Nie każdy komputer jest gamingowy

Z komputerami mamy do czynienia na co dzień – w biurze, szkolnej świetlicy, domu i bibliotekach. Nie oznacza to natomiast, że każdy komputer pozwoli wam na granie w najnowsze produkcje. Żeby uruchomić współczesne tytuły, potrzebujecie maszynę o odpowiednich parametrach technicznych, która będzie w stanie udźwignąć wymagania sprzętowe konkretnych gier.

Wiąże się to oczywiście ze znacznie większymi kosztami, ale gra jest warta świeczki. Czasami lepiej jest dopłacić trochę więcej pieniędzy, żeby cieszyć się przez dłuższy czas wysoką jakością grafiki w grach. Jest to jednocześnie pierwsza zasada wyboru komputera gamingowego – nie możecie na nim zbytnio oszczędzać, ponieważ szybko będziecie tego żałować.

""

Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

Gotowy zestaw czy samodzielne złożenie – która opcja jest lepsza?

Odpowiedź na pytanie zadane w nagłówku nie może być jednoznaczna, ponieważ wpływa na nią wiele czynników i tak naprawdę zależy od umiejętności oraz oczekiwań klientów. Każda z opcji ma swoje zalety, ale oczywiście trzeba też liczyć się z wadami, które mają zdecydowanie największy wpływ na dokonanie ostatecznego wyboru.

Gotowy zestaw – zalety i wady

Kupno gotowego zestawu jest zdecydowanie o wiele prostszym rozwiązaniem. Producenci takich komputerów przygotowują najróżniejsze warianty i sprzedają je w wielu przedziałach cenowych. Osoba kupująca może wybrać więc produkt odpowiadający jej budżetowi, a przy tym nie musi martwić się o problemy z kompatybilnością poszczególnych podzespołów.

Trzeba jednak zauważyć, że bardzo często w takich zestawach umieszczone są komponenty, których potem nie można wymienić bez konieczności robienia generalnego „remontu” peceta. Komputery dla graczy przygotowywane przez sklepy są też droższe – samodzielne złożenie peceta o takich samych parametrach z pewnością będzie was mniej kosztowało.

Samodzielnie złożony komputer – zalety i wady

Przede wszystkim zaznaczamy, że jest to metoda przeznaczona wyłącznie dla osób, które mają o tym jakiekolwiek pojęcie. Podczas podpinania podzespołów do płyty głównej można popełnić parę błędów, a tym samym narazić się na szkody. Jeżeli nie czujecie się na siłach, to zostawcie to profesjonalistom. Czasami lepiej jest więcej zapłacić za „gotowca”, niż potem próbować reklamować zniszczony sprzęt.

Jeśli jesteście pewni swoich umiejętności technicznych, to zdecydowanie powinniście samodzielnie zmontować peceta. Dzięki temu będziecie mieć pełną kontrolę nad doborem podzespołów, co w efekcie może doprowadzić do tego, że stworzycie idealny komputer gamingnowy.

""

Big esports event. Video games fan on a tribune at tournament’s arena with hands raised. Cheering for his favorite team

cyfrowa.rp.pl

Najważniejsze elementy komputera dla graczy

Jak już wcześniej pisaliśmy, porządny pecet gamingowy będzie was sporo kosztował. Polecamy wam konfigurację składającą się z jak najlepszych podzespołów, które zapewnią komfortowe granie przez przynajmniej najbliższe kilka lat. W przeciwieństwie do konsol plusem komputerów PC jest to, że po jakimś czasie będziecie mogli dokupić nową kartę graficzną lub procesor, nie wymieniając przy tym wszystkich pozostałych podzespołów.

Parametry idealnego komputera

  • Procesor – CPU jest mózgiem komputera. Bez tego komponentu pecet nie jest w stanie funkcjonować. Choć w grach wideo istotną rolę odgrywa karta graficzna, to jednak mocny procesor potrzebny jest do wszystkich pozostałych obliczeń. Najlepiej kupić CPU z co najmniej sześcioma rdzeniami o taktowaniu 4 lub 5 GHz.
  • Karta graficzna do gier – większość współczesnych gier z segmentu AAA potrzebuje karty graficznej z 6 GB RAM do uruchomienia bardzo wysokich detalach. Warto wybrać także kartę z szeroką szyną danych (192 lub 256 bitów).
  • Pamięć RAM – oczywiście im większe kości pamięci, tym lepiej. Minimum w pececie gamingowym powinno być 16 GB RAM DDR4.
  • Płyta główna – ten element powinniście dobrać na końcu, ponieważ będzie współpracować z pozostałymi podzespołami. Motherboard musi posiadać odpowiednie gniazda dla wybranego przez was typu karty graficznej bądź procesora. W opisach poszczególnych komponentów powinna znajdować się informacja, z jakimi rodzajami płyt głównych współpracują.
  • Dysk twardy – klasyczne dyski HDD powoli ustępują miejsca nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest SSD. Warto kupić ten rodzaj dysku, bo zapewnia on lepszą przepustowość, co przekłada się na szybsze wczytywanie danych. Najlepiej wybrać wariant SSD M.2 PCIe.
  • Zasilacz – gamingowe podzespoły potrzebują dużej mocy do prawidłowego funkcjonowania. Za słaby zasilacz może ulec przepaleniu od nadmiaru generowanej energii. Każda karta graficzna oraz pozostałe elementy opisane są maksymalną mocą, jaką potrzebują podczas obciążenia. Na tej podstawie dobierzcie odpowiednio mocny zasilacz.
  • Chłodzenie – standardowe wentylatory mogą okazać się niewystarczające do schłodzenia wnętrza komputera. W przypadku peceta gamingowego warto pomyśleć o chłodzeniu wodnym. Jest ono droższe, ale o wiele skuteczniejsze.
  • Akcesoria – idealny komputer dla graczy to nie tylko podzespoły, ale również akcesoria. Żeby w pełni wykorzystać potencjał współczesnych produkcji, koniecznie zaopatrzcie się w klawiaturę dla graczy oraz myszkę gamingową. High-endowe urządzenia nie tylko mają eleganckie podświetlenie RGB, ale również dają dostęp do oprogramowań umożliwiających dostosowanie działania sprzętów do własnych potrzeb.

Idealny komputer do gier złożycie dzięki Ceneo.pl

Wszystkie opisywanie podzespoły do komputerów gamingowych oraz akcesoria znajdziecie na www.ceneo.pl. Serwis ma ogromną bazę sprzętów technologicznych, w różnych przedziałach cenowych. Wchodząc w karty konkretnych produktów, możecie poznać opinie innych użytkowników, a także sprawdzić historię ceny. W ten sposób będziecie mieć pewność, że nie przepłacacie za dany procesor czy klawiaturę do gier.

Materiał Promocyjny