Bloomberg

Sztuczna inteligencja BlueDot przewidziała epidemię w Chinach. Teraz inteligentne maszyny pomagają w „zabijaniu” wirusa.

Wirus 2019-nCoV, nazywany koronawirusem Wuhan, zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Jednak nim epidemia wybuchła, o możliwym zagrożeniu informował kanadyjski startup BlueDot. Jego ostrzeżenia władze w Pekinie jednak zbagatelizowały.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w fabryki smartfonów. Sprzęt może podrożeć

BlueDot wykorzystuje zaawansowany system sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego do monitorowania zachowań i anomalii w sieci – wychwytuje np. na forach i w blogach informacje o potencjalnych zagrożeniach wirusowych, a na podstawie analizy dystrybucji biletów lotniczych określa zakres geograficznego rozprzestrzeniania się chorób. – Moc AI polega na tym, że możesz zacząć integrować wszystkie te źródła danych razem – twierdzi Daniel Streicker, naukowiec z Glasgow University.

GermFalcon to robot do walki z koronawiruesem
mat. pras.

W podobny sposób analizy zagrożeń epidemiologicznych prowadzi firma Vulcan z Seattle. Ale teraz na front walki z wirusem wysuwają się inne technologie, jak np. plazmy airPHX. Technologia z USA, wykorzystywana w szpitalach czy halach lotnisk, ma neutralizować do 95 proc. wirusów w powietrzu i utrzymujących się na powierzchniach. Inny sposób to roboty „zabijające” koronawirusa za pomocą promieni UV. Rozwiązanie tworzone przez spółkę Dimer UVC Innovations z Los Angeles ma odkażać samoloty przylatujące z Chin. Maszyny trafią na trzy amerykańskie lotniska.

CZYTAJ TAKŻE: Postępy epidemii koronawirusa można śledzić online

Jak podaje CNN, lekarze z Providence Regional Medical Center w stanie Waszyngton już sięgnęli po roboty, które mają mierzyć parametry życiowe chorych i służyć jako platforma do wideokonferencji z zarażonymi.

Z kolei w Chinach w centrum kwarantanny w Hangzhou roboty dowożą odizolowanym posiłki – to sposób na ograniczenie możliwości dalszego rozprzestrzeniania się 2019-nCoV.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz więcej ataków. Osobę pracującą z domu łatwiej zhakować

Trwająca pandemia koronawirusa jest katalizatorem nowych cyberzagrożeń. Statystyki wyglądają niepokojąco. W minionych tygodniach specjaliści ...

Facebook wycofuje się z płatności P2P

Prezes Facebooka Mark Zuckerberg zapowiedział wycofanie się z płatności peer-to-peer. 15. czerwca tego roku ...

Aplikacja błędnie zmusiła do izolacji tysiące osób. Afera w Izraelu

Systemy śledzące rozprzestrzenianie się koronawirusa mają ograniczać liczbę nowych zakażeń, ale – jak się ...

Roboty rozwiążą problem braku miejsc parkingowych

Koniec stresów z szukaniem miejsca do zaparkowania na zatłoczonym parkingu lotniskowym. Pierwszy do akcji ...

Agnieszka Hryniewicz-Bieniek: Dzięki cyfryzacji możemy przeskoczyć rozwinięte kraje

Nic tak jak digitalizacja nie wyrównuje szanse. Stoimy przed możliwościami, z których jeśli skorzystamy, ...

Nowe stanowiska w Tesli. Elon Musk „technokrólem”

Elon Musk, ekscentryczny miliarder będący prezesem Tesli, oficjalnie zmienił swój tytuł służbowy na: „technokról” ...