Pro-środowiskowa i tania utylizacja odcieków przemysłowych

Prof. Łukasz Drewniak
mat. pras.

Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr. hab. prof. ucz. Łukasza Drewniaka pracują nad technologią, która pozwoli na przyjazne dla środowiska zarządzanie odpadami i odciekami z przemysłu metalurgicznego.

Umożliwi ona ograniczenie ich produkcji oraz ich efektywne zagospodarowanie. – Otrzymałem wiele sygnałów o potrzebie oczyszczania odcieków zawierających wysokie stężenie siarczanów i metali ciężkich. Zapotrzebowanie jest bardzo duże w skali całego świata – są to nie tylko kopalnie, ale także cały rynek hutniczy i metalurgiczny, gdzie w trakcie procesów produkcyjnych powstają odcieki, które trzeba oczyścić przed zrzutem do wody. Obecnie do tego celu wykorzystywane są metody fizyczno-chemiczne, które nie dość, że generują duże ilości niebezpiecznych osadów, to są także bardzo kosztowne. Dlatego istniała potrzeba zmniejszenia kosztów technologii i opracowania metody przyjaznej dla środowiska – mówi naukowiec.

Na przeprowadzenie badań w ramach projektu „Opracowanie procesu (bio)technologicznego zagospodarowania odpadów i odzyskiwania wody z odcieków pochodzących z procesów hydrometalurgicznych” badacz otrzymał dofinansowanie w programie TEAM-TECH FNP.

Opracowana przez zespół dr. hab. prof. ucz. Łukasza Drewniaka technologia SURE korzysta z połączenia metod chemicznych i biologicznych, wykorzystując potencjał mikroorganizmów redukujących siarczany. Rozwiązanie występuje w dwóch wariantach – aktywnym i pasywnym. Wariant aktywny (bioreaktory z pompami, mieszadłami, sprężarkami i szafami sterującymi), dostarczając energię, przyspiesza proces oczyszczania. Wariant pasywny działa na zasadzie przepływów grawitacyjnych – przez co generuje mniejsze koszty eksploatacyjne, jednak z racji na wolniejszy metabolizm bakterii trwa dłużej, a sama instalacja zajmuje więcej przestrzeni.

Metoda pozwala na oczyszczanie odcieków zawierających siarczany i metale ciężkie oraz kombinację siarczanów z metalami ciężkimi i związkami organicznymi. Ze względu na różne typy odcieków nie jest bezpośrednio skalowalna.

Technologia SURE to przede wszystkim wymierne korzyści ekonomiczne, wedle szacunków nawet czterokrotnie niższe od tradycyjnych metod chemicznych. Jak podkreśla badacz, dodatkową korzyścią jest odzyskana woda oraz półprodukty z procesu oczyszczania, które zależą od charakteru odcieków.

Obecnie naukowcy są na etapie budowy pilotażu i testów w warunkach rzeczywistych. Obydwie instalacje (pasywną i aktywną) przetestowano i uzyskano pozytywne wyniki. Licencja (niewyłączna) technologii została sprzedana do spółki RDLS (pierwszej spółki spin-off powstałej na UW, mającej na celu wdrażanie wynalazków opracowanych przez naukowców), jej współzałożycielem i prezesem jest dr hab. prof. ucz. Łukasz Drewniak. Plan jest taki, aby po zakończeniu projektu w marcu 2021 przejść do etapu podpisywania kontraktów i budowania instalacji prototypowych bezpośrednio u klienta – konkluduje naukowiec.

Jadwiga Pasiut

Mogą Ci się również spodobać

Podatkowe uderzenie zachwieje polską branżą IT. Zyska Ukraina

Przez podatkowe uderzenie w dobrze zarabiających profesjonalistów możemy stracić mocną pozycję na rynku usług ...

Uczelnie stawiają na zajęcia zdalne

Decyzja rządu o zawieszeniu zajęć w szkołach nie przestraszyła uczelni. Wiele z nich od ...

Koniec z dyskryminacją internautów przy zagranicznych zakupach

Sklepy w UE nie mogą już odmawiać sprzedaży klientom z innych krajów, choć ceny ...

Nowy smartfon od Google`a. Pokazali, bo wyciekł

Google pokazało projekt swojego najnowszego smartfona. Urządzenie zostało pokazane przez koncern po tym, jak ...

Wiedźmin dalej lokomotywą CD Projektu. Wyniki nie rozczarowały

Wyniki studia za trzeci kwartał są lepsze od oczekiwań analityków. Inwestorzy czekają na nowe ...

Fałszywe rosyjskie konta. Trolle chciały dostępu do grup dyskusyjnych

Facebook poinformował, że zamknął całą sieć fałszywych rosyjskich kont, które siały dezinformację i usiłowały ...