Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza na szpitalną scenę

Adobe Stock

Zaawansowane algorytmy zyskują na znaczeniu. Beneficjentami są pacjenci i cała gospodarka.

Poprawa dostępu do opieki medycznej, lepsza diagnostyka oraz znacząca redukcja kosztów – to tylko niektóre z korzyści, płynących z zastosowania zaawansowanych algorytmów. Pełne wdrożenie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI) może zwiększyć wydajność personelu pielęgniarskiego o 40–50 proc. oraz zmniejszyć wydatki na ochronę zdrowia w Polsce o 0,3–0,6 proc. PKB – podaje firma McKinsey&Company.

Wyścig z czasem

Sławny superkomputer Watson firmy IBM, który jest w stanie przeanalizować potężną ilość danych, stawia zaskakująco trafne diagnozy. Co ważne, potrzebuje na to zdecydowanie mniej czasu niż konsylium lekarzy. A trafna diagnoza i czas – szczególnie w przypadku chorób nowotworowych – to najważniejsze elementy, przesądzające o skuteczności leczenia.

W tym kontekście niepokojąco prezentują się statystyki, według których lekarze, podczas diagnozowania pacjentów chorych na raka i ustalania szczegółów terapii, korzystają z zaledwie 20 proc. dostępnej wiedzy opartej na badaniach klinicznych.

Przykładów idących tropem Watsona przybywa. Niedawno głośno było o naukowcach z Uniwersytetu w Kalifornii, którzy stworzyli platformę, potrafiącą nie tylko zdiagnozować i rozróżnić dwie najpopularniejsze choroby siatkówki (zwyrodnienie plamki żółtej i cukrzycowy obrzęk plamki), ale także ocenić stopień zaawansowania schorzenia. Zastosowanie tzw. transferowego systemu uczenia pozwala już teraz sztucznej inteligencji diagnozować obrazy rentgenowskie klatki piersiowej i z 90-proc. dokładnością rozróżniać wirusowe i bakteryjne zapalenie płuc.

Wykorzystanie w opiece medycznej petabajtów danych, umożliwiających spersonalizowaną opiekę, wymaga zastosowania nowych metod ich agregacji, przechowywania i modelowania. Rozwiązaniem mogą być tzw. systemy kognitywne, do których zaliczyć można m.in. machine learning, deep learning czy sieci neuronowe.

– Pozwalają one na radzenie sobie z dużymi wolumenami szybko zmieniających się i przyrastających danych. W medycynie systemy kognitywne mogą być wykorzystywane np. do przewidywania wystąpienia choroby, badania wpływu leku na jednostki lub całą populację lub do klasyfikowania i modelowania potencjalnego wystąpienia różnych chorób w społeczeństwie – mówi Robert Paszkiewicz, dyrektor sprzedaży w OVH Polska.

IT w służbie pacjentom

Obszarów zastosowania sztucznej inteligencji jest więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Algorytmy mogą sugerować, gdzie należy wprowadzać programy profilaktyczne. McKinsey&Company spodziewa się też, że płatnicy oraz firmy oferujące ubezpieczenia opracują nowe podejścia, zachęcające do profilaktyki, wykorzystując uczenie maszynowe do analizowania danych o hospitalizacji pacjentów.

Na znaczeniu zyskuje też internet rzeczy. Już teraz usprawnia np. działania związane z rozmieszczeniem karetek w Małopolsce.

– Analiza natężenia ruchu w połączeniu z danymi o częstotliwości i kierunkach dojazdu ambulansów pomaga w takim umiejscowieniu załóg ambulansów, aby były one w stanie dojechać do pacjentów w ustawowym czasie nieprzekraczającym 15 minut w terenie zabudowanym i 20 minut poza nim – podkreśla Jacek Sobotka, dyrektor sprzedaży w Esri Polska.

Co ciekawe, dzięki inwestycjom w odpowiednią technologię, usprawnienia te nie muszą się wiązać z koniecznością zakupu nowych pojazdów.

Z pomocą pacjentom może też przyjść wykorzystanie czynnika lokalizacji. – Wizualizacja danych w postaci wykresów lub łatwo czytelnej mapy pozwoli na przykład sprawdzić jaki jest średni czas oczekiwania do specjalisty w danej placówce z uwzględnieniem informacji o miejscu zamieszkania pacjentów – wskazuje Sobotka.

Mogą Ci się również spodobać

Odbicie CD Projektu. Są poprawki do Cyberpunka, będzie strategia

Polskie studio we wtorek opublikuje nową strategię, ale na giełdzie inwestorzy już dziś rzucili ...

Bydgoski startup znalazł sposób na robaki

RevDeBug chce rozwiązać problem, który pochłania programistom nawet 60 proc. ich czasu. Firma pozyskała ...

Chińczycy stworzyli ultra precyzyjną nawigację

Oppo, znana chińska marka smartfonów, pokazała nowy algorytm pozycjonowania. Opracowane przez tego producenta innowacyjny ...

Creepy Jar zapowiada nowy tytuł na 2021 rok

Studio zapowiedziało nowy projekt. Gra z elementami survivalu osadzona w scenerii science fiction trafi ...

Twitterowi grozi wysoka kara. Co robił z danymi użytkowników?

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) prowadzi dochodzenie przeciwko Twitterowi. Portal społecznościowy miał niewłaściwie użyć ...

Japończycy znaleźli sposób na relaks w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa zmusiła właścicieli słynnych japońskich kurortów zbudowanych na gorących źródłach do zamknięcia hoteli, ...