Ośmioro dzieci – czterech chłopców i cztery dziewczynki, w tym bliźniaczki jednojajowe – urodziło się z siedmiu matek w Newcastle Fertility Centre w latach 2017–2023. Informacje te ujawniono, ponieważ dzięki tej pionierskiej technice może stać się ;możliwe zapobieganie przenoszeniu ciężkich chorób mitochondrialnych.
Nowa nadzieja dla rodzin z mutacjami mitochondrialnymi
Badania na ten temat opublikował właśnie „New England Journal of Medicine”. W artykule można przeczytać, że ten tzw. transfer przedjądrowy skutecznie zmniejsza liczbę mutacji powodujących choroby. Jak skutecznie? O 95-100 proc. u sześciorga wspomnianych dzieci z in vitro (w przypadku pozostałej dwójki było to 77-88 proc.).
Jak podaje serwis LiveScience, to pierwsze wyniki kliniczne z jedynego na świecie licencjonowanego programu dawstwa mitochondriów. Ów zabieg ma dawać nadzieję rodzinom zagrożonym przekazaniem nieuleczalnych chorób genetycznych, które dotykają około jedno na 5 tys. rodzących się dzieci. Należy podkreślić, że użycie DNA trzech osób nie wpłynęło na osiąganie „naturalnych etapów rozwoju” u dzieci. Natomiast nie wykazują one oznak choroby mitochondrialnego DNA, która może powodować zaniki mięśni, utratę wzroku oraz niewydolność narządów.
Czytaj więcej
Naukowcy pracują nad nową terapią antyrakową, nieinwazyjną i bardzo skuteczną. Znaleźli sposób na...
Zrealizowana w Wielkiej Brytanii procedura przeniesienia jądrowego DNA z zapłodnionych komórek jajowych rodziców do jaj dawczyń z prawidłowymi mitochondriami omija mutacje wywołujące chorobę. Profesor Sir Doug Turnbull z Newcastle University, który pomógł opracować tę metodę, nazwał ją „nową nadzieją” dla rodzin.