztuczną inteligencję. Owocem prac był dokument, w którym za godny ufania uznano taki system SI , który spełnia trzy warunki. Po pierwsze jest zgodny z prawem, czyli wszystkimi obowiązującymi normami o charakterze ustawowym i aktami niższego rzędu. System taki nie może też naruszać norm etycznych, a zastosowana w nim technologa ma być niezawodna, zarówno z technicznego, jak i ze społecznego punktu widzenia. Wadliwie działające systemy SI mogą bowiem wywoływać niezamierzone szkody nawet wówczas, gdy korzysta się z nich w dobrej wierze. W idealnej sytuacji powinny zostać spełnione wszystkie trzy wymogi, ponieważ ich zakresy w pewnym stopniu się zazębiają.

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie i komentarze
Jan Widacki: Modernizacja stacji bazowej telefonii komórkowej nie musi być rozbudową
Opinie i komentarze
Prof. Jan Widacki: Miliardy za częstotliwości kosztem inwestycji?
Opinie i komentarze
Michał Targiel, partner PwC Polska: Inwestycje w AI warunkiem przetrwania
Opinie i komentarze
Jakub Olek, TikTok: Staliśmy się ofiarą geopolityki
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Opinie i komentarze
Steven Bailey, NCC Group: Dane użytkowników będą przeniesione do Europy
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska