Koreański koncern Samsung od lat sprzedaje telewizory i lodówki z dostępem do internetu oraz mnóstwo innych sprzętów składających się na tzw. smart living. Idzie mu tak dobrze, że teraz postanowił sam budować inteligentne domy.
W stolicy Korei Południowej, Seulu powstał modelowy inteligentny dom Samsunga. Wirtualny asystent Bixby pokazuje jak działa inteligentna lodówka, a Alexa Amazona kontroluje oświetlenie oraz klimatyzację w salonie, głośnik skonstruowany przez Naver Corp. informuje o najciekawszych programach telewizyjnych i najnowszych hitach muzycznych – pisze agencja Bloomberga.
CZYTAJ TAKŻE: Inteligencja wchodzi do polskich domów
Oprogramowanie Samsunga kontroluje wszystkie sprzęty w domu, tworząc jednolity system analizujący dane spływające w ramach tzw. internetu rzeczy (internet of things). – Staramy się łączyć różne technologie Internetu rzeczy, aby stworzyć dom, który wie, kim jesteś – mówi Kim Myung-suk, wiceprezes nadzorujący projekt inteligentnego domu Samsunga.
Pierwsze praktyczne zastosowanie technologii koreańskiego koncernu będzie miało miejsce podczas budowy kompleksu apartamentów w mieście Busan. Przyszli mieszkańcy 2600 apartamentów będą mogli zamawiać inteligentne mieszkania „szyte na miarę” latem tego roku. Budowa kompleksu ma się zakończyć w sierpniu 2022 roku. Samsung nie chce zdradzić, ile będą kosztować.
Według analityków rynek inteligentnych sprzętów domowych ma być wart 77 mld dolarów, a Amazon i Google są jego liderami. Koreański koncern chce uszczknąć spory kawałek tego tortu. Tym bardziej, że w skład koncernu wchodzi także firma budowlana Samsung Engineering & Construction, która była głównym wykonawcą Zachodniej Wieży Petronas Towers oraz najwyższego budynku świata Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
CZYTAJ TAKŻE: Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei
Na razie koncern musi przekonać do swojej koncepcji konsumentów, którzy nie są skłonni przepłacać za rozwiązania tzw. inteligentnego domu i coraz bardziej krytycznie podchodzą do pomysłów permanentnej kontroli i zbierania danych na ich temat przez urządzenia elektroniczne podłączone do internetu.
Dążenie do anonimowości i prywatności może być zdaniem analityków największą przeszkoda w rozwijaniu technologii smart living. Samsung się jednak nie poddaje i przekonuje, że ich inteligentne mieszkania będą przede wszystkim nastawione na ułatwienie życia mieszkańcom. Na przykład w łazienkach mają być lustra, które za pomocą szybkiej analizy twarzy sprawdzi stan zdrowia mieszkańca. Koncern zapowiada też wanny, które za pomocą smartfona będzie można napełnić wodą o odpowiedniej temperaturze zdalnie, na przykład podczas jazdy z pracy do domu. Oświetlenie ma się automatycznie dostosowywać do aktualnej czynności domowników, albo pomóc wyciszyć się przed snem.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.