Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 14:18 Publikacja: 15.07.2021 19:09
Foto: Adobe Stock
Cel został wyraźne sformułowany: dzięki nowej regulacji uczynić Europę światowym centrum rozwoju wiarygodnej sztucznej inteligencji (SI). Tu nasuwa się pytanie, na czym wiarygodność sztucznej inteligencji miałaby polegać. Krótko: wiarygodna SI to taka, z której bez obawy będzie można korzystać, która nie zniszczy specyficznego ludzkiego świata wartości, ale pozwoli mu sprawniej funkcjonować.
Kilka lat temu Komisja Europejska powołała komisję ekspertów do wypracowania wytycznych promujących godną zaufania sztuczną inteligencję. Owocem prac był dokument, w którym za godny ufania uznano taki system SI , który spełnia trzy warunki. Po pierwsze jest zgodny z prawem, czyli wszystkimi obowiązującymi normami o charakterze ustawowym i aktami niższego rzędu. System taki nie może też naruszać norm etycznych, a zastosowana w nim technologa ma być niezawodna, zarówno z technicznego, jak i ze społecznego punktu widzenia. Wadliwie działające systemy SI mogą bowiem wywoływać niezamierzone szkody nawet wówczas, gdy korzysta się z nich w dobrej wierze. W idealnej sytuacji powinny zostać spełnione wszystkie trzy wymogi, ponieważ ich zakresy w pewnym stopniu się zazębiają.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Z punktu widzenia osoby pracującej w branży nowych technologii jest to miejsce wyjątkowe. To tu dochodzi do najw...
Do uczniów coraz częściej docierają informacje, że wyścig naukowców ze sztuczną inteligencją jest nie do wygrani...
Staliśmy się popularnym medium, które przyciąga dziś użytkowników w bardzo różnym wieku. Taki rozwój naturalnie...
Potrzebujemy na już dobrych zasad i prawa w obszarze cyberbezpieczeństwa. Potrzebujemy i kropka. Ale muszą być o...
Mamy laboratoria przyszłości, program „Laptop dla ucznia”, „Laptop dla nauczyciela” i inne, ale ich efekty – pom...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas