5G wraca jak boomerang

To, co zwraca dziś szczególną uwagę w projekcie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, to utrzymanie zapisów, które redagowano jeszcze w 2020 roku, a które mają na celu wykluczenie części dostawców – pisze Leszek Ślazyk, ekspert ds. Chin.

Publikacja: 19.10.2021 19:11

5G wraca jak boomerang

Foto: Bloomberg

W środę 13 października, po wielu miesiącach opóźniających się prac legislacyjnych rząd opublikował nowy projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Dokument nosi datę 12 października i został przekazany do akceptacji Komitetu Rady Ministrów ds. Obrony i Bezpieczeństwa.

Do wersji projektu KSC opublikowanej ostatnio w marcu br. dopisano kilka nowych elementów. Jednym z nich jest koncept powołania spółki Polskie 5G, oczywiście spółki skarbu państwa. Za pomysłem Polskie 5G stoi państwowy operator nadzorowany przez resort obrony, firma Exatel. Spółkę – w założeniu – ma tworzyć ten właśnie podmiot oraz czterej operatorzy mobilni i Polski Fundusz Rozwoju. W zeszłym roku operatorzy i PFR poinformowali, że przeanalizują możliwości powołania spółki, ale do chwili obecnej nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Nie powołano spółki. Nic to, spółka może zostać powołana na mocy KSC.

Pozostało 85% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje: Cyfrowe duchy zmarłych
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje: Czy sztuczna inteligencja może zastąpić psychoterapeutów?
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne projektowanie produktów cyfrowych – granica pomiędzy zaangażowaniem a uzależnieniem
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Opinie i komentarze
Mariusz Busiło: Wady projektu ustawy o KSC