Dzięki standardowym danym ze stacji meteorologicznych algorytm sztucznej inteligencji potrafi przewidzieć, gdzie i z jaką siłą uderzy piorun. Nowatorski system opracowali naukowcy z politechniki w Lozannie.
Algorytm został „przeszkolony” przy użyciu danych z odczytów czterech podstawowych parametrów pogodowych: ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza, wilgotności względnej oraz prędkości wiatru. Dane pochodzą z lat 2006–2017 z 12 stacji meteorologicznych znajdujących się w Szwajcarii w regionach miejskich i górskich.
CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja zawsze wie, kto wygra wybory
Dzięki tym danym AI potrafi określić, jakie warunki pogodowe są konieczne do wyładowania atmosferycznego i jakie jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.
Algorytm jest skuteczny w 80 proc. przypadków i potrafi określić, kiedy nastąpi wyładowanie z precyzją od 10 do 30 minut w promieniu 30 km. Naukowcy liczą, że w miarę zdobywania nowych danych AI będzie w stanie bardziej precyzyjnie ustalić, kiedy i gdzie uderzy piorun.
CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją
Obecne systemy monitorowania i ostrzegania przed wyładowaniami atmosferycznymi są powolne i wymagają ściągania dużej ilości danych satelitarnych, co jest bardzo kosztowne. Według Amirhosseina Mostajabiego, doktoranta z Politechniki Federalnej w Lozannie, system, nad którym pracuje, nie wymaga drogich satelitów i radarów, lecz jedynie zwykłych danych ze stacji meteorologicznych. Dzięki temu AI może analizować nawet dane z regionów nieobjętych satelitarnym monitoringiem.
CZYTAJ TAKŻE: AI wskazuje kandydatów do pracy w korporacji. Są kontrowersje
Dzięki algorytmowi samouczenia się maszyn i analizowaniu kolejnych danych sztuczna inteligencja będzie w stanie z czasem coraz dokładniej określać, gdzie uderzy piorun. To pozwoli na wysłanie ostrzeżenia do mieszkańców danego regionu.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.