Cyberpunk 2077 to jedna z najgorętszych premier w świecie gier 2020 roku. Co wiemy dotychczas o najnowszej produkcji studia CD Project? Jak ma wyglądać świat gry i tryb rozgrywki? Kiedy odbędzie się premiera i w jakiej cenie będzie można ją nabyć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

1. Czym ma być Cyberpunk?
2. W oczekiwaniu na premierę
3. Co wiemy na temat gry Cyberpunk 2077?
4. Ile ma kosztować Cyberpunk i jakie edycje szykuje twórca gry?

Czym ma być Cyberpunk?

Cyberpunk 2077 to gra z kategorii action RPG oparta na jej papierowym odpowiedniku o nazwie Cyberpunk 2020. W wersji dostępnej na PC i konsole jej akcja zostaje przeniesiona 57 lat w przyszłość i osadzona w fikcyjnym mieście Night City nieopodal Kalifornii. Głównym bohaterem jest niejaki V, najemnik, który wszelkimi, często brutalnymi metodami stara się zdobyć implant niezbędny do zostania nieśmiertelnym.
Twórcą gry jest polskie studio CD Projekt Red, doskonale znane wszystkim miłośnikom gier, chociażby za sprawą produkcji Wiedźmin, która szturmem podbiła światowe rynki. Oczekiwania wobec Cyberpunka siłą rzeczy są równie duże, tym bardziej że pierwsze informacje o rozpoczętych pracach i koncepcji gry pojawiły się już w 2012 roku. Zainteresowani nowym tytułem musieli wykazać się nie lada cierpliwością, gdyż pierwszy zwiastun gry pojawił się dopiero w 2018 roku podczas targów E3 w Los Angeles. Wśród ekspertów nie mogło zabraknąć opinii, że
Cyberpunk 2077 przypomina klasyk gatunku Grand Theft Auto. Czy jest to słuszne porównanie? Przekonamy się, gdy tytuł trafi na sklepowe półki.

W oczekiwaniu na premierę

Oficjalną premierę gry zapowiedziano na połowę kwietnia 2020 r. Została ona jednak przełożona na wrzesień. Czy uda się dotrzymać nowego terminu i co tak naprawdę wpłynęło na przesunięcie daty premiery? Głosy w tej sprawie są podzielone. Najprostszym wytłumaczeniem mogłaby być ogólna sytuacja związana ze światową pandemią Covid-19, która opóźniła m.in. wielkie kinowe premiery, jak choćby kolejną część przygód Jamesa Bonda, którą przełożono na listopad 2020 roku. W przypadku Cyberpunk 2077 nie brakuje głosów, że bardzo prawdopodobną przyczyną opóźnienia premiery jest chęć przystosowania gry do najnowszych wersji konsol:
PlayStation 5 i Xbox Series X. Jest kwestią naturalną, iż wraz z pojawieniem się na rynku
PS5 i Xbox’a ich nabywcy będą chcieli mieć możliwość zagrania w najnowsze tytuły. Cyberpunk 2077 potrzebuje więc szybkiego dostosowania do najnowszych wersji konsol i ich wymagań technicznych. Innym powodem przesunięcia premiery, którego nie można wykluczyć, jest chęć podtrzymania tak zwanego efektu świeżości tytułu. Premiera gry w kwietniu spowodowałaby, iż w grudniu tytuł miałby już ponad 6 miesięcy. W świecie gier to bardzo dużo. Okres świąteczny to czas licznych obniżek cen dla starszych tytułów. Taka obniżka cieszy klientów, ale oznacza duże straty dla producenta gier. Wypuszczenie jej na jesieni zbiegnie się z okresem przedświątecznej gorączki, która zaczyna się w listopadzie i pozwoli na utrzymanie pełnej ceny za tytuł. Jest bardzo prawdopodobne, że wraz z premierami nowych konsol pojawią się oferty specjalne, które dodatkowo zwiększą sprzedaż Cyberpunk 2077.

Co wiemy na temat gry Cyberpunk 2077?

Nieco wcześniej wspomnieliśmy, że głównym bohaterem gry jest niejaki V. Pora nieco przybliżyć jego zadania, i możliwości rozgrywki. Na wstępie należy dodać, że widzimy świat oczami bohatera z perspektywy FPP. Możemy wybrać jego płeć i dokonać niewielkich zmian wyglądu. To, co ucieszy potencjalnych nabywców Cyberpunk 2077 to, fakt, iż gra pozostawia dużą dowolność, jeśli chodzi o to jak chcemy grać. Nasz bohater może mieć różne pochodzenie i rozwijać swoją postać według naszych oczekiwań. Polskich nabywców z pewnością ucieszy informacja, że gra posiada w pełni polską wersję z napisami oraz polski dubbing. Głosu do gry użyczył m.in. bardzo dobrze znany aktor Michał Żebrowski.
Akcja gry toczy się w mrocznym mieście o nazwie Night City. I niech nikogo nie zwiedzie fakt, iż położone jest ono w malowniczej Kalifornii. Night City to jednak nie tylko palmy i plaża, a przede wszystkim wszechobecna przemoc, wojny gangów, korupcja. W tym wszystkim musi odnaleźć się nasz bohater, który ma w grze do wykonania różne zadania. Z udostępnionych dotychczas informacji wynika, iż każde z nich posiadać będzie porcję fabuły. Możliwe będzie np. wykonanie zadania na jeden z kilku dostępnych sposobów, co ma zapobiec ewentualnej monotonii przy dłuższej rozgrywce. O ile znany jest główny cel naszego bohatera, którym jest zdobycie chipa zapewniającego nieśmiertelność, o tyle sam scenariusz gry pozostaje nadal tajemnicą. To tylko pobudza wyobraźnię na kilka tygodni przed premierą.

Ile ma kosztować Cyberpunk i jakie edycje szykuje twórca gry?

Pora przejść do części ostatniej i niezwykle istotnej kwestii, którą jest cena gry. Pomimo że do oficjalnej premiery Cyberpunk 2077 pozostało kilka miesięcy, wiele sklepów posiada już ofertę przedpremierową. Na klientów czekają zarówno wersje podstawowe, jak i kolekcjonerskie obejmujące dodatkowe gadżety.
I tak 
Cyberpunk 2077 w Euro AGD w normalnej wersji na PC to wydatek rzędu ok. 200 zł. Wersja na konsole jest droższa o ok. 70 zł. Najdroższa wersja kolekcjonerska ma kosztować ok. 750 zł i być oczywiście limitowana.

Jeśli o konsolach mowa, nie można pominąć faktu, iż zbliżająca się premiera PS5 planowana jest na koniec 2020 roku. Będzie to już 9 generacja urządzenia od Sony. Na razie cena konsoli jest jedynie obiektem domysłów. Wiadomo natomiast, że będzie ona wspierać sprzętowo technologię Ray Tracing, co po polsku oznacza śledzenie promieni i wpływa na realizm grafiki. Nowe PS5 to również 3D Audio, czyli zupełni nowe doznania dźwiękowe podczas rozgrywki. Konsola PS 5 w Euro AGD będzie dostępna z pewnością zaraz po światowej premierze. Warto śledzić bieżące informacje i wypatrywać informacji o ofertach przedpremierowych.

Materiał Promocyjny