Naukowcy opracowali czułą skórę dla robotów. Będą mogły przytulić człowieka

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) opracował niezwykłą, czułą skórę dla robotów. Dzięki niej będą one mogły „poczuć dotyk” i wykonywać bardziej precyzyjne zadania. Może to też zrewolucjonizować relacje z ludźmi.

Publikacja: 09.11.2019 08:32

Naukowcy opracowali czułą skórę dla robotów. Będą mogły przytulić człowieka

Foto: UT w Monachium

Grupa naukowców z TUM poinformowała na stronie internetowej uczelni, że udało jej się stworzyć niezwykłą i czuła skórę, która pokryli całego robota.

CZYTAJ TAKŻE: Sklep posprzątają roboty. A co z ludźmi?

Robot o nazwie H-1 potrafi dzięki niej nie tylko „czuć” dotykane przedmioty, ale także balansować na jednej nodze i „czuć” stopą nierówności podłoża. Robot jest też w stanie objąć i przytulić człowieka, bez zrobienia mu krzywdy.

H-1 jest pokryty 1260 sześciokątnych komórek o wielkości monety 2 euro, które zawierają ponad 13 tys. czujników w klatce piersiowej, ramionach, nogach a nawet w podeszwach stóp. W porównaniu z ludzką skórą, która zawiera około 5 mln receptorów to niewiele. Jednak dla robota to całkiem sporo. Mikroprocesory mierzą i analizują dotyk, prędkość, przyspieszenie, zbliżanie się a nawet temperaturę.

CZYTAJ TAKŻE: Pies-robot włączy pralkę, pokieruje domem

Według jednego z członków zespołu badawczego profesora Gordona Chenga największym problemem podczas prac nad skórą, było uzyskanie dużej mocy obliczeniowej do szybkiej analizy danych z czujników. Dotychczasowe systemy miały problemy już przy danych z kilkuset czujników.

Aby rozwiązać ten problem naukowcy nie monitorują na stałe komórek skóry, ale używają tzw. system sterowania zdarzeniami. Pojedyncze komórki przekazują dane tylko wtedy, jeśli zmieniają się mierzalne parametry. Dzięki temu naukowcy są w stanie zredukować wysiłek obliczeniowy nawet o 90 proc. Profesor Cheng zapewnia, że nowy system jest w stanie współpracować z każdym rodzajem i typem robota. Teraz zespół pracuje nad miniaturyzacją komórek zawierających czujniki, które można byłoby produkować seryjnie i w dużych ilościach.

CZYTAJ TAKŻE: Robot-wąż i owady naprawią Rolls-Royce`a

Roboty pokryte skórą dają całkiem nowe możliwości wykorzystania. Mogą na przykład pracować w domach opieki, szpitalach – dzięki czujnikom, będą w stanie dostosować siłę nacisku do okoliczności, bez obawy, że zrobią krzywdę podopiecznym. Dzięki nowoczesnej skórze będą w stanie wykonywać bardziej precyzyjne prace mechaniczne.

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację