Aktualizacja: 21.11.2024 22:49 Publikacja: 10.11.2021 17:08
Foto: Adobe Stock
Mało kto wie, że prawo UE chroni swobodę przedsiębiorczości nie tylko w aspekcie transgranicznym (tj. realizacji, w ramach wolności gospodarczej, unijnych swobód: przepływu towarów, osób, usług i kapitału), lecz wolność prowadzenia działalności gospodarczej stanowi jedno z fundamentalnych praw przysługujących obywatelom UE i podmiotom działającym na obszarze Unii, gwarantowanych przez Kartę Praw Podstawowych (art. 16). Nie jest więc tak, że ograniczenia wolności działalności gospodarczej są poza obszarem zainteresowania prawa unijnego, jeśli nie dotyczą one sytuacji przedsiębiorców z jednego państwa członkowskiego, prowadzących działalność w drugim państwie (co uregulowane jest z kolei w art. 49 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Oczywiście regulacja zawarta w Karcie pozostawia państwom członkowskim spory margines swobody prawodawczej. Stylistyka tego przepisu osadza bowiem wolność działalności gospodarczej w ramach obowiązującego prawa („Uznaje się wolność prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z prawem Unii oraz ustawodawstwami i praktykami krajowymi”), co przekładając z prawnego na ludzkie pozwala państwom członkowskim nawet na daleko idące ograniczenia wspomnianej wolności w drodze środków regulacyjnych.
Czy przeprowadzenie kolejnej aukcji rzeczywiście przybliży Polskę do realizacji unijnego celu cyfrowego?
Polskie firmy są jednymi z liderów wykorzystania AI w naszym regionie Europy – ocenia Michał Targiel, partner PwC Polska, Intelligent Process Automation AI.
Jako firma technologiczna aspirujemy do grona tych największych. I domyślam się, że tym największym to nie do końca pasuje – mówi Jakub Olek, dyrektor ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej w TikToku.
Przeprowadziliśmy całościową ocenę aplikacji TikTok, aby zobaczyć, jakie dane są zbierane i dokąd wysyłane. Wnioski są pozytywne – przekonuje Steven Bailey, head of privacy & cyber consulting w NCC Group.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Śmierć do dziś pozostaje nieodwracalna, ale nowe technologie pozwalają nam na iluzję nieśmiertelności. Cyfrowe wskrzeszanie zmarłych to coraz popularniejsza usługa, która może poważnie zmienić sposób, w jaki przeżywamy żałobę - pisze Dominik Zieliński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa będzie firmy sporo kosztować. Ale to niejedyny problem. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie bowiem nawet sprawy z czekających ich obowiązków.
Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE) wystąpiła z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, jako ministra cyfryzacji, o interwencję ws. zapisu projektu ustawy nowelizującej ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC).
Prawo Telekomunikacyjne co do zasady nie rozróżnia przedsiębiorców telekomunikacyjnych ze względu na przychody. Niestety nowa wersja projektu nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa stawia MŚP w znacznie gorszej pozycji - mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
W Teatrze Capitol, odbyły się dwa pokazy premierowe hitowej komedii w reżyserii Wojciecha Adamczyka - „Boeing Boeing”. Druga uroczysta premiera połączona była z jubileuszem 30-lecia pracy artystycznej Mikołaja Krawczyka.
Nie od dziś wiadomo, że aby osiągnąć sukces w biznesie, należy nieustannie podążać za najnowszymi trendami. Wymaga to przede wszystkim cennej wiedzy, ale także umiejętności dostosowania się do dynamicznie zmieniających się warunków. Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie organizowane na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przez Koło Naukowe Analiz Strategicznych w dniach 25-27 listopada.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas