5G wraca jak boomerang

To, co zwraca dziś szczególną uwagę w projekcie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, to utrzymanie zapisów, które redagowano jeszcze w 2020 roku, a które mają na celu wykluczenie części dostawców – pisze Leszek Ślazyk, ekspert ds. Chin.

Publikacja: 19.10.2021 19:11

5G wraca jak boomerang

Foto: Bloomberg

W środę 13 października, po wielu miesiącach opóźniających się prac legislacyjnych rząd opublikował nowy projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Dokument nosi datę 12 października i został przekazany do akceptacji Komitetu Rady Ministrów ds. Obrony i Bezpieczeństwa.

Do wersji projektu KSC opublikowanej ostatnio w marcu br. dopisano kilka nowych elementów. Jednym z nich jest koncept powołania spółki Polskie 5G, oczywiście spółki skarbu państwa. Za pomysłem Polskie 5G stoi państwowy operator nadzorowany przez resort obrony, firma Exatel. Spółkę – w założeniu – ma tworzyć ten właśnie podmiot oraz czterej operatorzy mobilni i Polski Fundusz Rozwoju. W zeszłym roku operatorzy i PFR poinformowali, że przeanalizują możliwości powołania spółki, ale do chwili obecnej nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Nie powołano spółki. Nic to, spółka może zostać powołana na mocy KSC.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie i komentarze
Zweryfikowane dane nie kłamią
Opinie i komentarze
Dezinformacja nasili się tuż przed wyborami. Niebezpieczne nowe technologie i treści
Opinie i komentarze
Polska to dla nas rynek o strategicznym znaczeniu
Opinie i komentarze
Wybory wykorzystywane są do dezinformacji
Opinie i komentarze
Prezes Związku Cyfrowa Polska: Plan dla AI w Europie Środkowo-Wschodniej
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem