Piotr Płoszajski: Prymitywny organizm rozłożył na łopatki ludzkość z jej technologią

Wiek XIX był wiekiem odkryć, wiek XX – wiekiem optymalizacji i efektywności, a wiek XXI jest wiekiem maszynowej inteligencji połączonej z ludzką wyobraźnią – mówi prof. Piotr Płoszajski ze Szkoły Głównej Handlowej.

Publikacja: 24.03.2020 08:16

Piotr Płoszajski: Prymitywny organizm rozłożył na łopatki ludzkość z jej technologią

Foto: rp.tv

Koronawirus pokazał możliwości nowych dziedzin jak robotyka, sztuczna inteligencja, drony dostawcze itd. Czy ta epidemia paradoksalnie może być impulsem technologicznym dla świata?

Koronawirus pokazał dwie jeszcze ważniejsze rzeczy. Pierwszą z nich zwerbalizował jakiś czas temu Nassim Taleb: historia jest zdominowana nie przez to, co przewidywalne, ale przez to, co jest wysoce nieprawdopodobne – destrukcyjne, nieprzewidywalne zdarzenia – Czarne Łabędzie. Efekty wojen, kryzysów giełdowych i radykalnych innowacji technologicznych są zwielokrotniane właśnie dlatego, że zakłócają one nasze oczekiwania wobec świata jako uporządkowanego miejsca. W świecie Czarnych Łabędzi pierwszym krokiem jest zrozumienie jak dużo nie uda się nam nigdy zrozumieć. Od książki Taleba eksperci nieustannie publikowali listy potencjalnych czarnych łabędzi. Na pierwszych miejscach zawsze była właśnie pandemia.

Pozostało 96% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie i komentarze
Prof. Jan Widacki: Miliardy za częstotliwości kosztem inwestycji?
Opinie i komentarze
Michał Targiel, partner PwC Polska: Inwestycje w AI warunkiem przetrwania
Opinie i komentarze
Jakub Olek, TikTok: Staliśmy się ofiarą geopolityki
Opinie i komentarze
Steven Bailey, NCC Group: Dane użytkowników będą przeniesione do Europy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje: Cyfrowe duchy zmarłych