Zgodnie z art. 2 pkt 8 Konwencji o ustanowieniu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej z 14 lipca 1967 r. własność intelektualna to prawa odnoszące się do dzieł literackich, artystycznych i naukowych, interpretacji artystów oraz do wykonań artystów, do fonogramów i do programów radiowych i telewizyjnych, wynalazków we wszystkich dziedzinach działalności ludzkiej, odkryć naukowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych i usługowych. Własność intelektualna odnosi się również do nazw handlowych i oznaczeń handlowych, ochrony przed nieuczciwą konkurencją oraz obejmuje wszelkie inne prawa dotyczące działalności intelektualnej w dziedzinie przemysłowej, naukowej, literackiej i artystycznej. Wskazać zatem należy, że własność intelektualna to wszystko to, co jest wytworem ludzkiego umysłu czy wyobraźni, który to wytwór jest chroniony prawem. Będzie to np. prawo autorskie do utworu muzycznego czy prawo do znaku towarowego jakim jest m.in. logo czy firma.
W czasach, w których dostęp do baz internetowych jest powszechny, a korzystanie z dostępnych tam źródeł nieograniczone, może dochodzić do naruszeń własności intelektualnej, zwłaszcza, że wielu przedsiębiorców przeniosło działalność gospodarczą do Internetu. Warto uświadomić sobie istotę praw twórcy utworów zamieszczonych w sieci oraz konsekwencji ich naruszenia. Należy podkreślić, że sam fakt bezpłatnego i nieograniczonego wręcz dostępu do materiałów w sieci nie jest jednoznaczny z możliwością ich dowolnego wykorzystywania.
Ustawodawca nie uregulował w sposób odrębny praw własności intelektualnej w sieci. Oznacza to, że do ochrony tych praw stosujemy przepisy tożsame dla dzieł wyrażonych w sposób analogowy, tj. m.in. ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i prawach pokrewnych (dalej jako „u.p.a.p.p.”) czy ustawę z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej.
Prawa dozwolonego użytku i prawo cytatu
Zgodnie z art. 23 u.p.a.p.p. bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Dozwolony użytek nie obejmuje upoważnienia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba, że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Ograniczenie dozwolonego użytku zostało uregulowane w art. 35 u.p.a.p.p., zgodnie z którym dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.
Przepisy przewidują również dozwolony użytek publiczny, polegający na korzystaniu z utworu nie w celach osobistych, ale w celu dalszego udostępniania. Dotyczy to w szczególności działalności o charakterze edukacyjnym, bibliotek, archiwów, szkół.