Paweł Rożyński: Europa postawiła się USA

Londyn i Bruksela dały Waszyngtonowi prztyczka w nos, decydując, że nie wykluczą chińskiego Huawei z budowy 5G. Stawia to w trudnej sytuacji Polskę.

Waszyngton od dawna naciska na sojuszników, by wyrugowali chińskie firmy telekomunikacyjne, a zwłaszcza największą z nich – Huawei. Przekonuje, że to ramię Pekinu, który zyskałby dostęp do ogromnej ilości przesyłanych w sieciach 5G danych i trzymałby za gardło całe społeczeństwa Zachodu. Dlaczego? Bo 5G to dużo więcej niż nowa sieć bezprzewodowej komunikacji. Będzie m.in. podstawą działania przemysłu 4.0, telemedycyny czy transportu z milionami autonomicznych aut. Uzależni nas w sposób trudny do wyobrażenia.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei może odetchnąć. Wykluczenia w UE nie będzie

Problem w tym, że choć obawy przed Chinami są coraz większe także w Europie, to Waszyngton nie przedstawił przekonujących dowodów na to, że Huawei idzie na pasku Pekinu, a restrykcje Brukseli skutkowałyby wojną handlową z ChRL. Europejczycy wiedzą też, że wykluczenie Chińczyków uderzyłoby w konkurencję na rynku, bo tylko kilka firm na świecie produkuje infrastrukturę 5G. To mogłoby podnieść koszty inwestycji oraz usług. I dlatego nawet Brytyjczycy, na których najbardziej liczył Waszyngton, wprowadzili jedynie ograniczenia co do kluczowych urządzeń.

Donald Trump przegrywa na własne życzenie. Zamiast zacieśniać transatlantycką współpracę, próbował ją rozbijać i straszyć Unię, np. cłami na auta. Zresztą wszyscy dobrze wiedzą, że tak naprawdę Amerykanom nie chodzi tylko o bezpieczeństwo, ale przede wszystkim o prymat
w świecie technologii, który tracą na rzecz Chin. Kiedy te prowadzą już prace nad 6G, w USA nie ma nawet firmy produkującej infrastrukturę 5G. Stany dały się wyprzedzić też w innej kluczowej dziedzinie – sztucznej inteligencji.

W trudnej sytuacji znajdzie się teraz Polska. Amerykanie mogą zażądać dowodu lojalności. Skończy się lawirowanie i odwlekanie decyzji. Postawienie na USA kosztem Unii będzie miało swoją cenę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Padł rekord. To najszybciej sprzedająca się gra PC na świecie

„World of Warcraft: Shadowlands”, najnowsza odsłona kultowej serii w wersji na komputery, stała się ...

Mięsny gigant zapłacił okup. Kolejny sukces cybergangów

Największy na świecie producent mięsa, koncern JBS, poinformował, że przekazał cyberprzestępcom 11 mln dol. ...

Amerykański gigant zapłacił okup rosyjskim hakerom

Prezes amerykańskiej sieci rurociągów Colonial Pipeline Joseph Blount przyznał, że firma zapłaciła 4,4 mln ...

Rewolucja w futbolu? Aplikacja zastąpiła trenera

Piłkarze i kibice w Hiszpanii są w szoku. Władze grającego w czwartej lidze klubu ...

Polska gra „Outriders” bestsellerem. Serwery nie wytrzymały

Tuż po premierze w tym samym momencie w grę polskiego studia grało ponad sto ...

Chińscy hakerzy mogą stać za atakiem na Marriotta

To wywiad Chin odpowiada za ogromny wyciek danych z baz wielkiej amerykańskiej sieci hoteli ...