Roboty i AI walczą z koronawirusem

Bloomberg

Sztuczna inteligencja BlueDot przewidziała epidemię w Chinach. Teraz inteligentne maszyny pomagają w „zabijaniu” wirusa.

Wirus 2019-nCoV, nazywany koronawirusem Wuhan, zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Jednak nim epidemia wybuchła, o możliwym zagrożeniu informował kanadyjski startup BlueDot. Jego ostrzeżenia władze w Pekinie jednak zbagatelizowały.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w fabryki smartfonów. Sprzęt może podrożeć

BlueDot wykorzystuje zaawansowany system sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego do monitorowania zachowań i anomalii w sieci – wychwytuje np. na forach i w blogach informacje o potencjalnych zagrożeniach wirusowych, a na podstawie analizy dystrybucji biletów lotniczych określa zakres geograficznego rozprzestrzeniania się chorób. – Moc AI polega na tym, że możesz zacząć integrować wszystkie te źródła danych razem – twierdzi Daniel Streicker, naukowiec z Glasgow University.

GermFalcon to robot do walki z koronawiruesem
mat. pras.

W podobny sposób analizy zagrożeń epidemiologicznych prowadzi firma Vulcan z Seattle. Ale teraz na front walki z wirusem wysuwają się inne technologie, jak np. plazmy airPHX. Technologia z USA, wykorzystywana w szpitalach czy halach lotnisk, ma neutralizować do 95 proc. wirusów w powietrzu i utrzymujących się na powierzchniach. Inny sposób to roboty „zabijające” koronawirusa za pomocą promieni UV. Rozwiązanie tworzone przez spółkę Dimer UVC Innovations z Los Angeles ma odkażać samoloty przylatujące z Chin. Maszyny trafią na trzy amerykańskie lotniska.

CZYTAJ TAKŻE: Postępy epidemii koronawirusa można śledzić online

Jak podaje CNN, lekarze z Providence Regional Medical Center w stanie Waszyngton już sięgnęli po roboty, które mają mierzyć parametry życiowe chorych i służyć jako platforma do wideokonferencji z zarażonymi.

Z kolei w Chinach w centrum kwarantanny w Hangzhou roboty dowożą odizolowanym posiłki – to sposób na ograniczenie możliwości dalszego rozprzestrzeniania się 2019-nCoV.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sukces SpaceX: pierwszy komercyjny start w kosmos

Pierwszy komercyjny lot rakiety Falcon Heavy miał miejsce w nocy z czwartku na piątek ...

Za hamburgera zapłacisz bitcoinem

Burger King może być pierwszą na świecie globalną siecią fast foodów przyjmującą płatności w ...

Kolejny chiński producent smartfonów wchodzi do Polski

Vivo rusza na podbój Europy – popularna w Chinach marka telefonów komórkowych debiutuje właśnie ...

Księżycowy pył da kosmonautom tlen

Dzięki technologii brytyjskiej firmy być może ludzkość jest o krok od skolonizowania Księżyca. Metalysis ...

Kłopoty Facebooka. Aktywuje aparaty w smartfonach

Użytkownicy Facebooka, korzystający z iPhonów zauważyli usterkę. Podczas korzystania z aplikacji na smartfonie aktywuje ...

Maciej Rogalski: Czy prawo pozwala na wykluczenie producenta sprzętu 5G?

W regulacjach UE trudno znaleźć postanowienia, które pozwalałyby na wykluczenie z rynku producenta sprzętu ...