Bloomberg

Sztuczna inteligencja BlueDot przewidziała epidemię w Chinach. Teraz inteligentne maszyny pomagają w „zabijaniu” wirusa.

Wirus 2019-nCoV, nazywany koronawirusem Wuhan, zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Jednak nim epidemia wybuchła, o możliwym zagrożeniu informował kanadyjski startup BlueDot. Jego ostrzeżenia władze w Pekinie jednak zbagatelizowały.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w fabryki smartfonów. Sprzęt może podrożeć

BlueDot wykorzystuje zaawansowany system sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego do monitorowania zachowań i anomalii w sieci – wychwytuje np. na forach i w blogach informacje o potencjalnych zagrożeniach wirusowych, a na podstawie analizy dystrybucji biletów lotniczych określa zakres geograficznego rozprzestrzeniania się chorób. – Moc AI polega na tym, że możesz zacząć integrować wszystkie te źródła danych razem – twierdzi Daniel Streicker, naukowiec z Glasgow University.

GermFalcon to robot do walki z koronawiruesem
mat. pras.

W podobny sposób analizy zagrożeń epidemiologicznych prowadzi firma Vulcan z Seattle. Ale teraz na front walki z wirusem wysuwają się inne technologie, jak np. plazmy airPHX. Technologia z USA, wykorzystywana w szpitalach czy halach lotnisk, ma neutralizować do 95 proc. wirusów w powietrzu i utrzymujących się na powierzchniach. Inny sposób to roboty „zabijające” koronawirusa za pomocą promieni UV. Rozwiązanie tworzone przez spółkę Dimer UVC Innovations z Los Angeles ma odkażać samoloty przylatujące z Chin. Maszyny trafią na trzy amerykańskie lotniska.

CZYTAJ TAKŻE: Postępy epidemii koronawirusa można śledzić online

Jak podaje CNN, lekarze z Providence Regional Medical Center w stanie Waszyngton już sięgnęli po roboty, które mają mierzyć parametry życiowe chorych i służyć jako platforma do wideokonferencji z zarażonymi.

Z kolei w Chinach w centrum kwarantanny w Hangzhou roboty dowożą odizolowanym posiłki – to sposób na ograniczenie możliwości dalszego rozprzestrzeniania się 2019-nCoV.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chip wszczepiany do mózgu. Nowa nadzieja w walce z paraliżem

Najnowocześniejszy implant mózgu to nadzieja na walkę z paraliżem. Naukowcy opracowali chip, który po ...

Najbogatsi stawiają na akcje hi-tech

Już ponad połowa zamożnych przedsiębiorców na świecie inwestuje w akcje spółek technologicznych. Żadna inna ...

Włamał się na konto na Facebooku i wyłudzał pieniądze od znajomych ofiary

Przestępcy coraz częściej atakują za pomocą portali społecznościowych: kradną dane i wyłudzają pieniądze. Wykrywalność ...

Kto zostanie nowym komisarzem ds. jednolitego rynku cyfrowego

Estończyk Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy odchodzi z końcem ...

Polskie projekty kosmiczne dostaną zastrzyk pieniędzy

NCBiR ogłosił start programu sektorowego pod nazwą „Szybka Ścieżka Kosmiczna”. Szybka Ścieżka dedykowana będzie ...

Allegro 10-tą platformą e-handlu na świecie

W zestawieniu najpopularniejszych platform handlu internetowego na świecie polski serwis zajął dziesiątą pozycję. To ...