Pro-środowiskowa i tania utylizacja odcieków przemysłowych

Prof. Łukasz Drewniak
mat. pras.

Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr. hab. prof. ucz. Łukasza Drewniaka pracują nad technologią, która pozwoli na przyjazne dla środowiska zarządzanie odpadami i odciekami z przemysłu metalurgicznego.

Umożliwi ona ograniczenie ich produkcji oraz ich efektywne zagospodarowanie. – Otrzymałem wiele sygnałów o potrzebie oczyszczania odcieków zawierających wysokie stężenie siarczanów i metali ciężkich. Zapotrzebowanie jest bardzo duże w skali całego świata – są to nie tylko kopalnie, ale także cały rynek hutniczy i metalurgiczny, gdzie w trakcie procesów produkcyjnych powstają odcieki, które trzeba oczyścić przed zrzutem do wody. Obecnie do tego celu wykorzystywane są metody fizyczno-chemiczne, które nie dość, że generują duże ilości niebezpiecznych osadów, to są także bardzo kosztowne. Dlatego istniała potrzeba zmniejszenia kosztów technologii i opracowania metody przyjaznej dla środowiska – mówi naukowiec.

Na przeprowadzenie badań w ramach projektu „Opracowanie procesu (bio)technologicznego zagospodarowania odpadów i odzyskiwania wody z odcieków pochodzących z procesów hydrometalurgicznych” badacz otrzymał dofinansowanie w programie TEAM-TECH FNP.

Opracowana przez zespół dr. hab. prof. ucz. Łukasza Drewniaka technologia SURE korzysta z połączenia metod chemicznych i biologicznych, wykorzystując potencjał mikroorganizmów redukujących siarczany. Rozwiązanie występuje w dwóch wariantach – aktywnym i pasywnym. Wariant aktywny (bioreaktory z pompami, mieszadłami, sprężarkami i szafami sterującymi), dostarczając energię, przyspiesza proces oczyszczania. Wariant pasywny działa na zasadzie przepływów grawitacyjnych – przez co generuje mniejsze koszty eksploatacyjne, jednak z racji na wolniejszy metabolizm bakterii trwa dłużej, a sama instalacja zajmuje więcej przestrzeni.

Metoda pozwala na oczyszczanie odcieków zawierających siarczany i metale ciężkie oraz kombinację siarczanów z metalami ciężkimi i związkami organicznymi. Ze względu na różne typy odcieków nie jest bezpośrednio skalowalna.

Technologia SURE to przede wszystkim wymierne korzyści ekonomiczne, wedle szacunków nawet czterokrotnie niższe od tradycyjnych metod chemicznych. Jak podkreśla badacz, dodatkową korzyścią jest odzyskana woda oraz półprodukty z procesu oczyszczania, które zależą od charakteru odcieków.

Obecnie naukowcy są na etapie budowy pilotażu i testów w warunkach rzeczywistych. Obydwie instalacje (pasywną i aktywną) przetestowano i uzyskano pozytywne wyniki. Licencja (niewyłączna) technologii została sprzedana do spółki RDLS (pierwszej spółki spin-off powstałej na UW, mającej na celu wdrażanie wynalazków opracowanych przez naukowców), jej współzałożycielem i prezesem jest dr hab. prof. ucz. Łukasz Drewniak. Plan jest taki, aby po zakończeniu projektu w marcu 2021 przejść do etapu podpisywania kontraktów i budowania instalacji prototypowych bezpośrednio u klienta – konkluduje naukowiec.

Jadwiga Pasiut

Mogą Ci się również spodobać

Kieszonkowa odkażalnia. Zmierzy temperaturę i zabije wirusa

Nawet 300 osób na godzinę może zdezynfekować specjalna kabina wprowadzana właśnie do sprzedaży na ...

Fani Twitch’a porzucili telewizję. Padł rekord

Najpopularniejszy na świecie serwis, w którym fani gier mogą oglądać transmisje rozgrywek e-sportowych, czy ...

Polski blockchain szuka szans za granicą

Brak przepisów regulujących nowatorską technologię sprawia, że rodzime startupy w poszukiwaniu stabilności regulacyjnej jadą ...

Odchodzi prezes Disneya. Kto zastąpi medialnego guru?

Bob Iger, prezes Walt Disney Company i jedna z najbardziej znanych postaci w branży ...

Rodzime gry wchodzą w nisze

Na fali globalnego boomu na gry wideo płyną również mniejsi polscy producenci. Choć jesień ...

Nowy iPhone12 z 5G, w czterech wersjach i w nowych kolorach

Podczas konferencji koncern Apple zaprezentował z dawna wyczekiwany iPhone12, ale i głośnik HomePod Mini, ...