Wybór systemu i firmy wdrożeniowej na początek

Na początek wybór systemu ERP i firmy wdrożeniowej, która przeprowadzi nas przez proces konfiguracji systemu oraz integracji z innymi, dotychczas działającymi w firmie systemami wspierania procesów biznesowych. Jak wybrać to rozwiązanie, które okaże się najlepiej dostosowane do potrzeb organizacji?

Zacznijmy od identyfikacji wszystkich naszych potrzeb w stosunku do nowego rozwiązania. Jakie funkcjonalności muszą znajdować się w systemie klasy Enterprise Resource Planning? Jakie oczekiwania w stosunku do dodatkowych cech systemu mamy? Jeśli nasze oczekiwania będą konkretne, łatwiej będzie je nam zestawić z charakterystyką rozwiązań dostępnych obecnie na rynku.

Taki sam proces decyzyjny powinien przebiec podczas wyboru firmy wdrożeniowej. Czy firma posiada odpowiednie doświadczenie w tym zakresie? Czy firma realizowała wdrożenie w firmie działającej w zbliżonej branży? Czy rozumie specyfikę naszego biznesu, tak jak https://mindbox.pl/pl/erp/?  Proces wyboru systemu i firmy wdrożeniowej  to etap, z którym nie powinniśmy się śpieszyć bez względu na to, czy system ERP jest wybierany dla małej, czy dużej firmy.

Analiza procesów i plan wdrożenia

Sprawne wdrożenie systemu klasy ERP nie może mieć miejsca bez solidnego zaplanowania całego cyklu życia wdrożenia. W tym celu niezbędne jest przeanalizowanie wszystkich procesów zachodzących w firmie, które w jakikolwiek sposób zostaną dotknięte systemem ERP. Ma to na celu dostosowanie systemu ERP do faktycznych potrzeb, jakie organizacja ma z uwzględnieniem specyfiki działalności.

Przygotowanie wdrożenia powinno zawierać również stworzenie całego harmonogramu wdrożenia, utworzenie dedykowanej grupy projektowej oraz wyznaczenie osób, które swoje obowiązki zawodowe będą dzieliły wraz ze wspieraniem grupy projektowej. Im większa firma, tym plan wdrożenia powinien być bardziej szczegółowy i uwzględniać każdy możliwy scenariusz.

Konfiguracja systemu ERP i testy

Sukces wdrożenia systemu klasy ERP zależy od sprawnej konfiguracji systemu i zintegrowania go z innymi, dotychczas działającymi w firmie systemami wspomagania procesów, czy to produkcyjnych, czy to magazynowych. Największym wyzwaniem, przed jakim stoją konsultanci ERP, jest poprawna migracja wszystkich danych, co w przypadku dużych firm może być problematycznym i długotrwałym procesem.

Konfiguracja systemu ERP to proces, w którym system jest dopasowywany do procesów zachodzących w przedsiębiorstwie w taki sposób, by w jak największym stopniu pomagał w realizacji wszystkich procesów biznesowych. W dużej mierze od poprzednich faz – wyboru systemu i fazy planowania zależy, jak sprawnie pójdzie konfiguracja ERP.

Nie możemy zapominać o krytycznym etapie, jakim są testy systemu. Choć wiele organizacji lekceważy wagę testów, to właśnie one pozwalają na identyfikację wszystkich nieścisłości, błędów czy problemów z działaniem ERP. Jeśli chcemy czerpać korzyści już od pierwszego dnia uruchomienia ERP w środowisku roboczym, nie powinniśmy oszczędzać na testach.

Warsztaty i szkolenia pracowników

Nie możemy zapomnieć również o odpowiednim zaangażowaniu pracowników i odpowiednim wyszkoleniu ich. Akcja informacyjna dotycząca celu wdrożenia ERP to początek. Poza tym powinniśmy zainwestować w solidny pakiet warsztatów i szkoleń, który zapozna kadrę pracowniczą z funkcjonalnością systemów ERP i pozwoli im już od pierwszego dnia realizować swoje obowiązki zawodowe właśnie z wykorzystaniem systemu.

Akcja informacyjna i rozmowa o korzyściach związanych z wdrożeniem ERP jest kluczowa w procesie wdrożenia. Nikt nie lubi zmian w firmie. ERP z pewnością należy do grupy tych usprawnień, które przewracają do góry nogami ład, który pracownicy znają z przeszłości. Jeśli nie zadba się o ich zaangażowanie, mogą storpedować pomysł wdrożenia ERP i znacznie utrudnić ten proces.

Materiał Promocyjny