Reklama
Rozwiń

Zastrzeżenia do procedury przewidzianej w projekcie nowelizacji ustawy o KSC

Prawo Unii chroni przedsiębiorców przed ingerencją w nieproporcjonalną wolność prowadzenia działalności - pisze dr Michał Jabłoński, adwokat, partner w kancelarii Jabłoński Koźmiński.

Publikacja: 10.11.2021 17:08

Zastrzeżenia do procedury przewidzianej w projekcie nowelizacji ustawy o KSC

Foto: Adobe Stock

Mało kto wie, że prawo UE chroni swobodę przedsiębiorczości nie tylko w aspekcie transgranicznym (tj. realizacji, w ramach wolności gospodarczej, unijnych swobód: przepływu towarów, osób, usług i kapitału), lecz wolność prowadzenia działalności gospodarczej stanowi jedno z fundamentalnych praw przysługujących obywatelom UE i podmiotom działającym na obszarze Unii, gwarantowanych przez Kartę Praw Podstawowych (art. 16). Nie jest więc tak, że ograniczenia wolności działalności gospodarczej są poza obszarem zainteresowania prawa unijnego, jeśli nie dotyczą one sytuacji przedsiębiorców z jednego państwa członkowskiego, prowadzących działalność w drugim państwie (co uregulowane jest z kolei w art. 49 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Oczywiście regulacja zawarta w Karcie pozostawia państwom członkowskim spory margines swobody prawodawczej. Stylistyka tego przepisu osadza bowiem wolność działalności gospodarczej w ramach obowiązującego prawa („Uznaje się wolność prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z prawem Unii oraz ustawodawstwami i praktykami krajowymi”), co przekładając z prawnego na ludzkie pozwala państwom członkowskim nawet na daleko idące ograniczenia wspomnianej wolności w drodze środków regulacyjnych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie i komentarze
Polski menedżer Google'a w Krzemowej Dolinie: Ona jest nie do skopiowania
Opinie i komentarze
Wojciech Szymczak: Czy w świecie AI edukacja jest jeszcze potrzebna
Opinie i komentarze
TikTok stworzył zupełnie nowe medium do rozmowy z wyborcami
Opinie i komentarze
Cyber-strachy wracają do polskiej cyber-wioski
Opinie i komentarze
Programy IT dla edukacji trzeba rozszerzyć. Szkołom brakuje sprzętu i bieżącego wsparcia