Noc Innowacji – najnowocześniejsze miejsca w Polsce do zobaczenia „od kuchni”

Adobe Stock

Zastanawialiście się kiedyś, jak rozmawia się z robotem? Jak wygląda cyfrowe studio telewizyjne dostosowane do transmisji esportowej? 5 października odbędzie się Noc Innowacji – wydarzenie, podczas którego każdy będzie mógł bezpłatnie odwiedzić centra badawczo-rozwojowe, uczelnie oraz instytucje naukowe.

Chodzi o najbardziej zaawansowane technologicznie miejsca w 6 miastach Polski – Bydgoszczy, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu – otworzą 5 października szerokiej publiczności drzwi do swoich pracowni. T

Noc Innowacji to okazja, by na własne oczy przekonać się jak cyfryzacja, zaawansowane technologie i robotyka zmieniają nasz świat. Podczas sobotniej nocy, 5 października, ponad 12 miejsc korzystających z innowacyjnych rozwiązań, zdejmie zasłonę tajemnicy i ukaże codzienną pracę działalności „od kuchni”. Noc innowacji odbywa się w ramach ogólnopolskiego Festiwalu Cyfryzacji – największej inicjatywy technologiczno-edukacyjnej w Polsce, która rozpoczęła się 1 października i potrwa 10 dni.

Wśród miejsc wymienionych na mapie Nocy Innowacji, znajduje się m.in. nowo otwarte, zautomatyzowane centrum logistyczne Frisco.pl, w którym na odwiedzających czeka robot Stefan, specjalizujący się w kompletowaniu zamówionych online zakupów. Na miejscu będzie można dokładnie przyjrzeć się, jak wyglądają wszystkie etapy realizacji zamówień w e-supermarkecie.

Tej samej nocy swoje drzwi przed warszawiakami otworzy Cyfrowy Polsat, gdzie poza nowoczesnymi przestrzeniami cyfrowego studia telewizyjnego, czekają również ludzie odpowiedzialni za tworzenie kanału dla fanów gier. Entuzjastów cyfrowej rozrywki zainteresuje też atrakcja przygotowana przez firmę Kinguin – wycieczka w towarzystwie jednej z esportowych gwiazd po Kinguin Esports Performance Center, czyli najnowocześniejszym w Europie obiekcie stworzonym z myślą o esporcie. Natomiast Huawei wspólnie z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zaprasza do laboratoriów na cykl wykładów i eksperymentów pokazujących właściwości światła laserowego, znaczenie łączności satelitarnej oraz wycieczkę do studia nagrań i komory bezechowej.

Z kolei w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW zwiedzający dowiedzą się, jakie możliwości i szanse daje cyfrowa medycyna i zobaczą, jak wydruki 3D przydają się przy rekonstrukcji czaszki. Jeśli tego byłoby mało, w Centralnym Domu Technologii przy ulicy Kruczej w Warszawie, w czasie Nocy Innowacji będzie można spotkać się z podróżnikiem Markiem Kamińskim i jego humanoidalnym robotem NOA, zrobić szkolenie z podstaw sztucznej inteligencji (AI Challenge), czy zapytać Jutronautę, Jakuba Koźniewskiego, jak będzie wyglądała sztuka przyszłości.

Podczas, gdy Noc Innowacji w Warszawa rozbłyśnie milionem pixeli, w bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się pokaz dronów oraz warsztaty z projektowania trasy dla tych podniebnych urządzeń. Tymczasem w centralnym mieście Polski, pod okiem naukowców z Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją, działającego przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, dzieci będą mogły zapoznać się z robotami. Dla młodzieży przygotowano udział w warsztatach poświęconych cyfrowemu miastu. Łodzianie będą mogli też odwiedzić cyfrowy Escape Room przygotowany przez firmę Ericsson oraz wziąć udział w wykładach poświęconych miastu przyszłości

Z kolei Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwiera swoje pracownie, w których pragnie podzielić się z odwiedzającymi swoimi osiągnięciami z dziedziny nowych mediów, cyfrowego lotniska, spersonalizowanej medycyny, systemów rozpoznawania mowy i immersyjnych rozwiązań dla wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na zwiedzających podczas Nocy Innowacji 5 października. Pełna lista obiektów biorących udział w inicjatywie oraz informacje dotyczące godzin otwarcia dostępne https://festiwalcyfryzacji.pl/noc-innowacji. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Cyfryzacji jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, w niektórych placówkach może być wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Patronem medialnym wydarzenia jest „Rzeczpospolita”

Mogą Ci się również spodobać

Polskie projekty kosmiczne dostaną zastrzyk pieniędzy

NCBiR ogłosił start programu sektorowego pod nazwą „Szybka Ścieżka Kosmiczna”. Szybka Ścieżka dedykowana będzie ...

Diamenty z laboratorium wchodzą do Polski. Są jak naturalne – tylko tańsze

Tworzone przez ludzi kamienie to błyskawicznie rosnący na świecie rynek. W Polsce jako pierwsza ...

Polacy mają dużo roboty, ale mało robotów. Jesteśmy w ogonie

W porównaniu do innych krajów, polski przemysł obywa się niemal bez robotów – wynika ...

Apple zaoferuje własną kartę kredytową

Już wiosną Apple we współpracy z Goldman Sachs ma udostępnić kartę kredytową ze swoim ...

Lekarz przepisze ci sex robota. To może być groźne

Zaburzenia seksualne stają się coraz większym problem naszej cywilizacji, eksperci i lekarze proponują eksperymentalne ...

Reklama online warta więcej niż telewizyjna

W pierwszym kwartale tego roku po raz pierwszy w historii wydatki reklamowe w internecie ...